Weterynaria w Praktyce wydanie nr 1-2/2015
Weterynaria w Praktyce wydanie nr 1-2/2015

Zapraszamy do nowego cyklu- "Pod mikroskopem" - w którym będą prezentowane opisy zmian widocznych w badaniu mikroskopowym. Polecamy artykuł o Inwazjach roztoczy w hodowlach gadów dr n. wet. Klaudiusza Szczepaniaka oraz artykuł Daniela Kocha, który odpowiada na pytanie dlaczego dochodzi do przerwania ciągłości więzadła krzyżowego i jak to naprawić?

VET-NEWS

VetNews

Posłowie za udziałem organizacji prozwierzęcych w komisjach etycznych, naukowcy z Tokyo Institute Of Technology zidentyfikowali mutację genetyczną odpowiedzialną za występowanie choroby Cushinga oraz Innowacyjne Centrum Patologii I Terapii Zwierząt W Lublinie - takie oraz inne newsy przeczytasz w naszym VetNewsie

POLECAMY

Inwazje roztoczy w hodowlach gadów

Roztocze są częstą przyczyną problemów dermatologicznych w hodowlach gadów. Powszechnie występują u gadów zarówno z chowu indywidualnego, jak i z dużych ferm komercyjnych. Największe znaczenie parazytologiczne mają przedstawiciele rodzin: Macronyssidae, Pterygosomatidae, Trombiculidae i Ixodidae. Inwazje te nie są jedynie problemem wizualnym w hodowlach gadów.

DIAGNOSTYKA

Górne drogi moczowe psów i kotów w badaniu ultrasonograficznym – cz. II

W niniejszym artykule przedstawiono badanie ultrasonograficzne górnych dróg moczowych psów i kotów. W pierwszej części opisano przygotowanie pacjenta, technikę badania, prawidłowy obraz ultrasonograficzny nerek i części bliższej moczowodów, badanie dopplerowskie, biopsję nerek oraz wady wrodzone nerek. Druga część artykułu została poświęcona pozostałym zaburzeniom górnych dróg moczowych najczęściej spotykanym w badaniu ultrasonograficznym.

PORADY EKSPERTA

Na co zwrócić uwagę przed zakupem USG?

Niniejszy artykuł ma na celu przedstawienie najważniejszych aspektów, jakie powinny być brane pod uwagę podczas poszukiwania aparatu USG, który ma służyć do podstawowej diagnostyki obrazowej małych zwierząt.

DIAGNOSTYKA

Diagnostyka różnicowa objawów wielomoczu i zwiększonego pragnienia u psów i kotów

Zespół wielomoczu i wzmożonego pragnienia to często spotykany problem u psów i kotów. Przyczyną może być wiele chorób, związanych nie tylko z układem moczowym. Bardzo ważne są informacje o obserwacjach właściciela zwierzęcia, dokładne badanie kliniczne oraz wykonanie badań dodatkowych. Właściwy schemat postępowania oraz interpretacja wyników badań umożliwiają postawienie diagnozy oraz zastosowanie skutecznego leczenia.

CHIRURGIA

Więzadło krzyżowe przednie u psów – dlaczego dochodzi do przerwania ciągłości i jak to naprawić?

Więzadło krzyżowe przednie (dogłowowe) biegnie od doogonowo-przyśrodkowej części kłykcia bocznego kości udowej, skośnie w poprzek dołu międzykłykciowego do przedniej części pola międzykłykciowego kości piszczelowej.

CHOROBY WEWNĘTRZNE/ŻYWIENIE

Postępowanie terapeutyczne i dietetyczne w wybranych chorobach przewodu pokarmowego u psów – cz. II. Choroby jelit

W artykule opisano postępowanie terapeutyczne oraz dietetyczne u psów w wybranych zaburzeniach przewodu pokarmowego. Ponadto omówiono poszczególne składniki pokarmowe i ich rolę w organizmie zwierzęcym. W drugiej części artykułu została poruszona kwestia postępowania w wybranych chorobach jelit. Kolejna część zostanie poświęcona patologii wątroby i trzustki.

PARAZYTOLOGIA

Inwazje D. repens u psów – obserwacje własne

Dirofi larioza jest kosmopolityczną chorobą wywoływaną przez Dirofilaria immitis i D. repens, stwierdzaną głównie u psowatych i kotowatych. U ludzi może powodować zaburzenia ze strony układu oddechowego. Jest to choroba transmisyjna, której szerzenie się uzależnione jest od obecności na danym terenie wektorów – komarów, będących w stanie przenosić nicienia na wrażliwe gatunki zwierząt, o czym decydują warunki klimatyczne, które muszą być korzystne do rozwoju i przetrwania owadów. Niniejszy artykuł przedstawia opis kliniki zarażeń D. repens u psów oraz opis metod użytych do rozpoznania choroby, a także opis jej terapii.

ROZRÓD

Przyczyny krwawień z dróg rodnych u suk i kotek. Diagnostyka różnicowa oraz metody terapii

Układ rozrodczy samicy jest szczególnie narażony na utratę ciągłości naczyń. Krwawienie z dróg rodnych u suk i kotek może mieć różne tło. Poniższa praca ma na celu przedstawienie fizjologicznych i patologicznych przyczyn krwawień oraz wiążącego się z nimi ryzyka. W artykule zawarto sugestie dotyczące metod diagnostycznych oraz schematów postępowania terapeutycznego.

POD MIKROSKOPEM

Pod mikroskopem – czy warto wykonywać badania cytologiczne moczu?

Badanie cytologiczne moczu psów i kotów jest cenną uzupełniającą metodą diagnostyczną wspierającą pracę lekarzy weterynarii. W wielu przypadkach umożliwia postawienie ostatecznego rozpoznania lub przynajmniej daje wskazówki odnośnie dalszego postępowania. W artykule autorzy przedstawili aspekty techniczne przygotowania moczu do badania cytologicznego oraz omówili obraz fizjologiczny i najważniejsze patologie, w których cytologia moczu może dać istotne klinicznie informacje.

DERMATOLOGIA

Wybrane dermatozy przebiegające z wrodzonymi, genetycznymi oraz nabytymi wyłysieniami u psów

Wyłysienie jest zaburzeniem okrywy włosowej polegającym na całkowitej utracie włosów i jest jedną z częstszych przyczyn konsultacji weterynaryjnej. W większości przypadków ma charakter nabyty, ale występują również wrodzone postaci wyłysień, związane z nieprawidłową morfogenezą mieszków włosowych. W artykule przedstawiono obie przyczyny wyłysień u psów. Wrodzone wyłysienia mogą pojawiać się w okresie pierwszych tygodni życia szczeniąt, ale nie postępować z wiekiem. Chociaż nie zawsze, ale najczęściej wrodzone wyłysienia mają podłoże genetyczne.

KARDIOLOGIA

Przepuklina przeponowo-osierdziowa – rzadką wadą wrodzoną?

Wrodzona przepuklina przeponowo-osierdziowa jest rzadkim schorzeniem stwierdzanym u zwierząt. W tym artykule przedstawiono opisy przypadków przepuklin przeponowo-osierdziowych u psów i kotów.

NEFROLOGIA

Moczowody – wyzwanie diagnostyczne

Poznanie anatomii klinicznej moczowodów i okolicznych narządów jest niezbędnym warunkiem do prawidłowej interpretacji obrazów USG, radiogramów i obrazów uzyskanych metodą tomografii komputerowej. Objawy kliniczne towarzyszące chorobom moczowodów są niejednoznaczne i na ich podstawie nie można postawić diagnozy. Ektopia moczowodów jest najczęściej spotykanym schorzeniem obejmującym moczowody.

ANESTEZJOLOGIA

Wykorzystanie ultrasonografi i w anestezjologii – znieczulenia miejscowe nerwu udowego i kulszowego pod kontrolą USG

Protokół anestezjologiczny coraz częściej uwzględnia znieczulenie okołonerwowe jako element skutecznej i bezpiecznej analgezji. Gwarancją optymalnego znieczulenia jest prawidłowe techniczne wykonanie punkcji i dystrybucja środka znieczulającego wokół nerwu, co według tradycyjnych metod lokalizacji przebiegu nerwów ułatwiały anatomiczne punkty odniesienia na ciele pacjenta. Wraz ze wzrostem zaawansowania diagnostyki obrazowej w medycynie ludzkiej zaczęto używać ultrasonografii jako narzędzia ułatwiającego lokalizację nerwów obwodowych.

STOMATOLOGIA

Wybrane biomateriały stosowane w stomatologii weterynaryjnej

W artykule przedstawiono biomateriały używane w stomatologii. Są one stosowane we wspomaganiu regeneracji tkanek przyzębia zniszczonych przez chorobę przyzębia, w zapobieganiu powstaniu przetoki ustno-nosowej oraz w reperacji tkanki kostnej uszkodzonej w wyniku urazu lub nieprofesjonalnie przeprowadzonych ekstrakcji zębów. Zastosowanie biomateriałów przyspiesza regenerację tkankową, ma korzystny wpływ na procesy gojenia, pozwala na uformowanie nowego umocowania z tkanki łącznej (np. nowej kostniny, więzadła przyzębia i kości).

KAZUISTYKA

Rozpoznanie udaru niedokrwiennego móżdżku u psa rasy shih-tzu w rezonansie magnetycznym – opis przypadku

U 9-letniego psa rasy shih-tzu z nagłymi objawami silnej ataksji z hipermetrią kończyn i skrzywieniem głowy na lewą stronę, po wykonaniu dodatkowych badań diagnostycznych, postawiono rozpoznanie udaru niedokrwiennego móżdżku. W przypadku odpowiedniego postępowania diagnostycznego udar niedokrwienny jest chorobą wyleczalną i objawy kliniczne powinny stopniowo ustępować w ciągu kilku tygodni. Wykorzystanie w diagnostyce rezonansu magnetycznego umożliwiło określenie charakteru oraz w przybliżeniu czasu trwania powstałej zmiany naczyniowej i ocenę rokowania dla pacjenta.

VET-LEX

Co w prawie piszczy?

Ochrona zdrowia zwierząt oraz zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt, Obrót detaliczny produktami leczniczymi i parę innych nowinek ze świata prawa znajdziecie Państwo w naszym dziale Vet-Lex.

PRZEWODNIK

Ornithonyssus bacoti (tropikalny roztocz szczurów) – pasożyt nie tylko zwierząt

Ornithonyssus bacoti, ektopasożyt nazywany popularnie tropikalnym roztoczem szczurów, jest roztoczem odżywiającym się krwią. O. bacoti występuje na terenach z klimatem umiarkowanym, jak i tropikalnych, na wszystkich kontynentach – z wyjątkiem Arktyki i Antarktydy.

VET-KWESTIONARIUSZ

To ogromna bioróżnorodność determinuje postawę lekarza weterynarii w trakcie badania egzotycznego pacjenta

Dr n. wet. Klaudiusz Szczepaniak jest parazytologiem, obecnie pracuje w Zakładzie Parazytologii i Chorób Inwazyjnych Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, gdzie swoją pracę i pasję dzieli również ze swoją żoną.

VET-IMPREZY

Bezpieczne znieczulanie

Już po raz siódmy redakcja „Weterynarii w Praktyce” wraz z partnerami strategicznymi – firmami Orion Pharma Poland i POLnet – zorganizowała warsztaty anestezjologiczne – „Anestezjologia w Praktyce”, które poprowadził dr n. wet. Piotr Skrzypczak. Tym razem odbyły się one 6 grudnia w Całodobowej Ursynowskiej Klinice Weterynaryjnej w Warszawie.

Endokrynologia VetCo

Ponad 1200 uczestników, 540 punktów edukacyjnych, 160 unikalnych tematów, 40 wykładowców z 18 renomowanych, głównie amerykańskich, uniwersytetów, 12 konferencji oraz 6 sympozjów i kilkanaście warsztatów i mniejszych spotkań – takimi liczbami można krótko podsumować niezwykle owocną, czteroletnią działalność VetCo.

Bieg dermatologiczny w Starych Jabłonkach

W połowie listopada na Mazurach w hotelu Andels w Starych Jabłonkach już po raz trzeci odbyło się spotkanie pasjonatów dermatologii weterynaryjnej oraz ich przyjaciół. W tym roku wiodącymi tematami były neonatologia i pediatria weterynaryjna. Głównym prelegentem był bardzo lubiany i znany już w naszym kraju Jan Declercq.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij