Weterynaria w Praktyce wydanie nr 9/2014
Weterynaria w Praktyce wydanie nr 9/2014

Ból przewlekły, suplementacja diety psów z niedokrwistością oraz słaby noworodek – tematami  wydania. Polecamy: wrzody żołądka u psów i kotów, ostre choroby jamy brzusznej w obrazie ultrasonograficznym, leczenie zapaleń prostaty oraz złożona wada serca u kota. W wydaniu przedstawiamy aktualne spojrzenie na problem boreliozy, przypadek ciąży pozamacicznej u suki oraz badania profilaktyczne u starszych psów i kotów.

VET-NEWS

VET-News

O Konferencji naukowej COAPE oraz zjazdu Stowarzyszenia Behawiorystów i Trenerów COAPE, o Konferencji Chirurgicznej 2014 we Wrocławiu oraz konkursie "Podaj łapę, zbadaj serce", a także wielu innych przeczytasz w dziale Vet-News!

POLECAMY

Co to znaczy dobry serwis dla klientów? – cz. I

To pytanie, jakie zadajemy sobie każdego dnia, po każdej wizycie. Czy klient był zadowolony, czy ponownie skorzysta z usług naszego ZLZ? W pracy w zawodzie usługowym zdobywanie klientów to podstawa naszej ekonomicznej egzystencji na wolnym rynku. Bez klientów nie ma biznesu. Nasza konkurencja też nie śpi.

CHOROBY WEWNĘTRZNE

Ból przewlekły – czy można coś z tym zrobić?

Ból ostry i przewlekły różnią się nie tylko czasem trwania. Ból ostry zazwyczaj występuje po dowolnym uszkodzeniu tkanek, na przykład w wyniku zabiegu operacyjnego bądź urazu.

Żywienie

Suplementacja diety psów z niedokrwistością

Rosnąca liczba analizatorów krwi w gabinetach weterynaryjnych sprawia, że coraz częściej w praktyce klinicznej rozpoznawana jest niedokrwistość, przede wszystkim na podstawie niższych od norm wartości hemoglobiny czy erytrocytów. Jej przyczyny mogą być różne, ale w przypadku stwierdzenia niedokrwistości regeneratywnej coraz większe zainteresowanie lekarzy weterynarii i właścicieli psów wzbudza modyfikacja podawanej zwierzęciu diety w sposób, który ma przyspieszyć syntezę krwinek czerwonych i rekonwalescencję. Niniejszy artykuł omawia niedokrwistości spowodowane niedoborami pokarmowymi oraz te składniki diety, których ilość w pokarmie można zwiększyć stosowaniem odpowiednich suplementów pokarmowych, ze szczególnym uwzględnieniem fizjologicznej roli żelaza.

NAGŁE PRZYPADKI

Wskaźnik wstrząsowy jako nowa metoda szybkiego rozpoznawania wstrząsu hipowolemicznego u psów

Wczesne rozpoznanie stanu zagrożenia życia, jakim jest wstrząs hipowolemiczny, ma priorytetowe znaczenie dla wdrożenia skutecznego leczenia. Zaadaptowany z medycyny człowieka, wskaźnik wstrząsowy (ang. shock index) definiowany jest jako stosunek liczby uderzeń serca do wartości ciśnienia skurczowego krwi i stanowi on nową, nieinwazyjną, prostą i tanią metodę klasyfikacji pacjenta na oddziale intensywnej terapii. Niniejszy artykuł omawia wady i zalety wskaźnika wstrząsowego w rozpoznawaniu wstrząsu hipowolemicznego u psów.

NEONATOLOGIA

Słaby noworodek – krytyczne pierwsze 24 godziny

Schorzenia neonatologiczne u psów i kotów stanowią szeroki zakres problemów. Przy przedłużającym się porodzie i komplikacjach okołoporodowych przychodzące na świat noworodki są najczęściej słabe i niedotlenione. Właściwe opieka, diagnostyka i postępowanie lekarsko weterynaryjne mogą uratować im życie.

GASTROENTEROLOGIA

Wrzody żołądka u psów i kotów – etiopatogeneza, rozpoznawanie i leczenie

Etiologia wrzodów żołądka u psów i kotów jest wieloczynnikowa. Ich przyczynami mogą być czynniki fizyczne, czynniki chemiczne, czynniki infekcyjne, choroby metaboliczne, nowotwory, stres, wstrząs. Najczęstszym objawem klinicznym wrzodów żołądka są wymioty. W postępowaniu diagnostycznym rozpoznawanie wrzodów żołądka powinno opierać się na gastroskopii i ocenie histopatologicznej pobranych wycinków błony śluzowej. Leczenie wrzodów żołądka polega na stosowaniu terapii farmakologicznej lub leczeniu chirurgicznym oraz odpowiednim postępowaniu dietetycznym.

Korzyści ze stosowania probiotyku PVD Forti Flora w terapii przewlekłego zapalenia jelita grubego

Belue cierpiała na epizody nawracającej biegunki przez ostatnie 3 lata. Właściciel zaobserwował, że jej stolec był bardzo zróżnicowany na przestrzeni jednego dnia, od płynnego, poprzez miękki, do ledwo uformowanego (w ocenie punktowej 6 lub 7, gdzie 7 oznacza płynną biegunkę w 7-stopniowej skali).

DIAGNOSTYKA

Ostre choroby jamy brzusznej w obrazie ultrasonograficznym

Diagnostyka ultrasonograficzna stanowi jedną z ważniejszych metod diagnostycznych w rozpoznawaniu wielu ostrych chorób jamy brzusznej. Ma to szczególnie duże znaczenie zwłaszcza u pacjentów w złym stanie klinicznym, z objawami silnego bólu. W wielu przypadkach jedynym skutecznym leczeniem jest operacja lub intensywna terapia, dlatego szybkie i prawidłowe rozpoznanie ma tak duże znaczenie. Do najczęstszych „ostrych” chorób jamy brzusznej należą: ostre zapalenie: trzustki, przewodu pokarmowego, pęcherzyka żółciowego, macicy, otrzewnej, niedrożność przewodu pokarmowego czy ropnie narządów miąższowych i przestrzeni zaotrzewnowej.

Badanie płynów z jam ciała w codziennej praktyce małych zwierząt

Nadmierne gromadzenie się płynów w jamach ciała jest częstym problemem, z którym spotykają się lekarze weterynarii w codziennej praktyce. W specjalistycznych ośrodkach płyny są rutynowo badane. Gorzej wygląda sytuacja w mniejszych gabinetach. Autorzy artykułu przedstawią proste zasady, dzięki którym każdy lekarz weterynarii małych zwierząt będzie mógł wykonać podstawowe badanie płynu z jamy brzusznej i klatki piersiowej.

ROZRÓD

Leczenie zapaleń prostaty – podejście kliniczne

Prostata (gruczoł krokowy) jest jedynym dodatkowym gruczołem płciowym psa. Jego wydzielina stanowi część ejakulatu. W Polsce, gdzie większa część populacji psów nie jest kastrowana, najczęściej spotykaną chorobą gruczołu krokowego jest łagodny przerost prostaty (BPH), który wraz z innymi czynnikami predysponuje gruczoł do zasiedlenia przez mikroorganizmy i rozwoju bakteryjnego zapalenia prostaty. Artykuł omawia obraz kliniczny oraz postępowanie terapeutyczne przy ostrych i łagodnych stanach zapalnych gruczołu krokowego.

KARDIOLOGIA

Złożona wada serca u kota – przetrwały przewód tętniczy i dysplazja zastawek przedsionkowo-komorowych

Niewydolność oddechowa jest częstym problemem klinicznym. W diagnostyce różnicowej należy wziąć pod uwagę zapalenia dróg oddechowych takie jak: zapalenie oskrzeli i płuc, astma, wysiękowe zapalenie opłucnej, obrzęk płuc (np. po urazie mechanicznym), wrodzona lub nabyta przepuklina przepony, zakrzepowość płucna. Inną przyczyną mogą być choroby serca. W artykule opisano przypadek sześcioletniej krótkowłosej domowej kotki skierowanej z powodu silnej duszności i pogarszającego się ogólnego samopoczucia na konsultację kardiologiczną do Kliniki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

CHOROBY ZAKAŹNE

Aktualne spojrzenie na problem boreliozy – cz. I

Borelioza z Lyme jest chorobą wywoływaną przez krętki należące do grupy Borrelia burgdorferi s.l., których wektorem są kleszcze. Najczęściej stwierdzanym objawem boreliozy jest rumień wędrujący, który może ustąpić samoistnie, pomimo braku podjęcia jakiegokolwiek leczenia. Niekiedy z miejsca ukąszenia kleszcza krętki ozprzestrzeniają się do innych tkanek i narządów, czego efektem jest rozwój ciężkiej wielosystemowej choroby, która może dotyczyć skóry, układu nerwowego, stawów czy serca. W ostatnich latach notuje się zwiększającą się liczbę przypadków choroby z Lyme w wielu krajach. Rozpoznanie boreliozy oparte jest głównie na wynikach badania serologicznego, zaś w terapii choroby najbardziej skuteczne okazują się tetracykliny.

GRYZONIE

Amputacja prącia i wyszycie cewki moczowej u samca świnki morskiej

Świnki morskie mają niekiedy problemy ze schorzeniem określanym jako wypadnięcie prącia. W niektórych przypadkach leczeniem z wyboru jest amputacja prącia i operacyjne wyszycie cewki moczowej.

KAZUISTYKA

Ciąża pozamaciczna u suki – opis przypadku

W artykule opisano przypadek ciąży pozamacicznej u suki z płodem znajdującym się w jamie brzusznej. Płody wydostały się poza macicę na skutek pęknięcia ściany macicy. Ciąża pozamaciczna może powstać na skutek wielu czynników, niektóre z nich wciąż są niejasne. Dwa pozamaciczne płody zostały wydobyte podczas laparotomii. Po dziesięciu dniach od zabiegu suka nie wykazywała żadnych nieprawidłowości w badaniu klinicznym.

PRZEWODNIK

Badania profi laktyczne u starszych psów i kotów

Obserwowany wzrost średniej długości życia zwierząt domowych oznacza również coraz większy odsetek zwierząt starszych wśród pacjentów lecznic weterynaryjnych.

WYWIAD

Pracujemy na podstawie poszlak

Dr n. wet. Małgorzata Ochota pracuje w Katedrze Rozrodu z Kliniką Zwierząt Gospodarskich Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. W pracy naukowej zajmuje się m.in. zapłodnieniem in vitro u kotów oraz przyżyciowym pozyskiwaniem plemników od kocurów. Prywatnie jest właścicielką dwóch kotów.

VET-LEX

Co w prawie piszczy?

O bezpieczeństwie stosowanych produktów leczniczych weterynaryjnych, decyzji administracyjnych powiatowego lekarza weterynarii oraz ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych

VET-IMPREZY

Warsztaty anestezjologiczne w Bydgoszczy

Ostatnie w tym półroczu warsztaty anestezjologiczne, których organizatorzy to: redakcja „Weterynarii w Praktyce” oraz firmy Orion Pharma i POLnet, odbyły się w Bydgoszczy, w gościnnej Klinice Weterynaryjnej Centrum dr. Władysława Parzęckiego.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij