Weterynaria w Praktyce wydanie nr 5/2015
Weterynaria w Praktyce wydanie nr 5/2015

W numerze majowym znajdą Państwo artykuł Rafała Ciągarlaka opisujący jakie obowiązki oraz ważne terminy panują w zakładzie leczniczym. Dowiedzą się również Państwo rozpoznać i leczyć zwężające zapalenie pochewki i ścięgna mięśnia odwodziciela długiego palca pierwszego oraz na co zwrócić uwagę przy zakupie analizatora hematologicznego.

Zapraszamy do lektury!

VET-NEWS

VetNews

Najnowsze newsy z branży

POLECAMY

Wybrane obowiązki i ważne terminy w zakładzie leczniczym dla zwierząt

Właściwa organizacja przedsiębiorstwa i bieżące śledzenie przepisów prawa są kluczowe dla lekarzy weterynarii prowadzących zakłady lecznicze dla zwierząt.

CHIRURGIA

Badania porównawcze górnych dróg oddechowych u norwich terrierów, psów ras brachycefalicznych i mezocefalicznych

Psy ras norwich terrier i norfolk terrier to psy niewielkie, o masie ciała (BW) od 5 kg do 8 kg, o wspólnym pochodzeniu. W 1906 r. nastąpiło rozdzielenie linii hodowlanych na psy o uszach stojących (norwich terrier) i załamanych (norfolk terrier), a osobne rasy zostały ostatecznie uznane przez United Kingdom Kennel Club w 1964 r.

Zwężające zapalenie pochewki i ścięgna mięśnia odwodziciela długiego palca pierwszego. Rozpoznawanie i leczenie

Artykuł omawia zapalenie pochewki i ścięgna mięśnia odwodziciela długiego palca I. Jest to jedno z częściej niediagnozowanych przyczyn kulawizny kończyny piersiowej u psów. W artykule omówione są uwarunkowania anatomiczne oraz metody leczenia zachowawczego i operacyjnego.

Żywienie

Żywienie noworodków – preparaty mlekozastępcze

Okres wzrostu i rozwoju jest jednym z najistotniejszych okresów życia, mającym znaczący wpływ na kondycję, masę ciała i ogólną zdrowotność dorosłego psa i kota. Przez pierwsze 2 tygodnie noworodkiem zajmuje się jego matka – suka lub kotka – która karmi go, ogrzewa i myje. Niemniej jednak zdarza się, że to człowiek musi zająć się osieroconym szczeniakiem lub kociakiem, albo dokarmiać miot. Wówczas pozostaje mu spełnienie roli opiekuna i żywienie noworodka domowymi lub gotowymi preparatami mlekozastępczymi.

DERMATOLOGIA

Atopowe zapalenie skóry u kotów – aktualne informacje dotyczące diagnostyki i leczenia choroby – cz. II

Atopia kotów jest chorobą skóry przebiegającą ze świądem, której przyczyną jest reakcja nadwrażliwości na alergeny środowiskowe. Choroba ta, po raz pierwszy opisana w 1982 roku, jest najczęstszą przyczyną alergii kotów i stanowi 10-12% przypadków chorób skóry. Rozpoznanie atopowego zapalenia skóry można postawić na podstawie wywiadu, badania klinicznego oraz wykluczenia innych chorób alergicznych i chorób skóry przebiegających ze świądem. Alergeny odpowiedzialne za reakcje nadwrażliwości można wykazać za pomocą testów alergicznych in vivo lub poprzez wykrycie swoistych przeciwciał IgE w surowicy krwi.

NAGŁE PRZYPADKI

Zaburzenia krzepnięcia u małych zwierząt Cz. I. Rozpoznawanie zaburzeń hemostazy pierwotnej

Zaburzenia krzepnięcia u małych zwierząt stanowią częsty powód hospitalizacji na oddziale intensywnej terapii. W pierwszej części artykułu omówione zostały zaburzenia hemostazy pierwotnej dotyczące liczby i funkcji płytek krwi oraz integralności ścian naczyń krwionośnych. Omówiono również praktyczne wskazówki przydatne w różnicowaniu poszczególnych zaburzeń hemostazy pierwotnej.

KAZUISTYKA

Zespół pozostawionego jajnika po zabiegu chirurgicznego usunięcia jajników u suki

W pracy opisano przypadek zespołu pozostawionego jajnika u suki, która po usunięciu jajników wykazywała objawy rui. Powodem tych zaburzeń hormonalnych była obecność pierwotnego guza jajnika – ziarniszczaka, którego komórki mają zdolność sekrecji hormonów jajnikowych. W opisywanym przypadku objawy kliniczne wskazywały na wydzielanie estrogenów przez komórki ziarniszczaka.

CHOROBY WEWNĘTRZNE

Hiperfosfatemia i hipokalcemia w praktyce klinicznej

Hiperfosfatemia jest zaburzeniem gospodarki mineralnej, które pojawia się najczęściej w przewlekłej chorobie nerek i nasila się wraz z jej postępem. Jest jednym z kluczowych ogniw w patogenezie całego spektrum towarzyszących przewlekłej chorobie nerek zaburzeń gospodarki wapniowo-fosforanowej, zaburzeń metabolizmu kostnego i zwapnień w układzie naczyniowym. Hipokalcemia może być następstwem upośledzonego wchłaniania z przewodu pokarmowego, nadmiernego odkładania się wapnia w tkankach, nadmiernej utraty wapnia z moczem lub wynikać z zaburzeń działania parathormonu (PTH) i witaminy D3.

Białkomocz – algorytm postępowania diagnostycznego i terapeutycznego

Białkomocz uważany jest za jeden z najważniejszych objawów niewydolności nerek. Każdy mocz, w badaniu którego wynik wskazuje na obecność białka w badanej próbce moczu, powinien być poddany dalszym testom mającym na celu umiejscowienie „przecieku”. Stosunek oznaczonych w moczu białka do kreatyniny (UPC) jest wskaźnikiem diagnostycznym i prognostycznym w przewlekłej chorobie nerek. Terapia chorób przebiegających z białkomoczem powinna obejmować zarówno leczenie ogólne, jak i próbę ograniczenia uciekania białka.

KARDIOLOGIA

Zastosowanie leków przeciwarytmicznych klasy III wg Vaughana-Williamsa u psów

W ciągu minionych dwudziestu lat zastosowanie leków przeciwarytmicznych (AAD) w terapii uległo znacznemu ograniczeniu. Zdecydowały o tym negatywne wyniki wielu badań klinicznych z tą grupą leków w medycynie człowieka. W tym artykule omówiono rolę leków klasy III wg Vaughana-Williamsa w leczeniu arytmii u psów.

Podzastawkowe zwężenie aorty u golden retrievera forma mięśniowa – opis przypadku

Najczęstszą formą zwężenia aorty u psów jest zwężenie podzastawkowe (SAS). Predyspozycję rasową zaobserwowano m.in. u golden retrieverów. W przypadkach łagodnych lub średnio nasilonych często nie występują objawy kliniczne, a podejrzenie zwężenia aorty pojawia się, gdy podczas rutynowego badania wykrywany jest szmer. Badanie echokardiograficzne jest rozstrzygające. Rokowanie i leczenie jest uzależnione od stopnia nasilenia wady.

PARAZYTOLOGIA

Elurostrongyloza u kota domowego – opis przypadku

Elurostrongyloza to choroba inwazyjna kotów wywołana przez Aelurostrongylus abstrusus, nicienia pasożytującego w pęcherzykach płucnych i małych oskrzelach. Pasożyt jest przyczyną trudności oddechowych oraz pogarszającej się kondycji zwierząt. Dotychczas odnotowano jedynie pojedyncze przypadki tej inwazji u kotów w Polsce. Opisany poniżej przypadek u kota domowego należy do nielicznych, zakończonych wyleczeniem.

POD MIKROSKOPEM

Badanie płynów z jam ciała – cz. II. Ciekawe przypadki

W drugiej części artykułu przedstawione zostały ciekawe przypadki, w których wykonano badania płynów z jamy brzusznej i klatki piersiowej. Badanie takich płynów pozwoliło postawić nieraz bardzo trudne diagnozy. Opisane zostały dwa przypadki (przypadki 1 i 5), w których występowały wysięki w klatce piersiowej i w jamie brzusznej spowodowane zakażeniem bakteriami beztlenowymi (w drugim przypadku także innymi), przypadek kota z chłonkopiersiem spowodowanym kardiomiopatią (przypadek 4) oraz dwa przypadki obecności w jamie brzusznej płynu przesiękowego, w obu pochodzenia sercowego, ale o bardzo różnym składzie komórkowym, nawet sugerującym obecność nowotworu (przypadki 2 i 3).

DIAGNOSTYKA

Obraz prawidłowy oraz najczęściej występujące stany patologiczne ślinianek psa w badaniu USG

Ocena gruczołów ślinowych jest jednym z elementów badania ultrasonograficznego, które powinno być przeprowadzone u zwierząt z obrzękiem głowy, doczaszkowej części szyi czy bolesnością tych okolic. W sonograficznym obrazowaniu ślinianek niezbędna jest znajomość ich prawidłowego obrazu, a także ewentualnych procesów patologicznych. Do najczęstszych chorób ślinianek należą: torbiele ślinowe, procesy nowotworowe, stany zapalne, przerost czy też kamica. Choroby te zazwyczaj zajmują ślinianki żuchwowe i podjęzykowe, śliniankę przyuszną, rzadziej gruczoł jarzmowy.

ROZRÓD

Zaburzenia okresu poporodowego u suk. Diagnostyka różnicowa i metody leczenia

Praca opisuje zaburzenia mogące wystąpić w okresie poporodowym u suk. Autorzy poruszają kwestie opieki nad suką po porodzie oraz objawów, które mogą świadczyć o ostrym, zagrażającym życiu schorzeniu. W pracy opisane są objawy, metody rozpoznawania oraz leczenia najczęściej występujących schorzeń, takich jak: zapalenie macicy, zapalenie gruczołu mlekowego oraz tężyczka poporodowa. Ponadto opisano zaburzenia występujące dużo rzadziej, takie jak: wypadnięcie pochwy lub macicy, zalegające łożysko czy krwotok z macicy

PORADY EKSPERTA

Na co zwrócić uwagę przed zakupem analizatora hematologicznego?

Zakup analizatora hematologicznego najlepiej jest rozpocząć od odpowiedzi na kilka pytań. Pomogą nam one zawęzić zakres naszych zainteresowań i uświadomić, jakie właściwości analizatora są dla nas najważniejsze, a z których możemy tak naprawdę zrezygnować.

VET-LEX

Co w prawie piszczy?

Najnowsze doniesienia z prawa weterynaryjnego

PRZEWODNIK

Wybrane parametry biochemiczne przydatne w diagnostyce schorzeń wątroby u małych zwierząt

Wątroba jest narządem wieloczynnościowym. Pełni wiele rozmaitych funkcji, poczynając od przemiany składników organicznych, produkcji żółci i barwników żółciowych, magazynowania wielu witamin i mikroelementów, syntezy niektórych czynników krzepnięcia oraz enzymów, a kończąc na działalności odtruwającej, termoregulacji oraz obronie organizmu przed patogenami. W życiu płodowym pełni także funkcję krwiotwórczą.

VET-KWESTIONARIUSZ

Leczenie hemodializami nie oznacza utraty dobrej jakości życia

Dr n. wet. Agnieszka Sikorska-Kopyłowicz jest specjalistą chorób wewnętrznych małych zwierząt, a także zajmuje się diagnostyką kliniczną i laboratoryjną na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

VET-IMPREZY

Praktycznie o technice Dopplera

11 kwietnia w Klinice Weterynaryjnej Giszowiec w Katowicach redakcja „Weterynarii w Praktyce” zorganizowała warsztaty z zastosowania badania dopplerowskiego w diagnostyce chorób psów i kotów.

Dermatologia w Polsce na światowym poziomie

Prezydent World Association for Veterinary Dermatology prof. Kenneth Kwochka oraz prof. Stephen White z University of California w Davis odwiedzili Warszawę w ramach marcowej konferencji VetCo „Dermatologia małych zwierząt”. Było to pierwsze spotkanie w nowym miejscu – czterogwiazdkowym hotelu Airport Okęcie. Dzięki jego wysokim standardom i wygodzie uczestnicy mogli komfortowo zgłębiać tajniki dermatologii.

Kocie klimaty – XVI Śląskie Warsztaty Diagnostyczne

13-15 marca odbyły się XVI Śląskie Warsztaty Diagnostyczne w Wiśle. Wzięło w nich udział ok. 400 uczestników. Organizatorzy warsztatów to Stowarzyszenie Śląska Poliklinika Weterynaryjna i firma Vetoquinol.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij