Weterynaria w Praktyce wydanie nr 9/2015
Weterynaria w Praktyce wydanie nr 9/2015

W tym numerze staramy się, aby każdy znalazł coś dla siebie, stąd prezentujemy artykuły z bardzo różnych dziedzin. Utytułowani i doświadczeni autorzy prezentują w przystępny i ciekawy sposób wiedzę z zakresu, którym się na co dzień zajmują. Kontynuujemy cykl diagnostyki mikroskopowej. Ekspert doradzi, jaki aparat do echokardiografi i wybrać do własnej praktyki.

VET-NEWS

Vet-News

Najnowsze informacje z branży weterynaryjnej

POLECAMY

Aspekty prawne dokonywania szczepienia ochronnego przeciwko wściekliźnie u psów w Polsce

Choroby zakaźne występujące u zwierząt stanowią istotny problem dla pracowników nauki, służb weterynaryjnych, jak i organów, których zadaniem jest prawne ujęcie sposobów ich eliminacji. Oprócz możliwości powodowania na dużą skalę strat wśród zwierząt wiele spośród nich stanowi istotne źródło zakażenia dla człowieka

Żywienie

Wybrane suplementy w żywieniu psów i kotów – kwasy tłuszczowe, pro- i prebiotyki

Tłuszcze stanowią podstawowe źródło energii oraz niezbędnych kwasów tłuszczowych i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Najczęściej mówi się o prozdrowotnym wpływie PUFA, regulacyjnym działaniu MUFA na gospodarkę lipidową organizmu oraz wykorzystaniu MCFA w chorobach przewodu pokarmowego, przebiegających z zaburzeniami wchłaniania i trawienia. W tym przypadku, ale nie tylko, zalecane są również probiotyczne kultury bakteryjne oraz prebiotyki.

DERMATOLOGIA

Główne dermatozy pasożytnicze u psów i kotów – aktualne informacje i obserwacje własne dotyczące rozpoznawania i leczenia

Nużyca, świerzb drążący i chejletieloza są powszechnie występującymi chorobami pasożytniczymi skóry u psów. Mogą powodować choroby również u kotów.

ANESTEZJOLOGIA

Początki znieczulenia. Prehistoryczna anestezjologia

Choroby i cierpienie to nieodłączne elementy życia ludzi i zwierząt. Od kiedy istnieje ludzkość, towarzyszy jej ból, a co za tym idzie – potrzeba jego zwalczania.

ONKOLOGIA

Przydatność kapsaicyny w leczeniu nowotworów u psów

Artykuł opisuje przeciwnowotworowe zastosowanie kapsaicyny u psów. Substancja, zawarta w papryce habanero, wchodzi w skład komercyjnego preparatu w formie kapsułki doustnej.

CHIRURGIA

Perikardiektomia torakoskopowa Wskazania i techniki u małych zwierząt. Część II

Perikardiektomia torakoskopowa. Wskazania i techniki u małych zwierząt. Część II

KAZUISTYKA

Nadczynność tarczycy – najczęstsza endokrynopatia kotów. Przypadek kliniczny

Nadczynność tarczycy jest najczęściej rozpoznawaną endokrynopatią kotów. Spowodowana jest najczęściej gruczolakiem lub gruczolakowatym rozrostem komórek narządu, jedynie w niewielkim odsetku przypadków (2-3%) wywoływana jest rozrostem o charakterze złośliwym.

CHOROBY WEWNĘTRZNE

Aktywność biologiczna wybranych mikroelementów w skórze i ich rola w cukrzycy

Jednymi z podstawowych mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu są cynk i miedź, które wpływają na wiele procesów metaboliczno- fizjologicznych organizmu.

Zaparcia u kotów

Zaparcie to stan, w którym kot nie oddaje kału dłużej niż 1 dzień. Klinicznie dzielimy je na zaparcia proste oraz przewlekłe. Ich przyczyną mogą być czynniki: behawioralno- środowiskowe, dietetyczne lub chorobowe.

KARDIOLOGIA

Kardiotoksyczność leków cytotoksycznych

Kardiotoksyczność jest znanym efektem ubocznym wielu leków cytotoksycznych, takich jak: antybiotyki antracyklinowe, 5-fluorouracyl, cyklofosfamid, ifosfamid i mitomycyna C. Na skutek toksycznego działania leków dochodzi najczęściej do niedokrwienia mięśnia sercowego, zapalenia mięśnia sercowego i osierdzia oraz rozwinięcia się kardiomiopatii.

STOMATOLOGIA

Leczenie endodontyczne - Część II

Polega na oczyszczeniu i zdezynfekowaniu wnętrza kanału korzeniowego, a następnie wypełnieniu go materiałem. Czynności te mają znaczący wpływ na sukces w podjętym przez lekarza weterynarii leczeniu endodontycznym.

POD MIKROSKOPEM

Zastosowanie badania cytologicznego pochwy u suk

Tematem artykułu jest zastosowanie badania cytologicznego w wyznaczaniu okresu płodnego oraz w diagnostyce wybranych chorób narządu rozrodczego suk.

OKULISTYKA

Zwichnięcie gruczołu trzeciej powieki

Trzecia powieka spełnia ważną funkcję w ochronie gałki ocznej oraz zapewnia jej prawidłowe funkcjonowanie. Jedno z podstawowych zadań trzeciej powieki jest bezpośrednio związane z obecnością jej gruczołu łzowego.

DIAGNOSTYKA

Zastosowanie diagnostyki ultrasonograficznej - w wybranych schorzeniach pęcherza moczowego

Artykuł przedstawia przebieg badania ultrasonograficznego pęcherza moczowego u psów i kotów. Poniżej opisano przygotowanie pacjenta, technikę badania oraz prawidłowy obraz ultrasonograficzny pęcherza moczowego u psów i kotów.

REHABILITACJA

Rehabilitacja pacjentów neurologicznych niechirurgicznych

Dzięki stale rosnącej wiedzy na temat sposobu poruszania się zwierząt możemy zoptymalizować plan rehabilitacji pacjentów z urazami rdzenia kręgowego.

PORADY EKSPERTA

Aparat do echokardiografii. Który wybrać?

Aparat do echokardiografii Który wybrać?

PRZEWODNIK

Jak przygotować materiał do badania cytologicznego?

Badanie cytologiczne jest tanią, szybką i łatwą metodą diagnostyczną, która w mało inwazyjny sposób dostarcza istotnych klinicznie informacji o stanie zdrowia pacjenta.

VET-IMPREZY

Warsztaty anestezjologiczne z firmą Vetoquinol

Warsztaty anestezjologiczne z firmą Vetoquinol

40. Kongres WSAVA w Bangkoku

40. Kongres WSAVA w Bangkoku


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij