Weterynaria w Praktyce wydanie nr 7-8/2015
Weterynaria w Praktyce wydanie nr 7-8/2015

W podwójnym numerze wakacyjnym polecamy interesujące doniesienia dotyczące ciekawych przypadków, w tym opis chłoniaka nerki u kota. Warto też zaznajomić się z informacjami dotyczącymi diagnozowania i leczenia zespołu okrężnicy olbrzymiej u psów i kotów. Nasi autorzy zapoznają
Państwa z najnowszymi lekami stosowanymi w terapii zaburzeń rytmu serca i atopii.

VET-NEWS

Vet-News

Informacje z branży weterynaryjnej

POLECAMY

Co to znaczy dobry serwis dla klientów? – cz. III

Podstawowym założeniem teorii implikatur konwersacyjnych jest to, że komunikacja jest zachowaniem celowym. Dlatego pierwsza, najogólniejsza reguła Grice’a (zwana Zasadą Współpracy) brzmi: „Uczyń swój udział konwersacyjny w przewidzianym dla niego momencie takim, jakiego wymaga zaakceptowany cel lub kierunek rozmowy, w którą jesteś zaangażowany”.

CHIRURGIA

Złamania żuchwy u kotów – podstawowe postępowanie chirurgiczne

Znane jest powiedzenie dotyczące leczenia złamań kości u kotów: „Jeśli w jednym pokoju są dwa końce złamanej kości, to dojdzie do jej zrostu”. Oczywiście liczne doniesienia literatury obalają ten mit. Złamania żuchwy i szczęki u kotów są częstym typem złamań u tych zwierząt. W poniższym artykule przedstawiamy sposoby leczenia tego typu urazów.

Perikardiektomia torakoskopowa Wskazania i techniki u małych zwierząt. Cz. I

Występowanie wysięku w worku osierdziowym dotyczy około 7% psów z klinicznymi objawami choroby serca. U psów najczęstszymi przyczynami wysięku są idiopatyczne zapalenie osierdzia oraz choroby nowotworowe.

GASTROENTEROLOGIA

Zespół okrężnicy olbrzymiej u psów i kotów

Zespół okrężnicy olbrzymiej polega na znacznym poszerzeniu średnicy światła okrężnicy powstającego na skutek zalegania mas kałowych, co związane jest z zaburzeniami aktywności motorycznej oraz pogrubieniem jej ściany w wyniku przerostu mięśni gładkich.

DIAGNOSTYKA

Badanie gałki ocznej w prezentacji B-mode Prawidłowy obraz ultrasonograficzny

Badanie ultrasonograficzne gałki ocznej jest w wielu wypadkach nieodłącznym elementem badania okulistycznego.

KARDIOLOGIA

Zastosowanie leków przeciwarytmicznych klasy I wg Vaughana Williamsa u psów

W medycynie weterynaryjnej, mimo dostępności bardziej zaawansowanych terapii zaburzeń rytmu serca, jak ablacja prądem o częstotliwości radiowej czy kardiowersja elektryczna, podstawową metodą jest wciąż standardowe leczenie farmakologiczne z użyciem leków przeciwarytmicznych (AAD).

KAZUISTYKA

Przepukliny rozworu przełykowego u psów i kotów – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Przepukliny rozworu przełykowego to zaburzenia polegające na przemieszczeniu poprzez rozwór przełykowy przepony narządów jamy brzusznej w obręb klatki piersiowej.

Biopsja skóry Przydatna metoda diagnostyczna w dermatologii weterynaryjnej

Biopsja wycięciowa wraz z oceną histopatologiczną pobranego wycinka jest jednym z najcenniejszych narzędzi diagnostycznych dostępnych w dermatologii weterynaryjnej.

CHOROBY WEWNĘTRZNE

Idiopatyczne zapalenie pęcherza u kotów – FIC

Idiopatyczne/śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego kotów (FIC) zalicza się do grupy tzw. chorób dolnych dróg moczowych kotów – FLUTD.

ONKOLOGIA

Chłoniak nerki u młodego kota Opis przypadku

Chłoniak (lymphoma) jest często spotykaną zmianą nowotworową zlokalizowaną w nerkach kotów. Czynnikami predysponującymi do rozwoju choroby mogą być infekcje dwoma patogenami: wirusem białaczki kociej (FeLV) oraz wirusem niedoboru immunologicznego kotów (FIV).

ROZRÓD

Nietypowy przebieg ciąży u suk i kotek

Przebieg ciąży jest gatunkowo zależny. Rozpoczyna się ona około 24. godziny po pokryciu u kotów, podczas gdy u psów termin zapłodnienia nie jest ściśle zależny od czasu zdeponowania nasienia

DERMATOLOGIA

Aktualne informacje na temat patogenezy, rozpoznawania i leczenia atopowego zapalenia skóry Co nowego wiemy o atopii u psów?

Atopowe zapalenie skóry jest często występującą chorobą skóry psów. Patogeneza choroby nie jest do końca jasna, wciąż mamy więcej pytań niż odpowiedzi. W ostatnich latach opublikowano wiele prac badawczych dotyczących podłoża genetycznego, patogenezy, objawów klinicznych oraz metod diagnozowania i leczenia atopowego zapalenia skóry psów.

Żywienie

Żywienie kotów sterylizowanych

Większość kotów domowych należy do zwierząt sterylizowanych, u których często obserwuje się nadwagę i otyłość wraz ze swoimi następstwami: cukrzycą, chorobami dolnych dróg moczowych, chorobami układu krążenia, chorobami kostno-stawowymi i innymi.

NAGŁE PRZYPADKI

Zaburzenia krzepnięcia u małych zwierząt Cz. II. Rozpoznawanie zaburzeń hemostazy wtórnej

Hemostaza wtórna tradycyjnie opisywana jest za pomocą kaskady krzepnięcia, na którą składają się: szlak wewnątrzpochodny, szlak zewnątrzpochodny oraz szlak wspólny.

PORADY EKSPERTA

Na co zwrócić uwagę przed zakupem aparatury RTG?

Badanie rentgenowskie jest bez wątpienia nieodzownym narzędziem diagnostycznym w praktyce klinicznej lekarza weterynarii.

PRZEWODNIK

Biologia molekularna w diagnostyce weterynaryjnej

W dzisiejszych czasach nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie diagnostyki weterynaryjnej bez badań opartych na biologii molekularnej. Mimo że jest to młoda dziedzina, rozwija się ona dość prężnie, bo często wprowadzane są nowe badania, które ułatwiają stawianie rozpoznania klinicznego, jak również wspomagające prace hodowlane.

VET-KWESTIONARIUSZ

O krzepnięciu krwi, objawach oraz doświadczeniu własnym...

Rozmowa z dr n. wet. Magdaleną Kalwas-Śliwińską, specjalistką z dziedziny intensywnej terapii i stanów nagłych u psów i kotów, a także absolwentką oraz adiunktem Wydziału Medycyny Weterynaryjnej na SGGW w Warszawie.

VET-IMPREZY

W kraciastej krainie z Lyssetkami

Szkocja – kraina golfa oraz whisky. Zielone doliny i liczne jeziora, malownicze góry, stada owiec oraz kudłatych krów, surowy krajobraz zamków, opactw, ruin, kraciaste spódniczki i dudy, deszczowe długie dni i spokojnie, krótkie noce.

70 lat Wrocławskiego Wydziału Medycyny Weterynaryjnej

28-29 maja odbyły się we Wrocławiu Uroczystości Jubileuszowe z okazji 70-lecia Wydziału Medycyny Weterynaryjnej we Wrocławiu.

II Weterynaryjna Konferencja Ultrasonograficzna

16-17 maja 2015 r. w Olsztynie w hotelu Park zorganizowaliśmy, już po raz drugi, konferencję dla lekarzy weterynarii, której tematem przewodnim była „Diagnostyka ultrasonograficzna w gabinecie lekarza praktyka”.

Kongres ESVONC w Krakowie

Kongres ESVONC w Krakowie


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij