Pierwsze spotkanie odbyło się 28.03.2014 roku w Bielsku-Białej. Natomiast drugie w Legionowie dnia 12.04. Prowadzącym ponownie był dr n. wet. Piotr Skrzypczak. W tym roku partnerami strategicznymi są firmy Orion Pharma oraz POLnet.

Druga edycja warsztatów anestezjologicznych rozpoczęła się w klinice weterynaryjnej Med-Wet, lek. wet. Ziemowita Kudły. W tym roku uczestnicy warsztatów zostali podzieleni na dwie grupy: zaawansowaną oraz średniozawansowaną. W obu przypadkach dr n. wet. Piotr Skrzypczak zaczął od wykładu, stanowiącego wstęp do późniejszej części praktycznej. Uczestnicy zaznajomili się m.in. z teorią dotyczącą znieczulenia, leków, możliwymi komplikacjami i metodami ich zwalczania. Następnie w sali operacyjnej odbyła się część praktycza, gdzie przygotowywano pacjentów do zabiegów. Prowadzący demonstwował metody anestezji kolejno na czterech pacjentach, monitorując ich stan przez cały czas trwania zabiegu, który wykonywali lekarze z kliniki Med-Wet. Dr n. wet. Piotr Skrzypczak jak zawsze wyczerpująco odpowiadał na pytania uczestników, którzy dzięki niewielkiej grupie mieli okazję dokładnie zobaczyć każdy element jego działań. Każda grupa obserwowała anestezję podczas czterech różnych zabiegów, przeprowadzanych na zróżnicowowanych pod względem gatunku, wieku i schorzenia pacjentach. Także w tym roku uczestnicy warsztatów dobrze wypowiadali się o ich formie. Po raz kolejny doceniono także wiedzę i fachowe podejście prowadzącego: – Jak zwykle wysoka kultura, serdeczność i szczerość, fachowość Pana Dr. Skrzypczaka, co najważniejsze wiedza którą doktor się dzieli jest do zastosowania w praktyce. nie jest to wiedza czysto akademicka – stwierdził po spotkaniu lek. wet. Paweł Kania z Żywca.
Drugie ze spotkań odbyło się w przychodni weterynaryjnej lek. wet. Jarosława Falowskiego. Jego formuła była identyczna jak w Bielsku-Białej – uczestnicy poznali różne metody anestezji i kontrolowali stan pacjenta podczas zabiegów.

Opracowała:
Żaneta Szefer