Badacze Uniwersytetu Minessota ogłosili przełomowe próby nad nowym lekiem, który zwiększy współczynnik przeżywalności u psów z zdiagnozowanym nowotworem hemangiosarcoma (HSA).

Badania i ich wyniki zostały niedawno opublikowane w czasopiśmie Molecular Cancer Therapeutics. Jak zapewnia profesor na Uniwersytecie Minessota, Jaime Modiano to najprawdopodobniej najbardziej przełomowy moment w leczeniu HSA od ostatnich trzech dekad. Psie HSA jest częstym, agresywnym, nieuleczalnym mięsakiem, a czas przeżywalności pacjentów z diagnozą jest bardzo krótki, nawet przy zastosowaniu intensywnej, agresywnej terapii.  

Mniej niż 50 procent psów przetrwa 4 do 6 miesięcy, a tylko około 10% będzie żyła w rok po rozpoznaniu. Tradycyjne metody leczenia tego typu raka mogą powodować działania niepożądane, które są zwykle bardzo nieprzyjemne dla pacjentów. Jednak nowo testowany lek o nazwie eBAT została stworzony, aby powodować minimalne uszkodzenia w zakresie systemu immunolicznego. Dawka leku jest tak dobierana, żeby była skuteczna, a jednocześnie leczyła raka w bezpieczny i bardziej efektywny sposób, Poprawiając jednocześnie jakość życia pacjenta. Testom poddano 23 psy różnych ras, zarówno dużych, jak i małych, chorych na HSA śledziony. Każdy z nich otrzymał trzy zabiegi z zastosowaniem eBAT tuż po usunięciu guza, a przed podjęciem konwencjonalnej terapii. Taki tok leczenia zwiększył przeżywalność psów o 70%.

 

Źródło: http://www.gomn.com/