Weterynaria w Praktyce wydanie nr 7-8/2012
Weterynaria w Praktyce wydanie nr 7-8/2012

Drodzy Czytelnicy! Miło mi przekazać w Państwa ręce wakacyjny numer „Weterynarii w Praktyce”. Dołożyliśmy starań, aby opublikowane w nim artykuły były bogate w wiedzę medyczną oraz opisy interesujących przypadków klinicznych. W tym wydaniu znajdą Państwo m.in. artykuł lek. wet. Łukasza Adamka i współautorów pt.: „Przypadek uogólnionej nużycy młodzieńczej u mastifa neapolitańskiego”. Tematem numeru jest tekst lek. wet. Rafała Ciągarlaka na temat relacji pomiędzy lekarzem weterynarii a przedstawicielem medycznym. Opisuje on wiele kwestii, z którymi na co dzień zmagają się pracownicy firm farmaceutycznych – jak wpływać na wzrost sprzedaży weterynaryjnych produktów leczniczych, jak komunikować się z lekarzem weterynarii nie łamiąc norm prawnych i etycznych, jak konstruować strukturę zarządzania oraz marketingu i wiele innych. Chciałabym zwrócić Państwa uwagę również na kolejną część z cyklu artykułów dr n. wet. Grzegorza Wąsiatycza. Dotyczy ona rehabilitacji pooperacyjnej uszkodzonego więzadła krzyżowego doczaszkowego stawu kolanowego. Ponadto w tym numerze „Weterynarii w Praktyce” opublikowaliśmy tekst lek. wet. Michała Jankowskiego oraz lek. wet. Aleksandry Krygowskiej-Jankowskiej na temat elastografii jako nowej jakości w badaniu ultrasonograficznym. Chciałabym już teraz zaprosić Państwa na naszą konferencję pt.: Nagłe wypadki w weterynarii, która odbędzie się 22 września 2012 r. Prelegentami będą dr n. wet. Piotr Skrzypczak oraz lek. wet. Rafał Nizołek, którzy omówią m.in. sposoby znieczulania niezbędne przy krótkich procedurach diagnostycznych, rodzaje znieczuleń do chirurgicznego leczenia ostrego bólu, metody leczenia ostrego bólu, błędy występujące w diagnostyce obrazowej oraz wiele innych zagadnień. Mam nadzieję, że licznie spotkamy się w Katowicach! Proszę nie zapominać również o teście edukacyjnym – za każdy można otrzymać maksymalnie 2,8 pkt, co daje łącznie aż 25 pkt edukacyjnych w ciągu roku! Jeśli ktoś z Państwa jeszcze nie rozpoczął rozwiązywania testów – zachęcam do uczynienia tego. Odpowiedzi można nadsyłać na bieżąco po każdym wydaniu lub łącznie pod koniec roku.

TEMAT NUMERU

Relacje lekarz weterynarii – przedstawiciel medyczny. Konflikt interesów czy platforma współpracy?

W jaki sposob realizować ciągły wzrost sprzedaży na rynku farmaceutycznym? W jaki sposób konstruować strukturę zarządzania, marketingu i sprzedaży weterynaryjnych produktów leczniczych, aby były one zgodne z prawem, etyką, generowały zyski firmie farmaceutycznej i były skuteczne dla pacjenta? W jaki sposób skutecznie kierować przekaz reklamowy i komunikować się z lekarzem weterynarii, nie łamiąc norm prawnych i etycznych? To tylko wybrane pytania, z którymi codziennie zmagają się pracownicy rożnego szczebla firm farmaceutycznych.

ROZRÓD

Ocena poporodowa szczeniąt i zasady postępowania lekarsko-weterynaryjnego

Śmiertelność wśród szczeniąt w pierwszych tygodniach życia jest bardzo wysoka. Według różnych badań wynosi od 5,5-33,0%. Poporodowa ocena szczeniąt pozwala na wdrożenie procedur medycznych w przypadku osobników, które wymagają dodatkowej opieki. Do prawidłowej interpretacji zmian klinicznych niezbędna jest wiedza z zakresu fizjologii noworodków, ponieważ parametry życiowe i funkcjonowanie ich organizmu różnią się znacznie w porównaniu do osobników dorosłych. Szczenięta rodzą się niedojrzale, a ich organizm nie jest w stanie przeciwstawić się niekorzystnemu wpływowi czynników środowiska zewnętrznego.

CHIRURGIA/REHABILITACJA

Uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego stawu kolanowego u psów. Część III. Rehabilitacja pooperacyjna uszkodzonego więzadła krzyżowego doczaszkowego stawu kolanowego

Rehabilitacja psów po operacji uszkodzonego więzadła krzyżowego doczaszkowego ma coraz większe znaczenie w całokształcie procesu leczenia. Odpowiednie schematy postępowania, właściwy sprzęt oraz wyszkolony personel pozwala osiągać cele jakie stawiane są w rehabilitacji zwierząt. Poszczególne metody fizjoterapeutyczne takie jak kinezyterapia, masaż, fizykoterapia (m.in. stymulacja elektryczna, powierzchniowe metody termiczne, ultradźwięki, hydroterapia) odpowiednio dobrane i stosowane u naszych pacjentów po operacji kolana umożliwiają szybsze i pełniejsze uzyskanie sprawności fizycznej operowanej kończyny.

DERMATOLOGIA

Przypadek uogólnionej nużycy młodzieńczej u mastifa neapolitańskiego

W artykule skoncentrowano się na praktycznych wytycznych w podejściu do pacjenta ze zdiagnozowaną nużycą. Opisano przypadek uogólnionej młodzieńczej nużycy u 6 miesięcznej suki mastifa neapolitańskiego. Choroba została rozpoznana na podstawie wywiadu, stwierdzonych badaniem klinicznym objawów i dermatologicznych badań dodatkowych. Ze względu na nawrotowy charakter choroby stosowano różne schematy leczenia miejscowego i ogólnoustrojowego.

KARDIOLOGIA

Niewydolność serca u kotów – kardiomiopatia przerostowa, czy pułapka diagnostyczna?

Kardiomiopatia jest terminem określającym chorobę mięśnia sercowego. Najczęściej diagnozowaną jest kardiomipatia przerostowa (HCM- ang. hypertrophic cardiomyopathy). Charakteryzuje ją hipertrofia mięśnia sercowego, która ma podłoże genetyczne. Niestety jest wiele czynników, które mogą wpływać na morfologie i czynność serca, pozorując kardiomiopatie przerostową. Tym samym rozpoznanie HCM u kota staje się dużym wyzwaniem dla lekarza weterynarii.

DIAGNOSTYKA

Elastografia - nowa jakość w badaniu ultrasonograficznym

Elastografia (USE, elastosonografia ) jest zaawansowaną metodą obrazowania ultrasonograficznego opartą na wykorzystaniu efektu elektronicznej palpacji chorobowo zmienionych tkanek. Badanie opiera się na zasadzie, że tkanki chorobowo zmienione posiadają inną elastyczność i sprężystość oraz ulegają innemu odkształceniu niż tkanki zdrowe.

KAZUISTYKA

Cukrzyca u psa – poważne wyzwanie terapeutyczne i dietetyczne. Cz. II. Przypadek kliniczny

Znajomość metabolizmu zdrowego zwierzęcia jest niezbędna do pełnego zrozumienia wielu skomplikowanych procesów chorobowych. Prawidłowa przemiana obejmuje zarówno fizjologiczne zmiany metabolizmu, jak i jego adaptację w zależności od stanu organizmu. Zaburzenia metabolizmu mogą być wynikiem między innymi niedoborów żywieniowych, braku enzymów czy też nieprawidłowego wydzielania hormonów. Ważnym przykładem choroby wynikającej z nieprawidłowego metabolizmu jest właśnie cukrzyca.

Żywienie

Postępowanie dietetyczne zapobiegające powstawaniu otyłości u psów i kotów po kastracji i sterylizacji

Otyłość należy do często wymienianych następstw zabiegów kastracji i sterylizacji. Najczęściej wynika bezpośrednio z błędów żywieniowych, popełnianych przez właścicieli psów i kotów. W przeciągu około 12 miesięcy po takich zabiegach zmniejsza się aktywność hormonów płciowych, czego konsekwencją jest zmniejszone tempo przemiany materii. Niedostosowanie energetyczności karmy do potrzeb energetycznych psa czy kota po zabiegu kastracji/sterylizacji jest najczęstszą przyczyną otyłości i nadwagi u takich zwierząt.

WARTO WIEDZIEĆ

Mechanizmy komunikacji chemicznej. Cz. I.

Komunikacja chemiczna jest najstarszym sposobem komunikacji międzyosobniczej. Odpowiada ona za tworzenie oraz modyfikację zachowań organizmów żywych i dotyczy to zarówno poszczególnych osobników, jak i również całych grup organizmów. Najważniejszą i budzącą najwięcej emocji kategorią substancji semiochemicznych oddziałujących wewnątrzgatunkowo są z całą pewnością feromony. W praktyce weterynaryjnej, oprócz feromonów płciowych, szerokie zastosowanie znajdują tzw. feromony kojące, wykorzystywane m.in. u psów do redukowania stresu związanego z transportem, lękiem separacyjnym, natomiast u kotów pozwalające eliminować skutki stresu socjalnego, objawiające się na przykład znaczeniem terenu lub drapaniem.

PROGRAM EDUKACYJNY

Program edukacyjny

Zapraszamy do wzięcia udziału w testowym programie edukacyjnym. Pytania są związane tematycznie z pracami publikowanymi na łamach naszego czasopisma. Mogą Państwo zdobyć w ciągu roku 25 punktów edukacyjnych. Szczegóły pod nr. tel. 32 788 51 15.

VET-IMPREZY

V Międzynarodowa Konferencja Weterynaryjna Vet4Vet "Praktycy praktykom - na piątkę"

W dniach 11-13 maja w Warszawie odbyła się V Międzynarodowa Konferencja Weterynaryjna Vet4Vet "Praktycy praktykom - na piątkę"

Vet Biznes Forum

W dniach 15-16 maja 2012 r., w podkrakowskich Niepołomicach, po raz pierwszy w Polsce odbyło się spotkanie biznesowe pod nazwą „Vet Biznes Forum”. Uczestniczyli w nim lekarze weterynarii z 8 europejskich krajów.

WYWIAD

Warto mieć „asa w rękawie”

Z dr. n. wet. Jackiem Mederskim, właścicielem Kliniki Weterynaryjnej w Grudziądzu, który wykonuje skomplikowane operacje neurochirurgiczne, ortopedyczne i tkanek miękkich oraz kształci się z zakresu ortopedii biorąc udział w kongresach Europejskiego Stowarzyszenia Ortopedów i Traumatologów Weterynaryjnych (ESVOT), rozmawia Monika Cukiernik.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij