Weterynaria w Praktyce wydanie nr 1-2/2016
Weterynaria w Praktyce wydanie nr 1-2/2016

W tym numerze polecamy kolejny z cyklu artykuł dotyczący odpowiedzialności
pracowników. Choroby nowotworowe stają się jednym z najczęstszych wyzwań dla współczesnych
lekarzy weterynarii na całym świecie. W ten aspekt wpisuje się artykuł dotyczący badań obrazowych w stanach nagłych. To stosunkowo nowa dziedzina, jednak istotna z punktu widzenia niesienia szybkiej pomocy. W publikowanych na naszych łamach artykułach autorzy starają się w sposób przystępny dzielić się swoim doświadczeniem.

VET-NEWS

Vet-News

Najnowsze informacje z branży weterynaryjnej

POLECAMY

Co to znaczy dobry serwis dla klientów? Cz. IV

W poprzednim artykule scharakteryzowano odpowiedzialność materialną za mienie powierzone („Weterynaria w Praktyce” nr 3/2015). Niniejsze opracowanie przybliży procedury, które stanowią istotny element standardów, jakie dla zapewnienia dobrego serwisu dla klientów powinniśmy wdrażać w naszym ZLZ.

CHOROBY ZAKAŹNE

Diagnostyka zakażeń bakteryjnych układu oddechowego u psów i kotów

Bakteryjne choroby dróg oddechowych u psów i kotów to w wielu przypadkach trudny do rozwikłania problem w aspekcie etiologii, patogenezy, terapii i swoistej profilaktyki.

PARAZYTOLOGIA

Pasożyty wewnętrzne szczeniąt i kociąt oraz ich zwalczanie

Psie i kocie pasożyty powodują liczne problemy zdrowotne u szczeniąt i kociąt. Wśród pasożytów wewnętrznych wyróżnia się: pierwotniaki, tasiemce i nicienie.

DIETETYKA/ŻYWIENIE

Dieta surowa – RMBD (raw meat-based diet)

Dieta surowa, określana skrótem RMBD (raw meat-based diet) lub BARF (bone and raw food; biological adequate raw food) pojawiła się na rynku żywieniowym kilka lat temu i przekonała wiele osób do jej stosowania u psów i kotów, ze względu na jej prostotę oraz „powrót do naturalnego sposobu żywienia”.

DERMATOLOGIA

Aktualne wytyczne dotyczące rozpoznawania i leczenia ropnych zapaleń skóry u psów

Bakteryjne ropne zapalenia są najczęstszymi chorobami skóry u psów. Zdecydowana większość zakażeń bakteryjnych to dermatozy wikłające pierwotne przyczyny choroby takie jak: alergie, choroby pasożytnicze, endokrynopatie czy zaburzenia rogowacenia.

Wybrane choroby skóry szczeniąt

Choroby skóry szczeniąt mają wielorakie podłoże. Rozróżnia się między innymi choroby wywoływane przez czynniki zakaźne.

DIAGNOSTYKA/RTG

Artefakty w bezpośredniej radiografii cyfrowej

Badanie radiologiczne w klinicznej praktyce weterynaryjnej to jedna z głównych metod obrazowania diagnostycznego. W okresie ostatnich kilku lat następuje intensywny proces konwersji od radiografii konwencjonalnej (RK) opartej na analogowych błonach rentgenowskich do cyfrowej techniki przetwarzania obrazów RTG.

DIAGNOSTYKA

Ultrasonografia w stanach nagłych Protokoły weterynaryjne

Ultrasonografia stanów nagłych jest często określana jako ultrasonografia skrócona lub celowana (focus ultrasonography). Podstawową jej zasadą jest skrócenie i uproszczenie rutynowego badania ultrasonograficznego, pozwalającego tym samym na jak najszybsze znalezienie lub wykluczenie potencjalnych przyczyn niestabilności hemodynamicznej pacjenta.

DIAGNOSTYKA LABORATORYJNA

SDMA - Nowy biomarker funkcji nerek

SDMA (symetryczna dimetyloarginina) jest nowym biomarkerem wykorzystywanym w diagnostyce przewlekłej choroby nerek. Wykazuje korelacje z GFR, jej wzrost następuje wcześniej niż wzrost poziomu kreatyniny, a masa mięśniowa nie wpływa na jej poziom.

KARDIOLOGIA

Nowe leki przeciwarytmiczne

W ciągu ostatnich lat na rynku pojawiły się nowe leki przeciwarytmiczne z grup blokerów kanału sodowego oraz potasowego: ranolazyna, iwabradyna oraz wernakalant.

OKULISTYKA

Panuveitis – zapalenie błony naczyniowej i struktur wewnętrznych oka

Termin panuveitis oznacza uogólniony stan zapalny błony naczyniowej oraz struktur wewnętrznych oka, który zagraża widzeniu. Przyczyny powodujące panuveitis są zróżnicowane, a czasami nie dają się jednoznacznie określić.

MEDYCYNA WETERYNARYJNA OPARTA NA DOWODACH

Zalecenia IVETF dotyczące rozpoznawania padaczki idiopatycznej u psów i kotów

Nasza wiedza na temat padaczki idiopatycznej u małych zwierząt jest nadal niepełna, ale dzięki stanowisku ekspertów z grupy IVETF, które zostało przedstawione w niniejszej pracy, możemy uporządkować wszystkie dostępne informacje na temat tej choroby i jasno określić, kiedy tak naprawdę można mówić o jej rozpoznaniu i na ile jest ono pewne.

ROZRÓD

Kliniczne zastosowanie agonistów GnRH w leczeniu psów, kotów oraz fretek Część I. Psy

Substancje z grupy agonistów GnRH stosowane są w praktyce lekarsko-weterynaryjnej już od wielu lat. W ich działaniu wyodrębnia się dwa przeciwstawne etapy. Pierwszy – to pobudzenie wydzielania LH, FSH, któremu towarzyszy podwyższony poziom hormonów steroidowych.

Ciężki poród u psów ras brachycefalicznych

Budowa anatomiczna jest zależna od rasy. Szczególne cechy odgrywają ważną rolę w przebiegu porodu. Psy brachycefaliczne wykazują istotnie wyższe ryzyko trudnego porodu. W obrębie pewnych ras, jak: boston terrier, buldog angielski, buldog francuski, prawie każdy poród jest rozwiązywany przez cięcie cesarskie, aby uzyskać maksymalną liczbę żywych noworodków.

ONKOLOGIA

Częstość występowania nawrotów oraz wyniki kliniczne psów z guzem komórek tucznych

o II stopniu złośliwości i niskim poziomie markerów AgNOR i Ki67, u których zastosowano wyłącznie leczenie chirurgiczne.

WARTO WIEDZIEĆ

Terapia problemowych zachowań kotów

Sposoby postępowania w przypadku problemowych zachowań kotów.

PORADY EKSPERTA

Oftalmoskopia Jak wybrać sprzęt odpowiadający naszym potrzebom

Oftalmoskopia jest jednym z podstawowych badań okulistycznych, umożliwiającym ocenę struktur tylnego odcinka oka.

VET-KWESTIONARIUSZ

Diagnostyka płuc? Moja ulubiona!

Rozmowa z dr n. wet. Anną Kosiec-Tworus

VET-IMPREZY

Długość życia psa – czy mamy na to wpływ?

21 listopada 2015 r. w Rawie Mazowieckiej odbyło się seminarium fi rmy Eukanuba, które miało na celu znalezienie odpowiedzi na pytanie, czy jesteśmy w stanie osiągnąć u naszego psa wiek przewyższający przeciętną długość życia dzięki odpowiedniemu żywieniu oraz właściwej opiece.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij