Weterynaria w Praktyce wydanie nr 11-12/2017
Weterynaria w Praktyce wydanie nr 11-12/2017

Szanowni Państwo!

Kolejny rok zbliża się ku końcowi. Tradycją stało się witanie nowego w czasie zabaw, którym towarzyszą wystrzały petard i sztuczne ognie. Wiele osób już kilka dni wcześniej próbuje odpalania fajerwerków, nie bacząc na to, że dla wielu zwierząt, zwłaszcza trzymanych w miastach psów, jest to bardzo nieprzyjemne. Nierzadko prowadzi to do ich ekstremalnych zachowań. Jako lekarze weterynarii powinniśmy z jednej strony apelować o ograniczenie owego „sylwestrowo-fajerwerkowego pospolitego ruszenia”, z drugiej – pomagać zwierzętom ograniczać spowodowane tym
cierpienie. Warto zaznajomić się z zamieszczonymi informacjami na ten temat. Coraz więcej uwagi poświęca się problemom behawioralnym zwierząt, zwłaszcza że część z nich wynika z błędów popełnianych przez człowieka. Nasz zawód wymaga wiedzy – nie tylko medycznej, dotyczącej zwierząt, ale także tej z zakresu umiejętności
komunikacji z opiekunem naszego pacjenta. Tę pierwszą trzeba stale poszerzać i doskonalić. Przypomina to płynięcie łódką pod prąd; wystarczy na chwilę odłożyć wiosła, by nurt zniósł nas w dół rzeki. Warto czytać, warto chcieć wiedzieć więcej. Dlatego też polecam lekturę „Weterynarii w Praktyce”. Staramy się, aby publikowane na naszych łamach artykuły były aktualne i przydatne w codziennej praktyce. Mam nadzieję, że to się udaje.

VET-NEWS

Vet News

Nowości ze świata weterynarii małych zwierząt

POLECAMY

Psy i koty w Polsce oraz charakterystyka właścicieli i ich postawa względem zwierząt

Spacerując ulicami polskich miast i odwiedzając wsie, nie można się oprzeć wrażeniu, że w Polsce żyje dużo psów i kotów, jednak dokładne dane dotyczące udziału gospodarstw domowych, w których utrzymywane są psy lub koty, uzyskane w badaniach przeprowadzonych przez firmę badawczą Cognosco, są imponujące.

ARTYKUŁ PROMOCYJNY

Koniec roku to moment, w którym większość lekarzy wybiera identyfikatory szczepienia na przyszły rok

Wybierając identyfikatory na 2018 rok, zróbmy krok do przodu i wybierzmy takie, które nie tylko zadbają o bezpieczeństwo zwierzęcia, ale spowodują, że zadowolony klient wróci do nas, przyprowadzając ze sobą znajomego.

BEHAWIORYZM

Psychologia zwierząt – agresja u kotów nakierowana na człowieka – opis przypadku

Agresja u kotów skierowana przeciwko ludziom stanowi jedno z bardzo istotnych zaburzeń behawioralnych u tych zwierząt. Podłoże takich zachowań mogą stanowić: geny, brak socjalizacji, choroby, ból. Jednakże najczęstszym powodem agresji u kotów jest zmiana w środowisku zwierzęcia. Możemy rozpoznać szereg objawów agresji u kotów, jak między innymi: wokalizacja, wygięcie grzbietu czy wysunięcie pazurów. Terapia behawioralna jest istotna w przypadku agresji, lecz najważniejsze jest zapoznanie opiekuna kota ze znakami, jakie kot pokazuje, by opiekun w pełni zrozumiał zachowanie zwierzęcia tuż przed atakiem.

ZESTAWIENIE

ZESTAWIENIE PREPARATÓW USPOKAJAJĄCYCH

Zestawienie dostępnych na rynku preparatów uspokajających dla zwierząt

BEHAWIORYZM

Fobie dźwiękowe u psów – problem znany, lecz bagatelizowany

Nawet co drugi pies boi się głośnych dźwięków, takich jak wybuchy petard czy grzmoty (1, 2). Niestety większość czworonogów nie otrzymuje profesjonalnej pomocy. W żadnym wypadku nie należy lekceważyć psich lęków, ponieważ mogą się one przerodzić w fobie, które w przyszłości utrudnią normalne życie psu i jego opiekunom. W terapii zaburzeń lękowych mogą pomóc zmiany w środowisku zwierzęcia oraz użycie technik modyfikacji behawioralnej wsparte, w razie potrzeby, podaniem leków.

VET-PRESS

Co drugi pies w Europie cierpi z powodu lęku przed hałasem – wyniki najnowszego badania, dane dla Polski

Poniżej prezentujemy ustalenia wynikające z nowego europejskiego badania, w którym 3200 opiekunów psów przedstawiło swoje spostrzeżenia i poglądy dotyczące lęku przed hałasem, dolegliwości dotykającej nawet co drugiego psa*.

CHOROBY WEWNĘTRZNE

Leptospiroza kotów – mało znany problem

Leptospiroza jest zoonozą, której czynnikiem etiologicznym są bakterie z rodzaju Leptospira. Gryzonie i zwierzęta gospodarskie stanowią rezerwuar omawianych bakterii. Koty mogą ulegać zakażeniu tymi patogenami, aczkolwiek kliniczna leptospiroza notowana jest stosunkowo rzadko u przedstawicieli tego gatunku. Zakażone osobniki mogą siać bakterie z moczem, przez co odgrywają istotną rolę w epidemiologii omawianej jednostki chorobowej.

ONKOLOGIA- artykuł pod patronatem VetVideo.elamed.pl

Nowotwory mezenchymalne włóknisto-histiocytarne skóry psa

Celem przedstawionej pracy była adaptacja klasyfikacji nowotworów skóry psów pochodzenia mezenchymalnego do klasyfikacji analogicznych nowotworów skóry u ludzi. Nowością jest opis grupy tzw. nowotworów pośrednich w stopniu anaplazji między guzami niezłośliwymi i złoślliwymi, a także bardziej precyzyjny podział nowotworów pochodzenia mezenchymalnego. To nowe opracowanie klasyfikacji nowotworów skóry u psów może być przydatne w prognozowaniu o stanie zdrowia chorych zwierząt.

PARAZYTOLOGIA

Rzęsistkowica jamy ustnej psów i kotów – mało znana inwazja zwierząt towarzyszących

Choroby przyzębia (zapalenie dziąseł i przyzębia) to jedne z najczęściej występujących problemów klinicznych u dorosłych psów i kotów. Zasiedlające jamę ustną rzęsistki, podobnie do niektórych bakterii, mogą odgrywać rolę w chorobach przyzębia. Występowanie rzęsistkowicy jamy ustnej u dorosłych psów i kotów jest powszechne. Prewalencja oceniana jest w przybliżeniu na 10-25%, chociaż występują różnice zależne głównie od wieku i stanu higieny jamy ustnej. Dlatego w diagnostyce chorób przyzębia powinno być wykonane badanie parazytologiczne w celu umożliwienia wprowadzenia właściwego leczenia.

STOMATOLOGIA

Diagnozowanie urazów trzewioczaszki kotów w syndromie upadku z wysokości

Zespół upadku z wysokości jest terminem stosowanym w przypadku kotów spadających z balkonów lub okien budynków wysokich na obszarach miejskich, gdzie przyjmuje się, że minimalna wysokość upadku jest z drugiej kondygnacji. Dokładna diagnoza kliniczna uszkodzeń ciała pozwala ustalić listę priorytetów i kolejność leczenia. Zmiany pourazowe w obrębie trzewioczaszki obejmują: krwawienie z nosa, otarcia skóry, uszkodzenia tkanek miękkich, złamania szczęki i żuchwy, separację spojenia żuchwy, złamania twardego podniebienia, złamanie zębów oraz uszkodzenia stawów skroniowo-żuchwowych.

DERMATOLOGIA

Płukanie kanałów słuchowych jako wstęp do skutecznej terapii miejscowej w przebiegu przewlekłego zapalenia zewnętrznego przewodu słuchowego u psów

Płukanie zewnętrznych kanałów słuchowych jest nieodzownym elementem zarówno diagnostyki, jak również leczenia przewlekłych zapaleń zewnętrznych przewodów słuchowych. W wielu przypadkach ilość wysięku zapalnego uniemożliwia zarówno pełną wizualizację kanału słuchowego, jak i ocenę stanu błon bębenkowych, jest również przyczyną braku skuteczności działania leków podanych miejscowo ze względu na ich inaktywację oraz brak możliwości penetracji do ognisk zapalenia.

VET-KWESTIONARIUSZ

Psia otologia okiem praktyka

Rozmowa z lek. wet. Pauliną Lis, doktorantką Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, przyjmującą swoich pacjentów w gabinecie dermatologii i endokrynologii Katedry Chorób Wewnętrznych z Kliniką Koni, Psów i Kotów. Codzienny czas dzieli między swoje pasje, wśród których znajdują się m.in.: diagnostyka cytopatologiczna, jazda konna oraz opieka nad sześcioma kotami i trzema psami.

DERMATOLOGIA

Atopia – zachowajmy czujność

Atopowym zapaleniem skóry określamy genetycznie uwarunkowaną, zapalną,świądową i alergiczną chorobę tego narządu. Schorzenie to należy do najczęstszych chorób świądowych u psów. Artykuł przytacza dwa przypadki kliniczne, gdzie poza leczoną atopią pojawiły się współistniejące schorzenia dające także objawy dermatologiczne. Obraz kliniczny pacjenta był syntezą objawów atopii i świerzbu w pierwszym, a także atopii i niedoczynności tarczycy w drugim przypadku.

Żywienie

Suplementacja diety (psów i kotów) kwasem dokozaheksaenowym (DHA) – korzyści, zagrożenia, efektywność

Kwas dokozaheksaenowy (DHA) jest jednym z ważniejszych związków, który w przypadku niedoboru w diecie należy uzupełniać poprzez suplementację. Korzyści płynące ze specyfiki aktywności biologicznej DHA obserwuje się u zwierząt właściwie w każdym wieku. Planując zakres suplementacji, należy uwzględnić pewne potencjalnie niekorzystne efekty mogące jej towarzyszyć. Olej rybi jest obecnie najbardziej rozpowszechnioną formą tego suplementu, ale w preparatach najnowszej generacji z powodzeniem stosowana jest technologia liposomalnej enkapsulacji DHA.

ARTYKUŁ PROMOCYJNY

Pierwszy program w Polsce dla lekarzy weterynarii pracujących w terenie

ZOFER to program informatyczny dedykowany dla lekarzy weterynarii pracujących z końmi w terenie. Pracując na prezentowanej poniżej aplikacji, lekarz zyskuje dodatkowe korzyści: mobilność, elastyczność, optymalizację czasu pracy. Program jest produktem polskim uwzględniającym wymagającą specyfikę pracy w terenie.

CHIRURGIA

Chirurgiczne usuwanie nadnerczy u psów Przygotowanie pacjenta, techniki operacyjne i postępowanie pooperacyjne

Terminem „adrenalektomia” opisuje się zabieg usunięcia jednego lub obu gruczołów nadnerczowych. Główne komplikacje w trakcie zabiegu i w okresie pooperacyjnym to: krwotok, zaburzenia równowagi płynów i elektrolitów, zapalenie trzustki, zakażenie rany pooperacyjnej, opóźnione gojenie rany pooperacyjnej i zatorowość. Zwierzęta poddawane adrenelektomii są zazwyczaj starsze i cierpią z powodu innych schorzeń.

KARDIOLOGIA

Predyspozycje do chorób serca u golden retrieverów

Początkowo golden retriever był rasą wyhodowaną do polowań, głównie na ptactwo. Obecnie, ze względu na łagodne usposobienie, psy tej rasy stały się przede wszystkim psami towarzyszącymi, rodzinnymi. W praktyce lekarza weterynarii jest to bardzo często spotykana rasa. Artykuł ma na celu przybliżyć choroby serca, do których predysponowane są golden retrievery.

VET-LEKI

Skuteczność preparatów z linii Hepatiale Forte w leczeniu chorób wątroby u psów

Wątroba to największy i jeden z najważniejszych gruczołów organizmu. Uszkodzenie błony komórkowej komórek wątrobowych poprzez oksydację powoduje utratę fosfolipidów, głównych składników budulcowych błony komórkowej. Suplementacja diety zwierząt z chorobami wątroby fosfolipidami może wspomagać przebieg leczenia wybranych chorób wątroby u psów. Zastosowanie mieszaniny fosfolipidów sojowych i ornityny w postaci suplementu diety u psów z chorobami wątroby przebiegającymi bez innych chorób współtowarzyszących przez okres 8 tygodni spowodowało istotny statystycznie spadek poziomu enzymów ALT, AST i ALP w osoczu ich krwi.

DIAGNOSTYKA/USG

Zastosowanie diagnostyki ultrasonograficznej w wybranych schorzeniach górnych dróg moczowych u psów i kotów. Cz. II

W pierwszej części artykułu omówione zostały m.in.: wskazania do wykonania badania USG, przygotowanie pacjenta, technika badania oraz prawidłowy obraz ultrasonograficzny nerek. Druga część artykułu poświęcona jest przedstawieniu obrazów ultrasonograficznych w wybranych schorzeniach górnych dróg moczowych.

DIAGNOSTYKA LABORATORYJNA

Grupy krwi i konflikt serologiczny u kotów

U kotów wyróżnia się 3 grupy krwi, tj. grupy: A, B i AB. Istotne jest, aby przed każdą transfuzją oznaczyć grupę krwi dawcy i biorcy. Oznaczenie grup krwi i wykonanie próby krzyżowej pomiędzy próbkami krwi biorcy i dawcy pozwala na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia poważnych reakcji poprzetoczeniowych.

PRZEWODNIK

Flora jelitowa psów

Flora jelitowa psów składa się z dużej ilości bakterii, wirusów, grzybów oraz pierwotniaków, które tworzą kompleksowy ekosystem. Każde zwierzę posiada własną, typową dla siebie mikroflorę, która jest zależna od licznych czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Mikrobiota jelitowa zależy między innymi od nawyków żywieniowych, stosowanej antybiotykoterapii, podawania zarówno pre-, jak i probiotyków. Ważne są też indywidualne czynniki, takie jak wiek czy uwarunkowania genetyczne.

VET-PRESS

Nowoczesne i profesjonalne rozwiązania w służbie diagnostyki

Redakcja „Weterynarii w Praktyce” miała przyjemność porozmawiać z Jensem Illingiem przy okazji tegorocznego Kongresu PSLWMZ w Łodzi. Produkty firmy- SCIL Animal Care Company, partnera firmy Horiba, od 1 stycznia 2018 roku będą dostępne w hurtowni weterynaryjnej MEDiVET S.A., zapewniającej kompleksową dostawę produktów i usług weterynaryjnych.

VET-LEX

CO W PRAWIE PISZCZY?

Zmiany w prawie dotyczącym lekarzy weterynarii

VET-IMPREZY

Trudna sztuka skutecznego marketingu i komunikacji z klientem

Kolejną konferencją zorganizowaną w tym roku przez fi rmę MEDiVET S.A. było spotkanie „Jak sprawić, aby klienci uwielbiali Twoją lecznicę?”. 10 listopada br. w hotelu Słoneczny Młyn firma MEDiVET S.A. zorganizowała konferencję pod hasłem „Jak sprawić, aby klienci uwielbiali Twoją lecznicę?”.

VI Konferencja Chirurgiczno-Rehabilitacyjna Zaburzenia osi kończyn

Pomiędzy 5 a 9 października 2017 roku w podwarszawskich Falentach odbyła się szósta edycja Konferencji Chirurgiczno-Rehabilitacyjnej organizowanej przez redakcję „Weterynarii w Praktyce”. Tegorocznym tematem przewodnim były zaburzenia osi kończyn.

Kurs EVSSAR Wrocław 2017 Pierwszy w Polsce kurs rangi ESAVS/ XIII Kongres „Problemy w rozrodzie małych zwierząt” we Wrocławiu, 14-15.10.2017 r.

9-13.10.2017 r. w Katedrze Rozrodu z Kliniką Zwierząt Gospodarskich odbył się pierwszy w Polsce europejski kurs mistrzowski klasy ESAVS – Reproduction I: Physiology, Pathology in Females and Artifi cial Insemination, zorganizowany we współpracy z Zarządem European Veterinary Society for Small Animal Reproduction EVSSAR. 14-15.10.2017 r. odbył się XIII Kongres „Problemy w rozrodzie małych zwierząt”. Organizatorem przedsięwzięcia była, jak co roku, Katedra Rozrodu Wydziału Wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego, a współorganizatorami: PSLWMZ, Komitet Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu PAN, TBR oraz Dolnośląska Izba Lekarsko-Weterynaryjna.

Jubileuszowy Międzynarodowy Kongres Medycyny Weterynaryjnej za nami!

XXV Jubileuszowy Międzynarodowy Kongres Medycyny Weterynaryjnej Małych Zwierząt PSLWMZ przeszedł do historii. W Centrum Kongresowo- Hotelowym Double Tree by Hilton w Łodzi zgromadził rekordową liczbę 1737 uczestników – studentów, lekarzy weterynarii, techników, wykładowców oraz wystawców.

Spotkanie firmy Dechra w Yorkshire, czyli Zycortal Sympozjum

10-11 października 2017 r. w Skipton w Wielkiej Brytanii odbyło się organizowane przez firmę Dechra sympozjum poświęcone możliwości diagnozowania i leczenia niedoczynności kory nadnerczy u psów.

Algorytmy postępowania w medycynie behawioralnej psów i kotów Konferencja z dr. Joëlem Dehasse

Etovet, pod patronatem Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt, Warszawskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej oraz Stowarzyszenia Weterynaryjnej Medycyny Behawioralnej, zorganizował w weekend 30.09.-01.10.2017 roku w Warszawie konferencję, która umożliwiła szersze spojrzenie na problemy z zachowaniem psów i kotów.

Żywienie psa – optymalna masa ciała oraz problemy zdrowotne (w tym behawioralne) wynikające z nadwagi i otyłości

6-8 października 2017 roku w Szklarskiej Porębie odbyło się drugie sympozjum tematyczne organizowane przez PUPIL Instytut Żywienia Zwierząt z cyklu „Zbilansowane żywienie podstawą zdrowia zwierząt towarzyszących”.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij