Weterynaria w Praktyce wydanie nr 6/2016
Weterynaria w Praktyce wydanie nr 6/2016

Na pytanie, jak zgodnie z prawem informować o cenach usług weterynaryjnych, pomoże polecany na pierwszych stronach artykuł naszego eksperta. Polecamy artykuł o metodach leczenia chłoniaka u psów. Warto zaznajomić się z tym, co może czyhać na podopiecznych w trakcie wakacyjnych wojaży i jak z tym walczyć. Polecamy przejrzeć także inne, nie mniej interesujące, artykuły: między innymi dotyczące leków niesterydowych czy o żywieniu w przebiegu cukrzycy. Postęp nauk medycznych jest bardzo szybki. Staramy się za nim nadążać, przedstawiając Państwu nowe, sprawdzone i praktyczne informacje.

VET-NEWS

Vet-News

Najnowsze informacje z branży weterynaryjnej

POLECAMY

Obowiązek informowania o cenach produktów i usług lekarsko-weterynaryjnych przez zakłady lecznicze dla zwierząt. Wybrane aspekty prawne

Celem artykułu jest prezentacja podstawowych obowiązków spoczywających na zakładach leczniczych dla zwierząt w zakresie uwidaczniania i ujawniania cen produktów i usług lekarsko-weterynaryjnych, z uwzględnieniem specyfiki działalności lekarsko- weterynaryjnej.

DIAGNOSTYKA/RTG

Diagnostyka radiograficzna w stomatologii

Radiologia jest dziedziną medycyny, będącą obecnie podstawowym instrumentem w praktyce diagnostycznej. Wiele patologii leczonych w jamie ustnej nie jest widocznych w badaniu klinicznym, a rentgenodiagnostyka stanowi dla lekarza doskonałe narzędzie umożliwiające rozpoznanie stanu chorobowego, postawienie właściwej diagnozy i związane z tym implikacje kliniczne.

DIAGNOSTYKA/USG

Nadnercza w badaniu ultrasonograficznym psów i kotów

Ultrasonografia należy do najczęściej współcześnie stosowanych metod diagnostycznych umożliwiających obrazowanie nadnerczy zwierząt. Pozwala na określenie wielkości i struktury nadnerczy, ukierunkowanie dalszego postępowania diagnostycznego oraz przeprowadzenie aspiracyjnej biopsji wykrytych zmian.

NEFROLOGIA

Zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej w przebiegu PNN u psów i kotów

Przewlekła niewydolność nerek (PNN) jest chorobą przewlekłą, cechującą się powolnym rozwojem, pozwalającym organizmowi na przyzwyczajenie się do pogarszającej się czynności nerek. W przebiegu PNN dochodzi do zaburzeń gospodarki wapniowo-fosforanowej, które można częściowo wyjaśnić dzięki odkrytemu czynnikowi FGF-23.

CHOROBY ZAKAŹNE

Przegląd chorób powakacyjnych u psów i kotów

Zmiany klimatyczne, wraz ze wzrostem częstości podróżowania ludzi ze zwierzętami towarzyszącymi i przemieszczania tych zwierząt, mogą mieć wpływ na obecną sytuację epidemiologiczną chorób zakaźnych i inwazyjnych w Europie oraz pojawianie się nowych jednostek na terenach, które dotychczas nie były dla nich endemicznymi.

Żywienie

Żywienie w cukrzycy psów

Cukrzyca u psów należy do chorób metabolicznych, w przypadku której w terapii korzysta się zazwyczaj z odpowiednio zbilansowanych komercyjnych diet wilgotnych i suchych.

NEONATOLOGIA

Przezwyciężanie wyzwań w neonatologii psów i kotów Cześć I: Fizjologia noworodka Najczęstsze schorzenia noworodków

Okres poporodowy w życiu szczeniąt i kociąt jest ciągle wyzwaniem zarówno dla lekarzy weterynarii, jak i dla hodowców psów i kotów. Wpływa na to między innymi krótki czas trwania ciąży i związany z tym fakt nieprzystosowania do samodzielnego życia szczeniąt i kociąt w okresie noworodkowym.

CHIRURGIA

Porównanie leków sterydowych i kwasu hialuronowego w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów psów

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest powszechnie występującym problemem w medycynie człowieka i w weterynarii. Brak skutecznego leczenia przyczynowego powoduje konieczność leczenia objawowego, do którego zalicza się iniekcje dostawowe z kortykosteroidów lub kwasu hialuronowego.

KARDIOLOGIA

Przetrwały przewód tętniczy u 9-letniego psa – opis przypadku

Przetrwały przewód tętniczy (Botalla) jest, obok zwężenia tętnicy płucnej i zwężenia aorty, jedną z najczęstszych prostych wad wrodzonych serca u psów.

DERMATOLOGIA

Leczenie przeciwświądowe w dermatologii weterynaryjnej

Świąd jest jednym z najważniejszych objawów w dermatologii. Choroby przebiegające ze świądem są najpowszechniejszymi przyczynami konsultacji wśród pacjentów dermatologicznych.

FARMAKOLOGIA

Niesteroidowe leki przeciwzapalne stosowane u psów i kotów Część III. Fluniksyna, metamizol. Zasady terapii NLPZ a bezpieczeństwo stosowania

Fluniksyna i metamizol są stosowane u zwierząt towarzyszących w celu znoszenia bólu, gorączki oraz w terapii stanów zapalnych. Stosowanie leków z grupy NLPZ niesie ze sobą ryzyko szeregu działań niepożądanych, jednak przy zachowaniu odpowiednich zasad postępowania można je zminimalizować.

REHABILITACJA

Analiza chodu, subiektywne i obiektywne metody oceny w praktyce klinicznej

Analiza chodu jest cennym i powszechnie stosowanym w praktyce lekarsko-weterynaryjnej narzędziem diagnostycznym. Prawidłowy chód zależy od prawidłowego współdziałania układów mięśniowo-szkieletowego i nerwowego.

ONKOLOGIA

Asparaginaza i protokół MOPP w leczeniu chłoniaków u psów

Psy z chłoniakiem rozsianym leczone są z różnym powodzeniem – według rozmaitych protokołów chemoterapeutycznych bazujących na wykorzystaniu cyklofosfamidu, doksorubicyny, winkrystyny i prednizonu (CHOP).

PRZEWODNIK

Tritrichomonas foetus – patogen wciąż wykrywany u kotów

Zakażenie Tritrichomonas foetus jest coraz częściej diagnozowane u kotów. Należy wspomnieć, że jest to patogen typowy dla bydła, u którego przenoszony jest drogą płciową i odpowiada między innymi za poronienia, zapalenia macicy oraz bezpłodność.

WYWIAD

Racjonalnie prowadzone leczenie wymaga cierpliwości

Rozmowa z dr. n. wet. Pawłem Jonkiszem

VET-LEX

Co w prawie piszczy?

Najnowsze doniesienia z zakresu prawa weterynaryjnego.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij