Weterynaria w Praktyce wydanie nr 4/2017
Weterynaria w Praktyce wydanie nr 4/2017

Drodzy Czytelnicy!

Oddajemy w Państa ręce kwietniowe wydanie Weterynarii w praktyce.

W Polsce jest ponad 7000 zakładów leczenia zwierząt. Każdy z nich to mniejsze lub większe przedsiębiorstwo, które powinno przynosić zyski, aby utrzymać rentowność. Lekarze weterynarii – właściciele – przedsiębiorcy zdają sobie sprawę, jak trudna jest to sztuka i jak wiele wysiłku wymaga zapewnienie sprawnego funkcjonowania własnego zakładu. Polecamy pierwszą część artykułu omawiającego zasady ekonomicznego bytu zakładu leczniczego zwierząt. Zostały w nim przedstawione w bardzo przystępny i zrozumiały sposób główne zasady biznesu weterynaryjnego. Ta ekonomiczna codzienność spędza sen z powiek wielu lekarzom. Ale nie samą ekonomią żyjemy, pozostają przecież jeszcze profi laktyka i leczenie naszych pacjentów. Wiosna nadeszła niepostrzeżenie, a pierwsze jej oznaki widzimy w naszych gabinetach w postaci uczepionych do pacjentów kleszczy. Stosunkowo łagodne zimy powodują, że z roku na rok wzrasta zagrożenie chorobami przenoszonymi przez te stawonogi. Zainteresowanych tą tematyką zapraszamy do lektury artykułu o kleszczach i przenoszonych przez nich patogenach.

W tym numerze nie mogło zabraknąć informacji z innych, nie mniej ciekawych, dziedzin. Lekarze zajmujący się na co dzień dermatologią, czyli znacząca większość, zaspokoją głód informacji, zagłębiając się w lekturę naszego czasopisma. Nie sposób tu omówić wszystkiego, co znajdą Państwo na kolejnych stronach, zatem zachęcamy do wnikliwej lektury „od deski do deski”. Nigdy nie wiadomo, kiedy przeczytana informacja przyda się w codziennej praktyce.

 

Życzymy przyjemnej lektury!

VET-NEWS

Newsy

Nowości ze świata weterynarii!

POLECAMY

Zakład leczniczy dla zwierząt – rozważania na temat rentowności i zysku. Cz. I

Nieuchronnie dociera do nas rzeczywistość finansowa i jej wpływ na nasze życie biznesowe oraz osobiste. Często następuje brutalne zderzenie pomiędzy tym, co chcielibyśmy mieć, osiągnąć, a tym, na co możemy sobie pozwolić.

PARAZYTOLOGIA

Wektorowa rola kleszczy atakujących psy w Polsce

Kleszcz pospolity (Ixodes ricinus) oraz kleszcz łąkowy (Dermacentor reticulatus) są najpowszechniej występującymi gatunkami kleszczy na terenie Polski i Europy. Atakują one zwierzęta domowe i gospodarskie. Głównym zagrożeniem ze strony kleszcza łąkowego jest transmisja pierwotniaka Babesia canis wywołującegopsią babeszjozę, natomiast kleszcz pospolity przenosi krętki z rodzaju Borrelia. Oba gatunki kleszczy różnią się pod względem zasięgu i sezonowości występowania, typu siedliska oraz spektrum żywicieli i przenoszonych patogenów. Znajomość tych uwarunkowań jest kluczowa dla prewencji oraz wczesnego rozpoznawania chorób odkleszczowych.

ZESTAWIENIE

ZESTAWIENIE

Zestawienie preparatów przeciwko pasożytom zewnętrznym u psów i kotów

BEHAWIORYZM

Łysienie u kotów – przyczyna psychogenna czy nie?

Łysienie u kotów – zwłaszcza w okolicy ogonowej i brzusznej – jest bardzo częste, a stwierdzenie, czy mamy do czynienia z problemem organicznym, czy uwarunkowanym psychicznie, nie zawsze jest proste. Zachowania pielęgnacyjne kota, podobnie jak picie i znaczenie terenu pyszczkiem, są wprawdzie obserwowane przez właściciela, jednak z powodu ich naturalności nie zwraca on na nie uwagi.

KARDIOLOGIA

Kardiomiopatia przerostowa u kotów – nowe wytyczne diagnostyczne i prognostyczne

Kardiomiopatia przerostowa jest najczęściej występującą chorobą serca u kotów. Prewalencja w populacji ogólnej kotów wynosi ok. 15%, a wśród ras predysponowanych nawet 30%. Jest to choroba progresywna, prowadząca do rozwoju niewydolności serca i śmierci. Brak jest skutecznych metod leczenia tej choroby, dlatego najważniejszym celem jest szybkie jej rozpoznanie i wykluczenie z dalszej hodowli zwierząt chorych.

DERMATOLOGIA

Dermatologia z pazurem – czyli choroby pazurów u psów i u kotów

W większości przypadków zmiany chorobowe pazurów są tylko jednym z objawów określonej choroby podstawowej. Nieprawidłowości dotyczące pazurów mogą występować na wszystkich kończynach („forma symetryczna”) lub być obecne na pojedynczych pazurach wybranych kończyn („forma asymetryczna”). Należy podkreślić, że niezależnie od etiologii leczenie chorób pazurów trwa zazwyczaj bardzo długo (nawet kilka miesięcy), a zdecydowanej poprawy klinicznej u większości pacjentów można spodziewać się najwcześniej po 2-3 miesiącach podawania leków.

Zapalenie zewnętrznego kanału słuchowego na tle Malassezia spp.

Zapalenie zewnętrznego kanału słuchowego jest częstym powodem konsultacji lekarsko-weterynaryjnych. Pomimo powszechności tego zjawiska nadal pozostaje ono sporym wyzwaniem dla lekarzy weterynarii. Nawet w pozornie prostych przypadkach mogą wystąpić powikłania czy niepowodzenia w leczeniu. Diagnostyka wymaga przeprowadzenia szczegółowego wywiadu, tak, aby ustalić wszystkie możliwe przyczyny pierwotne oraz utrwalające, co umożliwi wdrożenie skutecznego leczenia i zapobiegnie nawrotom.

Alergiczne zapalenie skóry – dylemat staje się coraz mniej problematyczny Cz. II. Testy serologiczne w alergicznej chorobie skóry

Część pierwsza artykułu omawiała diagnozę kliniczną atopowego zapalenia skóry. W drugiej części skupimy się na serologicznych testach alergicznych – kiedy należy przeprowadzać testy, w jaki sposób wykorzystywać ich wyniki, pułapki związane z testami oraz najnowsze ulepszenia testów.

KAZUISTYKA

Pierwszy opisany przypadek odwrócenia trzewi u kota w Polsce

Artykuł omawia pierwszy opisany przypadek odwrócenia trzewi u kota europejskiego w Polsce w połączeniu z objawami klinicznymi nasuwającego podejrzenie zespołu Kartagenera. Opisano postępowanie lecznicze i diagnostyczne.

VET-KWESTIONARIUSZ

Grunt to prawidłowe rozpoznanie

Rozmowa z lek. wet. Karolem Kirsteinem, pracującym w Klinice Weterynaryjnej INTERWET we Wrocławiu, który jest doktorantem w Katedrze Biostruktury i Fizjologii Zwierząt Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz twórcą Banku Krwi dla Psów i Kotów we Wrocławiu.

DIAGNOSTYKA/USG

Diagnostyka dopplerowska tętnic wewnątrznerkowych nerek u zwierząt

Nieinwazyjny charakter, łatwa dostępność oraz brak przeciwwskazań sprawiły, że badanie ultrasonograficzne i dopplerowskie stało się podstawowym badaniem obrazowym w podejrzeniu chorób nerek. Badanie to wykrywa nieprawidłowości w budowie narządu, jak i w hemodynamice przepływu krwi przez naczynia wewnątrznerkowe. Badanie dopplerowskie tętnic wewnątrznerkowych wykonuje się w przypadku wielu chorób, takich jak: wodonercze, ostra niewydolność nerek, choroby miąższowe nerek, nadciśnienie tętnicze, choroby wątroby i cukrzycy.

DIAGNOSTYKA/RTG

Tomografia komputerowa w diagnostyce zespoleń wrotno-czczych u psów

Zespolenia wrotno-czcze (ang. portosystemic shunts, PSS) są nieprawidłowymi połączeniami pomiędzy żyłą wrotną lub jej odgałęzieniami a dużymi naczyniami krążenia systemowego, najczęściej pomiędzy żyłą główną doogonową lub żyłą nieparzystą. W wyniku istnienia takiej nieprawidłowej anastomozy krew płynąca w układzie wrotnym trafia bezpośrednio do krążenia systemowego z pominięciem wątroby. Tomografia komputerowa z kontrastem pozwala na precyzyjne określenie miejsca oraz charakteru występowania takiego połączenia.

Żywienie

Postępowanie dietetyczne wspomagające w padaczce idiopatycznej u psów

Padaczka to najczęściej spotykane przewlekłe zaburzenie neurologiczne u psów. Pomimo dostępności skutecznego leczenia i leków przeciwdrgawkowych pacjenci nadal mają napady drgawkowe. Właściciele zwierząt poszukują skutecznych rozwiązań, o możliwie ograniczonym poziomie skutków ubocznych. Najnowsze wyniki badań klinicznych pokazują, że postępowanie dietetyczne w oparciu o diety ketogenne z MCT stanowi nową nadzieję skutecznego i długotrwałego wspierającego postępowania w padaczce idiopatycznej u psów.

ROZRÓD

Antykoncepcja u małych zwierząt Część I. Metody chirurgiczne stosowane u samców

U zwierząt stosuje się odwracalne i nieodwracalne metody antykoncepcji. Kastracja to najbardziej popularna metoda nieodwracalnej sterylizacji samców psów i kotów. Może być przeprowadzona z zastosowaniem jednej z dwu metod: z odjęciem lub bez odjęcia osłonek. Ze względu na możliwe niepożądane skutki uboczne gonadektomii (szczególnie przeprowadzonej we wczesnym wieku) stosuje się również metody alternatywne: wazektomię i sterylizację otworkową (pinhole castration). Zostały one opisane w poniższym artykule.

ZWIERZĘTA EGZOTYCZNE

Zaburzenia rozrodu u jaszczurek

Kilka gatunków jaszczurek jest utrzymywanych jako zwierzęta domowe lub hodowlane. W obu przypadkach właściciele mogą zgłaszać się do lekarza weterynarii z powodu chorób układu rozrodczego u samic jaszczurek. Oprócz dobrze znanych przypadków zatrzymania jaja, dystocji czy przedowulacyjnego zatrzymania pęcherzyków, spotykamyteż inne zaburzenia funkcjonowania jajników. Często spotykanym problemem jest zaburzone funkcjonowanie układu rozrodczego, wtórne do nieprawidłowego środowiska utrzymania zwierzęcia lub chorób metabolicznych.

WARTO WIEDZIEĆ

Współczesne metody żywienia jerzyka zwyczajnego (Apus apus) w przebiegu rehabilitacji

Co roku w okresie letnim młode jerzyki stanowią znaczną liczbę pacjentów trafiających do ośrodków weterynaryjnych i rehabilitacji dzikich zwierząt w Polsce. Jerzyki są ptakami o specjalnych wymaganiach żywieniowych i dlatego ośrodki mogą napotkać pewne trudności w odchowywaniu dużej liczby tych ptaków i sięgają po inne, łatwiejsze lub tańsze rozwiązania żywieniowe. Karmienie jerzyków mięsem mielonym, jedzeniem dla psów i kotów, a także produktami nabiałowymi jest bardzo złym rozwiązaniem, niezgodnym z obecnymi zaleceniami. Niniejsza praca jest próbą przedstawienia najważniejszych i aktualnych informacji na temat żywienia jerzyków w warunkach rehabilitacji.

VET-IMPREZY

Nefrologia – jedna z najważniejszych dyscyplin realizowanych w ramach Akademii VetCo!

„Nefrologia, urologia i płynoterapia małych zwierząt” to dwudniowa konferencja, która cieszyła się rekordowym zainteresowaniem wśród lekarzy weterynarii w roku 2016. 22 i 23 października w Warszawie zgromadziła niemal 400 uczestników, w tym także lekarzy z Holandii, Belgii, Estonii, Węgier czy Wielkiej Brytanii. Wszyscy przyjechali na konferencję VetCo przyciągnięci siłą nazwisk legendarnych profesorów Stephena DiBartoli oraz Dennisa Chew.

Excellence in Dermatology

10 marca br. odbyło się w Warszawie w hotelu Airport Okęcie spotkanie Excellence in Dermatology zorganizowane przez fi rmę Zoetis Polska i partnera strategicznego – producenta marki Nestlé PURINA.

Coroczna konferencja „Rozród małych zwierząt” za nami!

W tym roku spotkanie odbyło się 4-5 marca. Miejscem rozmów na temat rozrodu małych zwierząt był hotel Sound Garden w Warszawie. Organizacją wydarzenia zajęły się, tradycyjnie, Katedra Rozrodu Zwierząt z Kliniką Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i Vet4Vet.

Warsztaty Dermatologiczne PSLWMZ wróciły do Ustronia

„Sherlock Holmes i jego metody dedukcji dermatologicznej” – pod takim hasłem odbyły się tegoroczne, XIII Warsztaty Sekcji Dermatologii PSLWMZ, które 4-5 marca 2017 r. w Ustroniu zgromadziły liczną grupę osób zainteresowanych tematyką stanów nagłych w dermatologii. Organizatorzy warsztatów sprawdzili czujność i spostrzegawczość uczestników, stawiając przed nimi wyzwania godne mistrzów dedukcji, udowadniając jednocześnie, że w praktyce lekarza weterynarii przydaje się nie tylko wiedza, ale także właściwe łączenie faktów oraz detektywistyczna intuicja.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij