Weterynaria w Praktyce wydanie nr 10/2015
Weterynaria w Praktyce wydanie nr 10/2015

Temat wydania: Wybrane aspekty dotyczce zakazu prowadzenia działalności konkurencyjnej przez lekarza weterynarii.
W numerze również: diagnostyka cytologiczna - wytyczne do właściwego pobierania materiału, hemodializa u psów i kotów, foble dźwiękowe u psów oraz diagnostyka endoskopowa chorób żołądka u psów i kotów.

POLECAMY

Wybrane aspekty dotyczące zakazu prowadzenia działalności konkurencyjnej przez lekarza weterynarii

W artykule omówiono podstawy prawne i zasady zawierania umów o zakazie prowadzenia działalności konkurencyjnej przez lekarza weterynarii. Przedstawiono definicję działalności konkurencyjnej, omówiono zasady zawierania umowy o zakazie konkurencji i następstwa prawne jej naruszenia.

DIAGNOSTYKA

Diagnostyka cytologiczna – wytyczne do właściwego pobierania materiału

Cytologia jest małoinwazyjnym i stosunkowo niedrogim badaniem diagnostycznym. Przy właściwym przygotowaniu pobranie materiału jest łatwe do wykonania i możliwe w każdych warunkach. W przeciwieństwie do badania histopatologicznego, badanie cytologiczne możne być wykonane w zakładzie leczniczym (przy odpowiednim przeszkoleniu) lub – w krótkim okresie – w laboratorium diagnostycznym. Należy jednak pamiętać, że celem cytologii nie jest zastąpienie badania histopatologicznego.

Badanie ultrasonograficzne w ocenie patologii tarczycy i przytarczyc u psów i kotów

Tarczyca jest narządem łatwo dostępnym do badania ultrasonograficznego. W większości przypadków możliwe jest też uwidocznienie przytarczyc. Do najczęstszych wskazań do przeprowadzenia oceny ultrasonograficznej tych struktur należą: nadczynność i niedoczynność tarczycy, procesy nowotworowe w obrębie szyi, a także stwierdzona hiperkalcemia. Badanie USG jest szczególnie cenne w przypadkach, gdy konieczne jest ustalenie przyczyny choroby lub wykluczenie, że zmiany w poziomach hormonów tarczycy wynikają z pierwotnej choroby tego narządu.

CHOROBY WEWNĘTRZNE

Hemodializa u psów i kotów

Hemodializa polega na usuwaniu z krwi nagromadzonych zbędnych substancji, głównie produktów przemiany materii, a także nadmiaru wody. Jest to leczenie nerkozastępcze stosowane u zwierząt, których nerki nieprawidłowo funkcjonują. Hemodializa poprawia jakość życia oraz je wydłuża.

BEHAWIORYZM

Fobie dźwiękowe u psów – rozpowszechnienie, zapobieganie, etiologia i możliwości terapeutyczne. Cz. I

Wiele psów boi się głośnych dźwięków, takich jak wybuchy petard czy grzmoty. Z roku na rok zwiększa się liczba pacjentów trafiających z tym problemem do lekarzy weterynarii i behawiorystów zwierzęcych. W żadnym wypadku nie należy lekceważyć psich lęków, ponieważ mogą się one przerodzić w fobie, które w przyszłości utrudnią im i ich opiekunom normalne życie. W terapii zaburzeń lękowych mogą pomóc zmiany w środowisku zwierzęcia, użycie technik modyfikacji behawioralnej wsparte – w razie potrzeby – podaniem leków.

PORADY EKSPERTA

Na co zwrócić uwagę przed zakupem sprzętu do znieczulenia?

Znieczulenie inhalacyjne stanowi od dawna standard postępowania anestezjologicznego w medycynie człowieka.

ROZRÓD

Zagrożenia związane z kryciem i sposoby zapobiegania im u psów – wady anatomiczne

Krycie naturalne jest najczęstszą metodą kojarzenia psów. Występuje jednak szereg wad anatomicznych, które powodują, że kopulacja jest utrudniona lub niemożliwa. W artykule omówiono niektóre wrodzone i nabyte nieprawidłowości narządów płciowych. U samców występują: stulejka, załupek, przetrwałe wędzidełko, nowotwory, złamanie kości prącia i wypadnięcie cewki moczowej. U suk można spotkać: niedorozwój sromu, zwężenie sromowo-przedsionkowe, przedsionkowo-pochwowe lub pochwy, niedorozwój odcinkowy, przetrwały pierścień dziewiczy, pionowe beleczki lub przegrody w pochwie, przerost łechtaczki, wypadnięcie pochwy i guzy.

KAZUISTYKA

Operacyjne metody leczenia zerwania więzadła krzyżowego przedniego u psów – ich zastosowanie, wady, zalety oraz najczęstsze komplikacje. Część I

Zerwanie więzadła krzyżowego doczaszkowego jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyt w zakładach leczniczych z powodu kulawizny u psów. Celem tego artykułu jest zaprezentowanie najczęściej spotykanych metod leczniczych, omówienie pokrótce zasady ich działania i wykonania, kwalifikacji pacjenta do zabiegu oraz wad i zalet prezentowanych zabiegów. W tej części omówione zostaną techniki zewnątrztorebkowej stabilizacji stawu kolanowego oraz TPLO. W kolejnej omówione zostaną m.in. TTA, modyfikowane TTA Rapid.

GASTROENTEROLOGIA

Diagnostyka endoskopowa chorób żołądka u psów i kotów

Choroby żołądka u psów i kotów to stosunkowo częsty powód konsultacji lekarsko- weterynaryjnych. Objawy chorób żołądka to: wymioty o różnym nasileniu i charakterze, brak apetytu, apatia, częste przełykanie, ślinienie się oraz bolesność okolicy żołądka. Diagnostyka chorób żołądka opiera się na wywiadzie, badaniu klinicznym oraz wynikach badań dodatkowych, takich jak: badania laboratoryjne krwi, badanie USG, badanie RTG oraz badanie endoskopowe. Badanie endoskopowe żołądka umożliwia bezpośrednią obserwację tego narządu, ocenę jego wnętrza, wyglądu błony śluzowej oraz występowania ewentualnych zmian.

MEDYCYNA WETERYNARYJNA OPARTA NA DOWODACH

Co wiadomo o antybiotykowrażliwości bakterii wywołujących zakażenia dróg moczowych u psów?

W pierwszym artykule z nowego działu, w którym omawiane będą najświeższe doniesienia naukowe, przedstawione zostaną doniesienia opublikowane w tym roku w „Journal of Veterinary Internal Medicine”. Praca zespołu naukowców ze Stanów Zjednoczonych omawia przypadki ponad tysiąca psów z zakażeniem dróg moczowych (ZDM).

CHOROBY ZAKAŹNE

Bakteryjne zakażenia dróg oddechowych u psów i kotów Część I – czynniki etiologiczne

Bakteryjne choroby dróg oddechowych u psów i kotów są istotnym problemem w praktyce lekarsko-weterynaryjnej, w wielu przypadkach trudnym do rozwikłania w aspekcie etiologii, patogenezy, terapii i swoistej profilaktyki. W tym artykule, pierwszym z cyklu poświęconego infekcjom bakteryjnym dróg oddechowych u psów i kotów, przedstawiono przegląd najczęściej izolowanych drobnoustrojów od zwierząt z problemami oddechowymi. Ponieważ tego typu pacjenci stanowią istotną grupę klientów klinik i gabinetów weterynaryjnych, znajomość czynników etiologicznych takich chorób jest niezwykle istotna i rzutuje na właściwe ich leczenie.

Żywienie

Dieta w wybranych chorobach endokrynologicznych – nadczynności tarczycy i cukrzycy u kotów

Nadczynność tarczycy i cukrzyca to jedne z częściej spotykanych chorób endokrynologicznych u kotów, których leczenie wiąże się także z właściwym postępowaniem dietetycznym. Niemniej jednak obie jednostki występują zazwyczaj u kotów starszych, u których nie stanowią jedynego problemu zdrowotnego. Wówczas należy wprowadzić możliwy kompromis dietetyczny, tak aby wspomóc terapię farmakologiczną, ale jednocześnie nie zaszkodzić.

KARDIOLOGIA

Zastosowanie leków przeciwarytmicznych klasy II wg Vaughana Williamsa u psów i kotów

Leki przeciwarytmiczne klasy II wg klasyfikacji Vaughana Williamsa są powszechnie stosowanymi lekami antyarytmicznymi. Ich głównym i podstawowym mechanizmem działania jest blokada adrenergicznych receptorów β, co hamuje wpływ endogennych katecholamin na współczulny układ nerwowy, skutkując zmniejszeniem częstości rytmu, przewodzenia przedsionkowo- komorowego, kurczliwości, a także zwiększa przepływ wieńcowy poprzez wydłużenie fazy rozkurczu. W medycynieweterynaryjnej najczęściej stosowanymi lekami z tej grupy są: metoprolol, propranolol i atenolol.

STOMATOLOGIA

Znieczulenie pacjenta stomatologicznego O czym należy pamiętać

Międzynarodowe Stowarzyszenie Badań nad Bólem (IASP) określiło ból jako „nieprzyjemne doświadczenie zmysłowe i emocjonalne, związane z rzeczywistym lub potencjalnym uszkodzeniem tkanek lub opisywane w kategoriach takiego wyobrażenia”. W tym samym dokumencie określono, że „niezdolność do komunikowania się w żaden sposób nie neguje możliwości, że dana osoba jest zdolna do odczuwania bólu i wymaga odpowiedniego przeciwbólowego leczenia”. Jest to bardzo ważne dla lekarzy weterynarii, gdyż nasi pacjenci nie są w stanie opisać bólu i jego nasilenia.

DERMATOLOGIA

Aktualne poglądy na temat wybranych chorób na tle autoimmunologicznym u psów

Choroba o podłożu autoimmunologicznym charakteryzuje się występowaniem autoprzeciwciał produkowanych przez dany układ przeciwko zdrowym narządom i tkankom. Chociaż przyczyny takich chorób nie są do końca poznane, w rozwoju objawów podkreśla się rolę czynników genetycznych, środowiskowych (ekspozycja na promienie słoneczne), farmakologicznych i infekcyjnych. Występują również predyspozycje rasowe do chorób z autoagresji. Rozpoznanie poszczególnych jednostek chorobowych i postaci choroby opiera się głównie na analizie badania klinicznego oraz na badaniu histopatologicznym.

POD MIKROSKOPEM

Badanie płynów z jam ciała – cz. III. Ciekawe przypadki

W trzeciej części artykułu przedstawione zostaną przypadki kazuistyczne, w których wykonano rutynowe badania płynów z jamy brzusznej, a także nierutynowe badania płynów z obrzęków podskórza. Zostanie wyjaśnione, dlaczego płyn, który ze względu na chorobę, w której się pojawia (FIP), zamiast wysięku okazać się może przesiękiem. Omówione zostaną też dwa ciekawe przypadki, w których występowały obrzęki podskórza, z których pobrany płyn poddano badaniu i pomimo podobnego ich obrazu klinicznego miały one zupełnie różny charakter i przyczynę. Ta część artykułu została opracowana na podstawie doświadczeń własnych autorki poprzednich części.

WARTO WIEDZIEĆ

Larwy tetrathyridium tasiemca Mesocestoides spp

Mesocestoides spp. jest tasiemcem zwierząt mięsożernych. Formy larwalne tego pasożyta (cysticercoid, tetrathyridium) migrują do jam ciała lub pod błony surowicze. Diagnostyka histologiczna jest jedną z metod pozwalającą rozpoznać larwy tego pasożyta. Widoczne charakterystyczne gruczoły wapienne, tegument oraz skoleks z przyssawką mogą potwierdzić, że dokonano ostatecznego rozpoznania otrzewnowej larwy tasiemca (tetrathyridium).

Colostrum – pierwszy pokarm, najstarszy lek – część II Inne niż immunoglobuliny białka zawarte w siarze. Wpływ laktoferyny siarowej na metabolizm kości

Powszechnie znane są immunotropowe właściwości siary, które umożliwiły jej zastosowanie w prewencji i terapii chorób z grupy zaburzeń odporności, w tym schorzeń autoimmunologicznych i onkologicznych. Podstawowym białkowym składnikiem colostrum (siary) są immunoglobuliny. Jednak obok nich równorzędną rolę pod względem znaczenia dla organizmu odgrywa szereg innych protein. Zarówno ich koncentracja, jak i aktywność w siarze znacząco wyróżniają ją spośród pozostałych, naturalnych źródeł omawianych peptydów i białek.

Proces znieczulenia

Publikacja stanowi fragment książki Techniki anestezji małych zwierząt

VET-LEX

Co w prawie piszczy?

Najnowsze informacje z prawa

VET-KWESTIONARIUSZ

Nie wolno zapomnieć, jakie ryzyko niesie ze sobą zabieg stomatologiczny

Lek. wet. Katarzyna Jodkowska jest absolwentką Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie z 1998 r. Obecnie jest pracownikiem Zakładu Chirurgii Zwierząt Katedry Nauk Klinicznych warszawskiej uczelni. Pełni również funkcję przewodniczącej Sekcji Stomatologii Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt. Stomatologia pasjonuje ją od czasów studiów. Prywatnie miłośniczka ogrodów i kotów syjamskich.

VET-IMPREZY

Kongres Medycyny Ratunkowej w Lyonie

„Nerki: fi ltrami życia” – to hasło przewodnie czternastego kongresu Weterynaryjnego Stowarzyszenia Medycyny Ratunkowej i Intensywnej Terapii oraz Europejskiej Szkoły Medycyny Ratunkowej i Intensywnej Terapii.

„Rozwijamy się z prędkością światła”

W Polsce, 16-17 maja tego roku, gościliśmy wyjątkowych ekspertów: prof. Franka J.M. Verstraete oraz dr Nadine Fiani.

Praktyczne szkolenie dla chirurgów weterynaryjnych

Do Orzesza zjechali lekarze weterynarii z całej Polski, żeby uczyć się, jak operować staw kolanowy przy pomocy technik TPLO i TTA.

Kardiologia z Boehringer Ingelheim

19 i 20 września odbyła się Konferencja Kardiologiczna organizowana rokrocznie przez fi rmę Boehringer Ingelheim. Uczestnicy Konferencji gościli w hotelu Sheraton w Poznaniu oraz hotelu Angelo w Katowicach.

Ultrasonografia z pasją

Od 22.08 do 23.08. w Pobiedziskach k. Poznania w Przychodni Weterynaryjnej Animal odbył się kurs z zakresu ultrasonografii jamy brzusznej. W warsztatach brało udział 20 lekarzy z całej Polski. Szkolenie podzielone było na część teoretyczną i praktyczną.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij