Weterynaria w Praktyce wydanie nr 1-2/2014
Weterynaria w Praktyce wydanie nr 1-2/2014

Hiperkalcemia jako zespół paranowotworowy towarzyszący ostrej białaczce limfoblastycznej – temat wydania. Polecamy: nietypowa agresja u owczarka niemieckiego, krwawienie z przewodu pokarmowego u psów i kotów, zespół polidypsji i poliurii u psów i kotów, zwichnięcie rzepki u psów małych ras oraz rehabilitacja wybranych chorób rdzenia kręgowego. W wydaniu: zespół Cushinga u psów – diagnostyka laboratoryjna.

VET-NEWS

Vet-News

O rekonstrukcji kości technologią 3D, nowej nowoczesnej sali anatomicznej otwartej na UR w Krakowie oraz kontroli zdrowia dzięki obroży, a także wielu innych przeczytasz tutaj - w dziale VetNews!

POLECAMY

Analiza czynników i mechanizmów prowadzących do powstania problemu nietypowej agresji u owczarka niemieckiego

Zarówno wśród właścicieli psów, jak i wśród specjalistów zajmujących się psami istnieje wiele, często sprzecznych, opinii na temat wpływu hormonów płciowych na rozwój problemowych zachowań, zwłaszcza zaś agresywności. Dzieje się tak dlatego, że rozwój każdego zachowania jest w jakiejś mierze kwestią warunków, w jakich żyje zwierzę, oraz innych wpływów środowiskowych.

Żywienie

Immunomodulacja: leczenie żywieniem – cz. I

Żywienie immunomodulujące (terapia żywieniem) to nowa dziedzina badań, powstała na podstawie prac nad niedoborami żywieniowymi spowodowanymi niedożywieniem. Pomimo faktu, że samo niedożywienie pozostaje problemem na skalę światową, przy postępach w dziedzinie żywienia dokonanych na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, aktualnie najważniejszą przyczyną obniżenia odporności u ludzi i zwierząt stał się stres oraz problemy wynikające z etapu życia (noworodek, wiek zaawansowany).

GASTROENTEROLOGIA

Krwawienia z przewodu pokarmowego u psów i kotów

Krwawienia z przewodu pokarmowego to wynaczynienia krwi do światła przewodu pokarmowego. W zależności od miejsca krwawienia obserwuje się różne objawy kliniczne. O krwawieniach z przewodu pokarmowego świadczą m.in.: krwawe wymioty, wymioty fusowate, smolisty kał oraz krew w kale. W diagnostyce krwawień należy uwzględnić przede wszystkim wywiad, badanie kliniczne, badania hematologiczne i biochemiczne krwi, badanie kału, USG, RTG oraz badanie endoskopowe. Leczenie krwawienia z przewodu pokarmowego uzależnione jest od pierwotnej przyczyny.

Żywienie

Zalety Feline EN St/Ox oraz FortiFlora® w skutecznym leczeniu ostrej biegunki z powodu podania antybiotyków

Leczenie antybiotykowe może powodować niepożądane reakcje, takie jak zaburzenie równowagi flory jelitowej (jelitowego mikrobiota) na skutek konkretnego niszczenia pewnych korzystnych szczepów flory jelitowej.

DIAGNOSTYKA

Dolne drogi moczowe psów i kotów w badaniu ultrasonografi cznym – cz. II

W pierwszej części artykułu przedstawiono badanie ultrasonograficzne dolnych dróg moczowych psów i kotów. Opisano przygotowanie pacjenta, technikę badania oraz prawidłowy obraz ultrasonograficzny dolnych dróg moczowych. Ponadto opisano zapalenie pęcherza moczowego. Kolejna część artykułu poświęcona jest pozostałym zaburzeniom pęcherza, części miednicznej moczowodów i cewki moczowej, najczęściej spotykanym w badaniu ultrasonograficznym.

CHOROBY WEWNĘTRZNE

Zespół polidypsji i poliurii u psów i kotów – cz. I – przyczyny

Syndrom PU/PD, czyli wzmożonego pragnienia oraz nadmiernej produkcji moczu, towarzyszy wielu chorobom. Zaburzenia równowagi wodnej organizmu mogą mieć różne mechanizmy i być związane z aktywnością ADH, ze wzrostem stężenia substancji osmotycznie czynnych w moczu, z cukrzycą, przewlekłymi chorobami nerek, ropomaciczem i nadczynnością kory nadnerczy.

Insulina i jej syntetyczne analogi oraz ich zastosowanie w leczeniu cukrzycy psów i kotów

W weterynarii coraz częściej stosowane są syntetyczne analogi. Dzięki modyfikacji cząsteczki insuliny udało się uzyskać preparaty o zróżnicowanym czasie działania. Czas działania jest podstawą podziału insulin na krótko, średnio i długo działające. Insuliny krótko działające nie znajdują zastosowania w leczeniu psów i kotów. Natomiast przeprowadzone badania jednoznacznie wskazują, że syntetyczne insuliny średnio i długo działające mogą być z powodzeniem stosowane w leczeniu cukrzycy u zwierząt. Ze względu na odmienny metabolizm u zwierząt w porównaniu z ludźmi zarówno dawkowanie, jak i częstotliwość iniekcji u zwierząt jest inna.

KAZUISTYKA

Hiperkalcemia jako zespół paranowotworowy towarzyszący ostrej białaczce limfoblastycznej u 1,5-rocznego psa rasy shar-pei. Przypadek kliniczny

Jednym z zespołów paranowotworowych towarzyszących niektórym złośliwym nowotworom jest hiperkalcemia, czyli zwiększony poziom wapnia w surowicy. W artykule autorzy prezentują przypadek 1,5-rocznej suki rasy shar-pei, u której hiperkalcemia i będąca jej następstwem ostra niewydolność nerek towarzyszyły ostrej białaczce limfoblastycznej.

KARDIOLOGIA

Zakrzepica zatorowa u kota z kardiomiopatią przerostową. Opis przypadku

Zakrzepica zatorowa u kotów (feline arterial thromboembolism – ATE) jest powszechną chorobą i powikłaniem chorób serca. Często może prowadzić do eutanazji. Klasyczny „zakrzep jeździec” jest usytuowany w końcowym odcinku aorty. Już podczas wstępnego badania klinicznego można postawić rozpoznanie. U kotów z niedokrwieniem wielu kończyn rokowanie jest złe, a dużo lepsze, jeśli tylko jedna kończyna jest objęta niedokrwieniem lub zachowana jest jej funkcja motoryczna.

VET-LEKI

Zastosowanie Zentonil Advanced w leczeniu niewydolności wątroby u psów

W Polsce dostępne są leki z grupy określanej jako hepatotropowe lub hepatoprotekcyjne, zawierające substancje, które mają na celu usprawnienie metabolizmu wątroby w przypadku zaburzeń jej funkcji. Przez bardzo długi czas w praktyce weterynaryjnej stosowano leki używane w medycynie ludzkiej. Wynikało to z braku dostępności na rynku preparatów weterynaryjnych stosowanych wyłącznie u zwierząt. Jednym z dostępnych na polskim rynku weterynaryjnym preparatów hepatoprotekcyjnych jest Zentonil Advanced. W Ambulatorium Katedry Chorób Wewnętrznych z Kliniką Koni, Psów i Kotów WMW UP we Wrocławiu przeprowadzono badania mające na celu ocenę skuteczności preparatu Zentonil Advanced w terapii chorób wątroby psów i kotów.

CHIRURGIA

Laser chirurgiczny CO2 w praktyce weterynaryjnej małych zwierząt

Zabiegi chirurgiczne z wykorzystaniem lasera są coraz częściej spotykane w praktyce weterynaryjnej. Jest to związane z coraz niższym kosztem tych urządzeń, oszczędnością czasu i dużą wygodą użytkownika. Chirurgia laserowa oferuje również większy komfort dla pacjenta: krótszy czas znieczulenia i mniejszą bolesność pooperacyjną. Lasery mogą stanowić doskonałe narzędzie w rękach chirurga, a korzyści związane z jego użytkowaniem mogą w istotny sposób wzbogacić współczesną medycynę weterynaryjną. Należy jednak pamiętać, że skuteczna terapia wymaga wiedzy z zakresu obsługi laserów, znajomości oddziaływania promieniowania na tkankę oraz zachowania odpowiednich środków bezpieczeństwa.

Zwichnięcie rzepki u psów małych ras

Zwichnięcie rzepki u psów małych ras jest powszechnie spotykanym problemem ortopedycznym. Najczęściej diagnozuje się wrodzone zwichnięcie, na stronę przyśrodkową. Wyróżnia się 4 stopnie zwichnięć rzepki. Leczenie najczęściej jest operacyjne.

REHABILITACJA

Rehabilitacja wybranych chorób rdzenia kręgowego psów i kotów

Rehabilitacja psów i kotów z chorobami rdzenia kręgowego odgrywa coraz większą rolę jako element kompleksowego postępowania u pacjentów leczonych zachowawczo i operacyjnie. Odpowiednio dobrany i przeprowadzony program fizjoterapii oraz wykwalifikowany zespół terapeutyczny stanowią podstawę do osiągnięcia optymalnych rezultatów usprawniania. Rehabilitacja umożliwia pacjentom z chorobami rdzenia kręgowego szybszy i pełniejszy powrót do sprawności fizycznej.

PRZEWODNIK

Zespół Cushinga u psów – diagnostyka laboratoryjna

Zespół Cushinga charakteryzuje się dosyć zróżnicowanym przebiegiem klinicznym, a podejrzenie tej choroby opiera się na jednoczesnym wystąpieniu kilku z następujących objawów: otyłości brzusznej, zaniku tkanki mięśniowej i nietolerancji wysiłkowej, scieńczeniu, wyłysieniach oraz zwapnieniu skóry, poliurii, polidypsji, polifagii.

VET BIZNES

Zarządzanie zasobami ludzkimi – HRM (Human Resource Management) – w ZLZ. Cz. IV

Już sam tytuł może budzić przerażenie lekarza weterynarii, który prowadzi własny ZLZ. Jednak w momencie, kiedy zdecydowaliśmy się na prowadzenie własnej praktyki lekarsko-weterynaryjnej, przybyła nam kolejna rola i obowiązki do wypełnienia. Jest nią zarządzanie zasobami usługowymi.

PROGRAM EDUKACYJNY

Testowy Program Edukacyjny

DRODZY CZYTELNICY! Zapraszamy do wzięcia udziału w Testowym Programie Edukacyjnym. Pytania są związane tematycznie z pracami publikowanymi na łamach naszego czasopisma. W ciągu roku mogą Państwo zdobyć 25 punktów edukacyjnych. Szczegóły pod nr. tel. 32 788 51 15.

VET-LEX

Co w prawie piszczy?

Przeczytaj co mówi prawo na temat Przemieszczania zwierząt domowych, Świadectwa zdrowia psów, kotów i fretek oraz Potwierdzenia wykonywania zawodu lekarza weterynarii.

VET-KWESTIONARIUSZ

Weterynaria mnie fascynuje - rozmowa z lek. wet. Mają Ingarden

Lek. wet. Maja Ingarden jest specjalistą chorób psów i kotów. W Przychodni Weterynaryjnej Therios w Myślenicach, którą prowadzi wspólnie z mężem, zajmuje się hematologią, onkologią i diagnostyką laboratoryjną oraz interną. Z powodzeniem pisze, fotografuje, uczy jazdy konnej, hoduje psy oraz… bloguje.

VET-PRESS

Z szacunkiem do końca…

W dzisiejszych czasach właściciele czworonogów mają do dyspozycji coraz więcej nowatorskich metod zarówno leczenia, jak i pielęgnacji swoich pupili. Szeroka gama leczenia zwierząt, oferowana obecnie przez większe kliniki i przychodnie weterynaryjne, dorównuje standardom leczenia stosowanym w medycynie ludzkiej. Jednak kiedy zwierzę odchodzi, możliwości jego pożegnania stają się bardzo ograniczone.

VET-IMPREZY

Specjalistyczna konferencja chirurgiczno-rehabilitacyjna w Uniejowie

Tematyką wiodącą spotkania były chirurgia oraz rehabilitacja małych zwierząt. Konferencję w listopadzie 2013 r. w Uniejowie zorganizowała redakcja „Weterynarii w Praktyce”.

Warsztaty Dermatologiczne w Starych Jabłonkach

Szalejący huragan Ksawery i zamiecie śnieżne obejmujące niemal całą Europę bardzo skomplikowały dojazd wykładowców i uczestników 7-8 grudnia 2013 r. do Starych Jabłonek i hotelu Anders na kolejne XI Warsztaty Dermatologiczne.

Konferencje „Neurologia Weterynaryjna”

Firma Boehringer Ingelheim zorganizowała serię konferencji poświęconych neurologii weterynaryjnej. Uczestnicy mogli wysłuchać wykładów ekspertów z tej dziedziny w Katowicach, Warszawie oraz Sopocie.

O neurologii i rehabilitacji w Falentach

Zorganizowana przez VetCo konferencja neurologiczno-rehabilitacyjna umożliwiła licznym uczestnikom zapoznanie się z najnowszymi rozwiązaniami w leczeniu pacjentów neurologicznych oraz z technikami stosowanymi w rehabilitacji zwierząt.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij