We Wrocławskim Parku Technologicznym opracowano przyśpieszający regenerację ran hydrożel dla zwierząt zawierający aktywny czynniki wzrostu. To pierwszy na świecie taki produkt.

Prace nad przygotowaniem hydrożelu trwały rok, ale jego powstanie to to efektu kilku lat pracy. Hydrożel dla zwierząt został opatentowany i trafił już na rynek weterynaryjny. Można go nabyć m.in. w przychodniach weterynaryjnych.

Jak działa hydrożel? Przylega on do rany, tworząc barierę ochronną i uwalniając przy tyn czynnik wzrostu w sposób kontrolowany i przedłużony. Trzeba również zaznaczyć, że hydrożel jest hipoalergiczny, pozbawiony smaku oraz zapachu, a to zapewnia bezpieczeństwo stosowania. Działanie czynnika wzrostu przyśpiesza regenerację ubytków poprzez działanie na receptory obecne na komórkach skóry. Procesowi nie towarzyszą efekty niepożądane.

Produkt jest już stosowany m.in.: w leczeniu trudno gojących się ran, otwartych ranach z ubytkami skóry, przy otarciach naskórka i skóry, oparzeniach i odleżynach, ranach pooperacyjnych i ubytkach sierści.

 

PAP - Nauka w Polsce