Weterynaria w Praktyce wydanie nr 3/2015
Weterynaria w Praktyce wydanie nr 3/2015

Zapraszamy do artykułu z cyklu - "Pod mikroskopem" - w którym dr Janina Łukaszewska opisuje badanie płynów z jam ciała. Polecamy również artykuł o Odpowiedzialności pracowników zakładów leczniczych dla zwierząt - odpowiedzialność materialna za mienie powierzone lek. wet. Rafała Ciągarlaka, a także artykuł z Anestezjologii dr Tamary Grubb

VET-NEWS

VetNews

O wszystkich nowościach z branży przeczytasz w dziale VetNews!

POLECAMY

Odpowiedzialność pracowników zakładów leczniczych dla zwierząt. Część III – odpowiedzialność materialna za mienie powierzone

Podstawowym celem odpowiedzialności materialnej jest umożliwienie pracodawcy uzyskania od pracownika odszkodowania wówczas, gdy w sposób zawiniony naraził go na szkodę majątkową. W ramach odpowiedzialności materialnej za szkodę wyrządzoną pracodawcy Kodeks pracy przewiduje dwie możliwości: odpowiedzialność pracownika za mienie niepowierzone (na zasadach ogólnych) i odpowiedzialność pracownika za mienie powierzone.

CHOROBY ZAKAŹNE

Encefalitozoonoza kotów – nieznany problem w praktyce lekarsko-weterynaryjnej

Pierwotniak Encephalitozoon cuniculi jest pasożytem wewnątrzkomórkowym zdolnym zarażać liczne gatunki zwierząt, (gryzonie, króliki, konie, koty), jak i człowieka. Głównym jego rezerwuarem są króliki, u których inwazja z reguły przebiega bezobjawowo. U zwierząt z kliniczną postacią choroby obserwuje się zaburzenia ze strony układu nerwowego oraz układu wydalniczego. Rozpoznawanie, jak i leczenie encephalitozoonozy napotyka wiele trudności. Celem niniejszej pracy jest dokonanie przeglądu informacji dostępnych, jak i własnych obserwacji dotyczących kunikulozy u kotów.

PARAZYTOLOGIA

Włosogłówczyca psów i jej zwalczanie

Włosogłówka psia jest nicieniem trudnym w diagnozowaniu i zwalczaniu. Inwazje T. vulpis najczęściej notuje się w środowisku miejskim. Również bardzo często spotyka się ją w hodowlach zamkniętych typu schroniska dla psów czy hodowle psów służbowych i pracujących. Zwalczanie inwazji włosogłówek jest trudne, gdyż większość leków nicieniobójczych działa na nie w słabym stopniu, oprócz tego wędrujące w ścianie jelita formy larwalne są odporniejsze na działanie leków. W próbkach gleby jaja włosogłówki psiej stwierdzano: na skwerkach w ponad 9% prób, a na podwórkach ok. 7%. Dzięki zastosowaniu złożonych leków przeciwpasożytniczych uzyskano szersze spektrum działania i wyższą skuteczność.

Inwazje pasożytów – nieustanna wojna

Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów lekarsko-weterynaryjnych jest profilaktyka inwazji pasożytów wewnętrznych i zewnętrznych u zwierząt towarzyszących, przede wszystkim u psów i kotów. Sama czynność wydaje się prosta do przeprowadzenia pod warunkiem dokładnego stosowania się do wskazań producenta odnośnie sposobów i czasu podawania, uwzględniając indywidualne wskazania i zapotrzebowania danego pacjenta. Niniejszy artykuł zawiera informacje dotyczące podstawowych zasad strategii zwalczania pasożytów zewnętrznych i wewnętrznych.

ARTYKUŁ PROMOCYJNY

Ubezpieczenia weterynaryjne – to nie nowość, a jednak

Pierwsze w Polsce ubezpieczenie psa i kota pojawiło się na rynku wiele lat temu. Choć to powinno wystarczyć, żeby klienci oswoili się z tym produktem, dalej bardzo daleko mu do popularności innych ubezpieczeniowych rozwiązań.

ANESTEZJOLOGIA

Co urośnie, może spaść. Leczenie niedociśnienia podczas znieczulenia

Obniżenie ciśnienia często występuje jako skutek nadmiernie pogłębionej narkozy. Niedociśnienie prowadzi do zmniejszenia zaopatrzenia w krew (a co za tym idzie – w tlen) narządów i tkanek, a konsekwencje hipotensji zależą od tego, którego organu lub jakiego rodzaju tkanki dotyczy.

DERMATOLOGIA

Nadczynność kory nadnerczy u psów – diagnostyka i leczenie

Nadczynność kory nadnerczy jest powszechnie występującą chorobą u psów. Zależnie od przyczyny może być przysadkowo-, nadnerczowo-zależna lub jatrogenna. Objawy kliniczne choroby dotyczą najczęściej skóry (wyłysienia), manifestują się ponadto polidypsją, poliurią oraz mogą dotyczyć innych układów (mięśniowego, nerwowego). Rozpoznanie ostateczne choroby stawiane jest głównie na podstawie badań dodatkowych, w tym testów czynnościowych takich, jak test stymulacji ACTH lub testy hamowania niskimi/wysokimi dawkami deksametazonu. Leczenie polega na podawaniu takich leków, jak: trilostan, mitotan, ketokonazol, kabergolina lub też na procedurach chirurgicznych, rzadziej radioterapii.

CHOROBY WEWNĘTRZNE

Przewlekłe biegunki u psów – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Biegunka jest to zaburzenie polegające na wzroście częstości oddawania kału o zwiększonej zawartości wody. Biegunki trwające powyżej 3 tygodni określa się jako przewlekłe. Mogą być one konsekwencją zaburzeń występujących w obrębie jelit cienkich i/lub jelit grubych, bądź mogą wynikać z innych chorób niezwiązanych z chorobami jelit. Przyczyny przewlekłej biegunki mogą być różne, a ich ustalenie wymaga czasem wykonania wielu badań. Na podstawie objawów klinicznych można jedynie podejrzewać, czy mamy do czynienia z biegunką z jelita cienkiego, czy też jelita grubego. Celem artykułu jest przedstawienie przyczyn, sposobów rozpoznawania oraz leczenia tego zaburzenia.

ZAGADKA

Rozwiązanie zagadki elektrokardiograficznej nr 5

Rozwiązanie zagadki elektrokardiograficznej nr 5

KARDIOLOGIA

Wszczepialne rejestratory pętlowe (ILR) w diagnostyce napadowych zaburzeń rytmu u psów i kotów

Wszczepialne rejestratory pętlowe są nowymi urządzeniami przydatnymi do diagnostyki napadowych zaburzeń rytmu serca. Niniejszy artykuł przybliża możliwości ich zastosowania w medycynie weterynaryjnej.

DIAGNOSTYKA

Śledziona psów i kotów w badaniu ultrasonograficznym

Badanie ultrasonograficzne śledziony, będące integralną częścią badania jamy brzusznej, odgrywa szczególną rolę w diagnostyce różnicowej chorób tego narządu. Ultrasonografia pozwala nie tylko na określenie wielkości, położenia, obecności zmian miąższu śledziony, ale również na odróżnienie zmian ogniskowych od rozsianych, jak i litych od jamistych oraz na precyzyjne przeprowadzenie biopsji aspiracyjnej wykrytych zmian.

POD MIKROSKOPEM

Badanie płynów z jam ciała

Badanie płynów z jam ciała jest ważnym elementem diagnostycznym u zwierząt z wodobrzuszem, wodopiersiem, wodoosierdziem czy płynem gromadzącym się w stawie. Badanie to możemy przeprowadzić sami, gdyż najważniejszymi jego elementami są ocena stężenia białka całkowitego, ciężaru właściwego, koloru oraz cytologia. Tą ostatnią możemy albo wykonać osobiście, albo przesłać szkiełko do specjalisty. Nie powinniśmy wysyłać samego płynu, gdyż zawarte w nim komórki szybko ulegają zniszczeniu. Płyn, znajdujący się w jamie otrzewnej, opłucnej lub worku osierdziowym może być przesiękiem, zmodyfikowanym przesiękiem lub wysiękiem.

ROZRÓD

Wymazy z narządu rodnego suk – co nowego? Część I: badanie cytologiczne. Praktyczne wskazówki

Badanie wymazów z dróg rodnych suki stanowi podstawowe narzędzie diagnostyczne w rękach lekarza weterynarii. Badanie cytologiczne pozwala m.in. na określenie fazy cyklu, wykrycie zaburzeń hormonalnych i stanów zapalnych czy obliczenie terminu porodu. Badanie bakteriologiczne ze względu na obecność fizjologicznej flory komensalnej budzi wiele kontrowersji, jednak w połączeniu z badaniem ilościowym i antybiogramem może ułatwić prowadzenie terapii. Badanie PCR pozwala na definitywną diagnozę, szczególnie w wypadkach wątpliwych.

PRZEWODNIK

Analiza osadu jako ważny element badania moczu w praktyce

Mikroskopowa analiza osadu moczu jest – obok analizy hematologicznej i chemii klinicznej – jednym z podstawowych badań przesiewowych w weterynarii. Jest to badanie stosunkowo proste, o dużym znaczeniu diagnostycznym, niemniej jednak wymaga rzetelności i doświadczenia osoby wykonującej oraz ścisłej współpracy między lekarzem a laboratorium.

VET-PRESS

Elektroniczny System Oceny Uzębienia Zwierząt e-VDS

Szanowne Koleżanki i Szanowni Koledzy, lekarze weterynarii zainteresowani stomatologią małych zwierząt! Mamy przyjemność przedstawić Państwu Elektroniczny System Oceny Uzębienia Zwierząt eVDS. Powstał dzięki entuzjazmowi i zaangażowaniu doktora Gottfrieda Morgenegga, byłego Prezydenta European Veterinary Dental Society. W imieniu sekcji stomatologii PSLWMZ zapraszamy do korzystania z tego programu, rekomendujemy jego wartość praktyczną i merytoryczną. Przygotowujemy polską wersję programu, tak aby można było tworzyć karty badania przyjazne dla naszych lekarzy i właścicieli.

WARTO WIEDZIEĆ

Ziarniniakowe zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych u psa

Publikacja stanowi fragment książki Neurologia psów i kotów. Wybrane przypadki kliniczne

VET-KWESTIONARIUSZ

Tylko dobre rozpoznanie może doprowadzić do skutecznego leczenia

Dr n. wet. Jolanta Spużak zajmuje się gastroenterologią, pulmonologią oraz diagnostyką endoskopową w Katedrze Chorób Wewnętrznych z Kliniką Koni, Psów i Kotów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

VET-LEX

Co w prawie piszczy?

Nowości prawne

VET-IMPREZY

Konferencja Chirurgiczna firmy ScanVet Poland

W ostatnią sobotę stycznia w warszawskim hotelu Mariott odbyła się V Międzynarodowa Konferencja Chirurgiczna, organizowana przez firmę ScanVet Poland. Na spotkanie przyjechało około 200 lekarzy weterynarii z całej Polski.

Warsztaty z chirurgii laserem CO2 IV generacji Bielsko-Biała 2014 r.

Pod koniec ubiegłego roku w Gabinecie Weterynaryjnym Wet-Med. lek. wet. Ziemowita Kudły w Bielsku-Białej odbyły się warsztaty poświęcone zastosowaniu lasera chirurgicznego CO2. Gościem specjalnym był Steve Nielsen, przedstawiciel firmy Aesculight ze Stanów Zjednoczonych.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij