Weterynaria w Praktyce wydanie nr 9/2013
Weterynaria w Praktyce wydanie nr 9/2013

Kardiologia weterynaryjna - temat wydania. W numerze: częstoskurcze nadkomorowe, zapalenia ośrodkowego ukłądu nerwowego tła immunologicznego, dermatozy twarzy u kotów, zastosowanie probiotyków w medycynie małych zwierząt oraz badanie serologiczne u psów. Polecamy przewodnik układu grup krwi u kotów, radzimy jak komunikować się z rynkiem oraz jak zarządzać zasobami ludzkimi - HRM.

VET-NEWS

Vet-News

Drukarki 3D przełomem w weterynarii, małe ssaki źródłem chorób odzwierzęcych oraz wielka inwestycja Nestle - te i inne interesujące informacje właśnie tutaj!

POLECAMY

Zarządzanie zasobami ludzkimi – HRM (Human Resource Management) – w ZLZ. Cz. II

Już sam tytuł może budzić przerażenie lekarza weterynarii, który prowadzi własny ZLZ. Jednak w momencie, kiedy zdecydowaliśmy się na prowadzenie własnej praktyki lekarsko-weterynaryjnej, przybyła nam kolejna rola i obowiązki do wypełnienia. Jest nią zarządzanie zasobami usługowymi.

DIAGNOSTYKA

Badanie endoskopowe jam nosowych u psów i kotów

Rynoskopia jest obrazową metodą diagnostyczną, polegającą na badaniu jam nosowych przy pomocy endoskopu. Jest ona wskazana w przypadkach, gdy na podstawie wywiadu, badania klinicznego oraz badań laboratoryjnych nie można rozpoznać choroby jam nosowych lub konieczne jest pobranie wycinków do badania histopatologicznego oraz usunięcie ciała obcego.

Badanie fizykochemiczne moczu

Podczas badania fizykochemicznego moczu analizujemy głównie jego kolor, przejrzystość, ciężar właściwy i odczyn. Prawidłowa barwa moczu psów i kotów jest jasnożółta do bursztynowej, mocz jest klarowny lub lekko mętny. Poprzez pomiar ciężaru właściwego moczu można pośrednio ocenić zdolność nerek do jego zagęszczania. Odczyn moczu, określany za pomocą skali pH, ma największe znaczenie w diagnozowaniu i monitorowaniu chorób dróg wyprowadzających mocz.

NEUROLOGIA

Zapalenie ośrodkowego układu nerwowego tła immunologicznego

Zapalenia ośrodkowego układu nerwowego to często występujące jednostki chorobowe u psów, cechujące się różnorodnym przebiegiem i objawami, stąd często są one błędnie diagnozowane lub zwyczajnie ignorowane. W 80% przypadków zapalenia ośrodkowego układu nerwowego mają charakter tła immunologicznego i określane są wspólnym mianem zapalenia mózgu i opon mózgowych o nieznanej etiologii. Do tej grupy należą: ziarniniakowe zapalenie opon mózgowych, mózgu i rdzenia kręgowego, martwicze (nekrotyzujące) zapalenie mózgu i opon mózgowych, martwicze(nekrotyzujące) zapalenie istoty białej mózgu.

ARTYKUŁ PROMOCYJNY

Badanie serologiczne – wykrywanie krążących antygenów Angiostrongylus vasorum oraz swoistych przeciwciał przeciw temu pasożytowi u psów z Polski

Angiostrongylus vasorum jest nicieniem płucnym występującym u psów, lisów i innych dzikich mięsożerców (wilków, kojotów, rzadko u łasicowatych i kotowatych), żyjącym w prawej komorze serca oraz w tętnicach płucnych.

DERMATOLOGIA

Brodawczakowatość skóry i błony śluzowej jamy ustnej psów

Brodawczakowatość skóry i błony śluzowej jamy ustnej jest wirusową chorobą zakaźną występującą zarówno u zwierząt, jak i u ludzi. W przebiegu choroby na powierzchni skóry i błon śluzowych diagnozowane są egzofityczne, pojedyncze lub mnogie zmiany rozrostowe, nazywane brodawczakami. Choroba może mieć przebieg łagodny i kończyć się ustąpieniem objawów patologicznych bez leczenia. Ze względu na zakaźny charakter i możliwość rozprzestrzenienia się zakażenia oraz możliwość powikłanego, ciężkiego przebiegu choroby wskazane jest wykonanie dokładnego wywiadu, badania klinicznego, badań dodatkowych, a także ustalenia i wdrożenia postępowania terapeutycznego.

Dermatozy twarzy u kotów

Okolica twarzowa u kotów jest miejscem lokalizacji objawów klinicznych licznych jednostek chorobowych. Niektóre z nich dotyczą wyłącznie okolicy twarzowej zwierzęcia, inne obejmują również inne okolice ciała, a rejon twarzowy jest tylko jedną z możliwych lokalizacji objawów choroby, jak ma to miejsce przykładowo w alergii pokarmowej. Stwierdzenie objawów w okolicy twarzowej wymaga holistycznego spojrzenia na pacjenta i często wykonania szeregu badań dodatkowych w celu postawienia diagnozy.

KARDIOLOGIA

Częstoskurcze nadkomorowe – czy to zawsze łagodne zaburzenie rytmu?

Nadkomorowe zaburzenia rytmu są powszechnymi arytmiami u psów, a częstoskurcze nadkomorowe są przyczyną konsultacji lekarsko-weterynaryjnych. Jednak często są uważane za potencjalnie łagodne arytmie, ale czy słusznie? Ten artykuł przedstawia informacje na ten temat.

ARTYKUŁ PROMOCYJNY

Cardalis® jako leczenie pierwszego rzutu u psów z zastoinową niewydolnością serca spowodowaną przewlekłą zwyrodnieniową chorobą zastawek – badanie FILIT

W ostatnich latach przeprowadzono liczne badania kliniczne różnych leków stosowanych w leczeniu zastoinowej niewydolności serca, spowodowanej przewlekłą zwyrodnieniową chorobą zastawek u psów.

KAZUISTYKA

Terapia miejscowa zapalenia ścięgna mięśnia dwugłowego ramienia psa – opis przypadku

Przewlekłe zapalenie ścięgna mięśnia dwugłowego ramienia jest schorzeniem często niepoddającym się terapii ogólnej.Przed przeprowadzeniem zabiegu chirurgicznego warto rozważyć farmakologiczne metody terapii miejscowej. Iniekcje przeprowadzane pod kontrolą USG cechują się większą dokładnością i skutecznością niż iniekcje „na ślepo”. Artykuł opisuje przypadek przewlekłego zapalenia ścięgna mięśnia dwugłowego ramienia u psa rasy beagle, leczonego przy wykorzystaniu wkłuć dopochewkowych przeprowadzanych pod kontrolą USG.

Żywienie

Zastosowanie probiotyków w medycynie małych zwierząt

Dzięki niedawnemu rozwojowi technik molekularnych jesteśmy w stanie lepiej opisać bakterie bytujące w przewodzie pokarmowym psa i kota. Dzięki temu zdajemy sobie sprawę ze znaczenia flory bakteryjnej jelit dla dobrego samopoczucia gospodarza.

WARTO WIEDZIEĆ

Ginekologia i położnictwo psów. Diagnostyka i terapia. Suka w trakcie porodu

Publikacja stanowi fragment książki "Ginekologia i położnictwo psów" (wyd. Galaktyka).

Echokardiografi a zwierząt egzotycznych Część III – Badanie świnki morskiej

Kardiomiopatia rozstrzeniowa (DCM) jest jedną z najczęściej diagnozowanych chorób serca u świnek morskich. Dotyczy ona bezpośrednio mięśnia sercowego.

VET-LEX

Co w prawie piszczy?

Wykaz punktów kontroli granicznej i jednostek weterynaryjnych, odpowiedzialność zawodowa lekarza weterynarii, wzór paszportu dla psów, kotów i fretek oraz coś na temat wykonywania zawodu lekarza weterynarii.

PRZEWODNIK

Układ grup krwi u kotów

Grupy krwi to specyficzne gatunkowo epitopy powierzchniowe, zlokalizowane na erytrocytach, które dziedziczą się w prosty sposób. Antygeny kodowane przez geny allelowe odpowiadają za stworzenie grupy krwi. W przypadku gdy osobnik pozbawiony jest antygenów danej grupy krwi, wytwarza przeciwko nim przeciwciała. Powstawanie przeciwciał może nastąpić po kontakcie z antygenem lub samoistnie.

VET-BIZNES

Jak komunikować się z rynkiem, nie naruszając prawa

Musimy poinformować rynek o istnieniu naszego ZLZ, o usługach, jakie świadczymy, musimy wyróżnić się wśród naszych konkurentów, nakłonić klientów do skorzystania z konkretnej usługi. Uwarunkowania prawne oraz związane ze specyfiką wykonywania wolnego zawodu zaufania publicznego ograniczają nasze klasyczne możliwości promocyjne(zakaz reklamy, ograniczenia informacji). Wydawać by się mogło, że jesteśmy w jakimś zaklętym kręgu konieczności niemożności. Jednak nie jest tak źle.

VAT w praktyce weterynaryjnej

W poprzednim numerze zastanawialiśmy się, jak najkorzystniej z podatkowego punktu widzenia finansować zakupy inwestycyjne do naszej praktyki. Decydując się na prowadzenie praktyki weterynaryjnej, automatycznie staniemy się przedsiębiorcą i będą obowiązywać nas te same przepisy podatkowe w zakresie podatku VAT co wszystkie inne firmy, niezależnie od ich wielkości.

VET-KWESTIONARIUSZ

Wywiad z dr hab. n. wet. Agnieszką Noszczyk-Nowak

Jej zainteresowania naukowe dotyczą kardiologii, a w szczególności: mechanizmów elektrofizjologicznych arytmii, roli markerów z badania EKG do przewidywania nagłej śmierci sercowej oraz modeli zwierzęcych w kardiologii doświadczalnej. Na co dzień, pracując w Katedrze Chorób Wewnętrznych z Kliniką Chorób Koni, Psów i Kotów Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UP we Wrocławiu, leczy farmakologiczne i niefarmakologiczne zaburzenia rytmu serca u psów.

VET-PRESS

Skuteczna fakoemulsyfikacja

W praktyce weterynaryjnej codziennie spotykamy się z chorobami oczu u psów. Zaćma stanowi główną przyczynę niedowidzenia lub całkowitej ślepoty u tej grupy zwierząt. Postępująca choroba prowadzi do całkowitego zmętnienia soczewki. Skuteczne leczenie zaćmy polega na operacyjnym usunięciu soczewki oraz implantacji sztucznej soczewki.

VET-IMPREZY

Warsztaty USG dla najlepszych studentów. Kolejna odsłona!

Jeszcze przed wakacjami w Katedrze Rozrodu z Kliniką Zwierząt Gospodarskich Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu odbyła się kolejna edycja cyklicznych warsztatów USG dotyczących rozrodu małych zwierząt. W warsztatach uczestniczyło 15 najlepszych i najpilniejszych studentów V roku Wydziału Medycyny Weterynaryjnej.

Young Vets Veterinary Dermatology Conference. Konferencja dermatologiczna w Wiedniu

13-14 lipca 2013 r. na Uniwersytecie Medycyny Weterynaryjnej w Wiedniu pod patronatem ESVD (European Society of Veterinary Dermatology) odbyła się konferencja dermatologiczna Young Vets Veterinary Dermatology Conference.W tym wydarzeniu udział wzięło ponad sto osób z całej Europy, w tym również kilku lekarzy z Polski.

XVI EVSSAR Congress w Tuluzie

W dniach 5-6 lipca 2013 r. w Tuluzie odbył się szesnasty światowy Kongres Rozrodu Małych Zwierząt organizowany przez European Veterinary Society for Small Animal Reproduction – pierwszą europejską organizację gromadzącą osoby zajmujące się rozrodem zwierząt i obecnie jedyną na świecie organizację skupiającą naukowców i praktyków weterynaryjnych związanych z reprodukcją u psów i kotów z ponad 60 krajów ze wszystkich kontynentów.

PROGRAM EDUKACYJNY

Testowy Program Edukacyjny

Zapraszamy do wzięcia udziału w Testowym Programie Edukacyjnym. Pytania są związane tematycznie z pracami publikowanymi na łamach naszego czasopisma. W ciągu roku mogą Państwo zdobyć 25 punktów edukacyjnych. Szczegóły pod nr. tel. 32 788 51 15.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij