Naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu, Harvardu i Uniwersytetu Johna Hopkinsa stworzyli model, który pozwala na zrozumienie procesu rozwoju raka

Wideoprezentacja, która pokazuje, w jaki sposób komórki nowotworowe rosną i mutują może pomóc ekspertom w skuteczniejszym leczeniu raka - a wszystko dzięki międzynarodowemu zespołowi naukowców, którzy to opracowali symulację guza 3D.

Co oznaczają kolory, które możemy zobaczyć w prezentacji? Im skuteczniejsza jest któraś z komórek w migracji i reprodukcji, tym bardziej dany kolor dominuje nowotwór. Symulacja od poprzednich modeli, które ukazywały tylko ogólne kształty zmian, różni się tym iż ta współczesna ilustruje wszystkie wybrzuszenia, które pojawiają się podczas gwałtownego wzrostu guza, gdy ten rozpycha i wnika w zdrowe tkanki.

Oczywiście nie jest to idealna replika nowotworu. Prawdopodobnie upraszcza ona kilka czynników, więc nie można przewidzieć, jak dokładnie guz zachowałby się w prawdziwym ludzkim organizmie.  Mimo wszystko skok jaki dokonano w dokładności w stosunku do poprzednich modeli może być niezwykle pomocny - symulacja pozwala na zrozumienie ewolucji nowotworu.

 

Film modelem zobaczą Państwo tutaj!

 

Źródło: Nature