Weterynaria w Praktyce wydanie nr 10/2012
Weterynaria w Praktyce wydanie nr 10/2012

Drodzy Czytelnicy! Przed Państwem kolejny, październikowy numer „Weterynarii w Praktyce”. Dołożyliśmy starań, aby zawierał on wiele interesujących i przede wszystkim przydatnych w codziennej pracy artykułów. Tematem numeru jest tekst poświęcony roli techników weterynarii w gabinecie dla zwierząt. Swoje doświadczenia w pracy ze średnim personelem weterynaryjnym opisali: lek. wet. Małgorzata Gajewska, lek. wet. Mateusz Stachowiak, dr n. wet. Jacek Mederski i dr n. wet. Aleksander Gierek. Polecam Państwa uwadze również tekst dr. n. wet. Marcina Jankowskiego zawierający opis postępowania diagnostycznego i terapeutycznego w przypadku podejrzenia ciała obcego w przełyku. Autor przedstawił schemat działań lekarza weterynarii od wywiadu poprzez badanie, rozpoznanie, leczenie aż do oceny możliwych powikłań. Ponadto w tym wydaniu „Weterynarii w Praktyce” znajdą Państwo artykuł lek. wet. Anny Kuziemskiej i dr n. wet. Pawła Jonkisza na temat dializoterapii oraz opracowania przypadków klinicznych dotyczących kotów. Pierwszym jest opis nietypowej etiologii zapalenia dalszego odcinka dróg moczowych (artykuł autorstwa lek. wet. Marcina Bojarskiego), a drugim przypadek niedoczynności tarczycy u kota (opracowany przez dr n. wet. Agnieszkę Sikorską-Kopyłowicz). Chciałabym zwrócić Państwa uwagę również na kolejną część artykułu lek. wet. Rafała Niziołka na temat niesienia pomocy pacjentom, którzy znaleźli się w stanie nagłym i potrzebna jest im natychmiastowa pomoc. W tym wydaniu autor przedstawił kolejność wykonywania zabiegów chirurgicznych u pacjentów w stanach nagłych oraz zestaw pierwszej pomocy w lecznicy weterynaryjnej. Proszę nie zapominać o teście edukacyjnym. W ciągu roku można zdobyć aż 25 pkt edukacyjnych. Testy można przysyłać regularnie lub zbiorczo pod koniec roku.

TEMAT NUMERU

Rola technika weterynarii w małej przychodni lub gabinecie dla zwierząt

Artykuł jest próbą odpowiedzi na pytanie, czy w praktyce weterynaryjnej, gdzie nie ma recepcji, szpitala i zabiegów chirurgicznych na co dzień, potrzebny jest technik?

ENDOSKOPIA

Ciała obce w przełyku psów i kotów – postępowanie diagnostyczne i terapeutyczne

Ciała obce umiejscawiające się w przełyku są najczęstszą przyczyną utrudnionego połykania i zwracania pokarmu (tzw. wymiotów rzekomych). Wśród zwierząt towarzyszących człowiekowi ciała obce w przełyku częściej spotykane są u psów, niż u kotów. Rozpoznawanie obecności ciał obcych w przełyku powinno opierać się na informacjach uzyskanych z wywiadu, wyniku badania klinicznego zwierzęcia oraz wynikach badań dodatkowych takich jak badanie radiologiczne przeglądowe i/lub kontrastowe oraz ezofagoskopia. Najlepszymi sposobami leczenia ciał obcych w przełyku jest endoskopowe lub chirurgiczne ich usunięcie.

DIAGNOSTYKA

Rezonans magnetyczny i tomografi a komputerowa w obrazowaniu nowotworow kręgosłupa i rdzenia kręgowego

Nowotwory stanowią stosunkowo rzadko rozpoznawaną grupę chorób rdzenia kręgowego psów i kotów. Występują znacznie rzadziej niż nowotwory mózgu. Ich rozpoznanie możliwe jest głównie dzięki obrazowaniu przekrojowemu w tomografii komputerowej i tomografii rezonansu magnetycznego. Dokładna lokalizacja i ocena rozległości procesu pozwala wykonać biopsję celowaną oraz zaplanować dalsze postępowanie terapeutyczne.

Ultrasonografia jąder psa w praktyce klinicznej

Większość procesów nowotworowych jąder w początkowej fazie nie daje objawów klinicznych w postaci bolesności lub powiększenia obrysu narządu. W badaniu palpacyjnym zmiany często są niewyczuwalne, dlatego badanie ultrasonograficzne jąder powinno być powszechnie stosowaną metodą diagnostyczną, nie tylko u zwierząt, u których obserwujemy objawy kliniczne ze strony układu moczowo- płciowego.

KAZUISTYKA

Nietypowa etiologia zapalenia dalszego odcinka dróg moczowych u kota

Syndrom urologiczny kotów lub choroba dolnych dróg moczowych (lower urinary tract disease -LUTD ) to zespół objawów klinicznych o różnorodnej etiologii. Stwierdzona lokalizacja złogu mineralnego w kikucie macicy jako przyczyna okresowej hematurii wskazuje na konieczność uwzględnienia możliwości wystąpienia przyczyn objawów LUTD poza drogami moczowymi.Staranne planowanie postępowania diagnostycznego i weryfikacja uzyskiwanych rezultatów pozwoliły na skuteczną terapię opisanego przypadku.

CHOROBY WEWNĘTRZNE

Dializoterapia

Dializa jest procesem, w którego efekcie dochodzi do oczyszczenia krwi z toksyn. Hemodializa wymaga dostępu do żyły szyjnej i zastosowania dializatora. Dializa otrzewnowa wymaga dostępu do jamy brzusznej i doboru odpowiedniego płynu do dializy. Hospitalizacja zwierzęcia jest niezbędna w obydwu przypadkach. Dializy wymagają dużego zaangażowania i są czasochłonne. Konieczne jest uważne monitorowanie.

KARDIOLOGIA

Ablacja prądem o częstotliwości radiowej – szansa na skuteczne wyleczenie arytmii

Zaburzenia rytmu serca stanową powszechny problem kliniczny w praktyce weterynaryjnej. Niestety, bardzo często leczenie farmakologiczne jest nieskuteczne. Metodą niefarmakologiczną, która pozwala na skuteczne leczenie arytmii, jest ablacja prądem o częstotliwości radiowej (RF). Niniejszy artykuł przybliża metodą ablacji RF.

NAGŁE PRZYPADKI

Kiedy liczą się minuty… Wstępna stabilizacja pacjenta w ciężkim stanie klinicznym. Cz. II

Celem dla lekarzy zajmujących się pacjentami w stanach nagłych jest zapewnienie właściwej pomocy w jak najkrótszym czasie. Najważniejsze są szybka ocena stanu klinicznego pacjenta i selekcja, która pozwala na określenie, czy niezbędne są natychmiastowe działania mające pomóc pacjentom. W pierwszej kolejności dokonywana jest szybka ocena stanu układu krążenia i oddychania oraz wykonywane jest badanie neurologiczne. Procedura ta jest zgodna ze schematem zwanym ABCDE. Po wstępnej ocenie ABC wskazane jest wykonanie podstawowych badań dodatkowych, które zwiększają ilość informacji o stanie klinicznym pacjenta.

ARTYKUŁ PROMOCYJNY

Wakacje z… pasożytami, czyli refleksje po konferencji w Parmie

Od czasu do czasu zdarza się, iż przyroda zdaje się dyskretnie przypominać Szanownym Koleżankom i Kolegom – lekarzom weterynarii, że pomimo coraz to doskonalszych leków, pasożyty nadal istnieją i stanowią stałe zagrożenie dla zwierząt, a w wielu przypadkach również dla ludzi.

KAZUISTYKA

Niedoczynność tarczycy u kota – przypadek kliniczny

Niedoczynność tarczycy to zespół objawów klinicznych, wywołanych niedoborem bądź brakiem hormonów tarczycy. Choroba jest trudna do rozpoznania, ponieważ jej objawy kliniczne często są słabo wyrażone. Wczesne rozpoznanie choroby i wdrożenie leczenia przeciwdziała groźnym następstwom.

DERMATOLOGIA

Badanie cytologiczne w codziennej praktyce dermatologicznej psów i kotów Cz. IV - Skórne „wysypisko śmieci”

W poprzednich częściach cyklu opracowań dotyczących przydatności cytodiagnostyki w dermatologii weterynaryjnej omówiona została duża rola badania cytologicznego w przebiegu procesów zapalnych, alergicznych i nowotworowych skóry. Niniejsza praca poświęcona jest wykorzystaniu metody do diagnozowania pacjentów cierpiących na dermatozy złogowe. Do chorób tych należy wapnica skóry, ksantomatoza, mucynoza oraz amyloidoza. Warto dodać , że schorzenia złogowe mają często na tyle charakterystyczny obraz mikroskopowy, że w ich rozpoznawaniu badanie cytologiczne może okazać się bardzo pomocne, a czasami wręcz rozstrzygające.

ARTYKUŁ PROMOCYJNY

Zastosowanie połączenia fi pronilu, (S)-Methoprene oraz amitrazy w zwalczaniu pcheł i kleszczy

W naszym klimacie tak zwany „sezon” występowania pcheł i kleszczy ma miejsce w miesiącach wiosenno-letnich. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że kleszcze mogą bytować w środowisku zewnętrznym nawet do późnych miesięcy jesiennych.

Laseropunktura (LLLT) u psów z dyskopatią

Biostymulacja laserowa (LLLT) jest nowoczesną, interdyscyplinarną metodą leczniczą, znajdującą zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny. Obecnie nie dyskutuje się już o tym, czy laseroterapia o małej mocy jest skuteczna, ale o tym, jakie jej zastosowania są najbardziej efektywne. Coraz częściej stosowana jest również w weterynarii.

Żywienie

Kamienie moczowe u psów i kotów  - postępowanie dietetyczne i dietoprofilaktyczne

W przypadku osobników chorych dieta ma istotny wpływ na proces leczenia i zdrowienia natomiast w przypadku osobników zdrowych ale będących przykładowo genetycznie predysponowanych do powstawania danej jednostki chorobowej jest czynnikiem zapobiegawczym. Znajomość zasad postępowania dietetycznego i dietoprofilaktycznego jest podstawą postępowania leczniczego m.in. w przypadku tzw. kamic nerkowych.

PROGRAM EDUKACYJNY

Testowy program edukacyjny

Zapraszamy do wzięcia udziału w testowym programie edukacyjnym. Pytania są związane tematycznie z pracami publikowanymi na łamach naszego czasopisma. Mogą Państwo zdobyć w ciągu roku 25 punktów edukacyjnych. Szczegóły pod nr. tel. 32 788 51 15.

WYWIAD

Zgoda buduje, niezgoda rujnuje

Z dr. hab. Krzysztofem Kubiakiem – prof. nadzw., dziekanem Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, rozmawia Monika Cukiernik.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij