Weterynaria w Praktyce wydanie nr 9/2018
Weterynaria w Praktyce wydanie nr 9/2018

Drodzy Czytelnicy!

Niedawno przyszła do mnie właścicielka z psem na konsultację. Zapewne chcąc zrobić mi przyjemność, powiedziała że dużo dobrego czytała o mnie na forach w Internecie i dlatego umówiła się na wizytę. Kiedy skrzydła pychy unosiły mnie do góry, z pewną kokieterią odpowiedziałem, że nie można wierzyć wszystkiemu, co piszą w Internecie. Z drugiej strony ogarnęła mnie obawa, że może będzie to kolejny klient „wyedukowany przez Internet” – klientka szybko odpowiedziała, że absolutnie zgadza się ze mną i faktycznie nie można wierzyć wszystkiemu, co piszą w sieci. Dodała jednocześnie, że gdyby wierzyła we wszystko, co czytała o mnie, to by do mnie nie przyszła. Cóż, zabolało, moje poczucie winy nie trwało jednak zbyt długo. Niestety chyba przyjdzie nam się pogodzić, że jako lekarze staliśmy się w pewnym sensie osobami publicznymi, na temat których pisze się różne opinie na forach internetowych. Część z nas czyta opinie na swój temat, część obawia się tych informacji. Myślę nawet, że są tacy, którzy pośrednio lub bezpośrednio starają się kreować swój wizerunek, robiąc coś „pod Facebooka”. Takie czasy. Chcemy czy nie, stajemy się obiektem publicznych dyskusji. Cieszą nas dobre opinie, jednak zdecydowanie bardziej bolą te negatywne. Pamiętać trzeba, że opinia w tak zwanej przestrzeni publicznej zależy od bardzo wielu merytorycznych i pozamerytorycznych czynników. Oceniani jesteśmy przez pryzmat zachowania w stosunku do właściciela, do zwierzęcia, ogólnego wrażenia, czasem wręcz przez czynniki niezwiązane bezpośrednio z nami, ale całym zakładem jako firmą. Wreszcie na ocenę wpływają efekty naszej pracy, a te zależą od naszej wiedzy i doświadczenia. Warto zatem stale się dokształcać, uzupełniać wiedzę, wymieniać doświadczenia. Sami wielokrotnie sięgamy do Internetu, poszukując pomocy, aby rozwiać wątpliwości, skonsultować się z kolegami, sprawdzić publikacje najnowszych wyników badań. Świat pędzi do przodu, a globalna sieć stała się narzędziem równie przydatnym co niebezpiecznym. Od nas zależy, jak będziemy z niego korzystać. Dlatego warto czasem w spokoju przewertować klasycznie kartki papieru, na przykład naszego czasopisma. Zachęcam tym bardziej do lektury, że poruszamy właśnie tematykę opinii internetowych o lekarzach weterynarii oraz jak zwykle zamieszczamy wiele przydatnych informacji.

 

Polecamy lekturę aktualnego wydania Weterynarii w Praktyce!

VET-NEWS

Vet News

Nowinki z branży weterynaryjnej.

VET-IMPREZY

Ortopedia na światowym poziomie Szkolenie chirurgiczne w Katowicach

Chirurdzy weterynaryjni ze Śląska mieli na przełomie czerwca i lipca szansę szkolić się pod okiem znanego i cenionego włoskiego chirurga, Giana Luca Rovestiego drMedVet, dipl.

POLECAMY

Czy lekarza weterynarii można oceniać w Internecie?

W Internecie nie brakuje wypowiedzi i opinii właścicieli zwierząt, których adresatami są lekarze weterynarii. Wiele z nich ma charakter pozytywny, jednak nie sposób uniknąć także tych krytycznych. Najwięcej z nich zamieszczanych jest na portalach rankingujących.

VET-KWESTIONARIUSZ

Profesjonalizm nad emocjami

Rozmowa z lek. wet. Rafałem Ciągarlakiem, absolwentem Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie, który ponadto ukończył studia podyplomowe na kierunku Master of Bussines Administration (MBA) w Wyższej Szkole Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego w Warszawie oraz Seminarium Prawo medyczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.

DERMATOLOGIA

Zasady diagnostyki i leczenia otitis externa

Zapalenie zewnętrznego przewodu słuchowego (otitis externa) należy do najczęściej spotykanych problemów w praktykach lekarskich małych zwierząt. Szacuje się, że około 15 do 20% wszystkich konsultacji dotyczy problemów związanych z otitis externa. Choroba wymaga dokładnego i szczegółowego postępowania diagnostycznego w związku z licznymi czynnikami, które są odpowiedzialne za jej rozwój i utrzymywanie się. Czynniki odpowiedzialne za chorobę można podzielić na pierwotne, wtórne, predysponujące i podtrzymujące zapalenia. Rozpoznanie choroby opiera się na wywiadzie, badaniu klinicznym i otoskopowym, ocenie cytologicznej wysięku/woszczyny. Leczenie obejmuje połączenie środków stosowanych miejscowo, w tym czyszczących, oraz leczenia ogólnoustrojowego.

ZESTAWIENIE

ZESTAWIENIE

OTOLOGICZNE produkty lecznicze

ZESTAWIENIE

OTOLOGICZNE produkty pielęgnacyjne

RACJONALNE STOSOWANIE ANTYBIOTYKÓW

Farmakoterapia infekcji bakteryjnych układu moczowego u psów i kotów. Cz. I

Zakażenia układu moczowego (ZUM) występują u ok. 14% psów w ciągu ich życia, w przypadku kotów częstość występowania szacuje się na ok. 1-3%. Wśród ZUM można wyróżnić: niepowikłane zakażenia układu moczowego, powikłane zakażenia układu moczowego, bezobjawową bakteriurię oraz odmiedniczkowe zapalenie nerek (pyelonephritis). Jako leki pierwszego rzutu, szczególnie w leczeniu niepowikłanych ZUM, zalecane są amoksycylina lub amoksycylina z kwasem klawulanowym oraz sulfadiazyna w połączeniu z trimetoprimem. Jako leki drugiego rzutu stosowane są cefalosporyny.

ROZRÓD

Antykoncepcja u małych zwierząt Cz. IV – metody niechirurgiczne u samic

Za pomocą metod niechirurgicznych można osiągnąć trwałą lub czasową niepłodność u suk i kotek. VCD (diepoksyd 4-winylocykloheksenu) wykazuje działanie powodujące zanik na drodze apoptozy pęcherzyków jajnikowych pierwotnych i pierwszorzędowych, co prowadzi do nieodwracalnej niepłodności. Czasowa niepłodność może być uzyskana za pomocą podskórnych implantów zawierających agonisty GnRH, wywołujące odczulenie przysadki lub progestagenów, blokujących oś podwzgórzowo-przysadkowo-jajnikową. Inne możliwości dają szczepionki antykoncepcyjne na bazie antygenów osłonki przejrzystej lub GnRH.

ZWIERZĘTA EGZOTYCZNE

Ocena ultrasonograficzna wątroby u królików i gryzoni

Badanie ultrasonograficzne jest użytecznym, nieinwazyjnym i wiarygodnym badaniem stosowanym w diagnostyce chorób małych ssaków. Jest to metoda szczególnie przydatna w przypadku zwierząt takich jak gryzonie, u których, ze względu na niewielkie rozmiary ciała, możliwości wykonania badań dodatkowych są ograniczone. Artykuł opisuje zastosowania badania ultrasonograficznego w diagnostyce wątroby królików i gryzoni. Przedstawia też najczęściej występujące schorzenia wątroby, z którymi można się spotkać w codziennej praktyce weterynaryjnej u tych gatunków zwierząt.

DIAGNOSTYKA/USG

Badanie ultrasonograficzne struktur szyi u psów i kotów – aktualne spojrzenie. Cz. II

Badanie ultrasonograficzne struktur położonych w obrębie szyi może dostarczyć cennych informacji diagnostycznych. Ocenie podlegają takie struktury, jak: węzły chłonne, naczynia i nerwy, ślinianki, gruczoły endokrynne, jak tarczyca i przytarczyce, górne drogi oddechowe, jak krtań, tchawica oraz szyjny odcinek przewodu pokarmowego, czyli przełyk. W artykule przedstawiono techniki badania poszczególnych struktur szyi, prawidłowy obraz ultrasonograficzny, jak i najczęściej występujące patologie. Ostatnia część poświęcona jest ocenie mięśni zarówno szyi, jak i podstawy języka.

CHOROBY WEWNĘTRZNE

Terapia zaburzeń wodno-elekrolitowych u psów i kotów

Odwodnienie to stan, w którym zawartość wody w organizmie spada poniżej wartości niezbędnej do jego prawidłowego funkcjonowania. Zagrożeniem życia jest jego skrajna postać – wstrząs. Najczęstszym powodem utraty płynów są choroby przewodu pokarmowego objawiające się biegunką i wymiotami. Płyny do terapii odwodnienia można podzielić na krystaloidy i koloidy. Niewłaściwe dobranie płynu do wlewu prowadzi do bardzo niebezpiecznych zaburzeń w postaci: obrzęku płuc, obrzęku mózgu, hiperchloremii i odwodnienia hipotonicznego.

ONKOLOGIA

Rak płaskonabłonkowy jamy ustnej u kota europejskiego – korelacje kliniczno-morfologiczne

Przypadek dotyczy 13-letniej kotki rasy europejskiej, u której zaobserwowano uszkodzenie rogówki, obfity kamień nazębny i towarzyszący stan zapalny dziąseł. Terapia owrzodzenia rogówki nie przyniosła spodziewanych efektów, przeprowadzono zabieg enukleacji gałki ocznej. Wykonano również sanację jamy ustnej oraz ekstrakcję zębów. Pomimo terapii rana po ekstrakcji nie ulegała zrostowi, a stan pacjenta pogarszał się. Zdecydowano o eutanazji. Pośmiertnie stwierdzono zmianę rozrostową obejmującą kości szczęki, zachyłki szczękowe, sięgającą do oczodołu usuniętej wcześniej gałki ocznej.

KARDIOLOGIA

Kardiomiopatia rozstrzeniowa? Tachykardiomiopatia? Zapalenie mięśnia sercowego? Opis przypadku

Zapalenie mięśnia sercowego jest jednostką chorobową rzadko diagnozowaną u zwierząt. Możliwe przyczyny miocarditis obejmują czynniki zakaźne, takie jak: wirusy, bakterie, nicinie, grzyby, pierwotniaki oraz mogą być uwarunkowane wpływem bodźców niezapalnych, np. urazem, toksynami czy reakcją autoimmunologiczną. Progresja niewydolności serca może manifestować się w postaci arytmii należących do obu grup i skutkować tachykardiomiopatią lub przypominać zmiany zachodzące w przebiegu kardiomiopatii rozstrzeniowej.

Żywienie

Żywienie psów sportowych – intensywny wysiłek

Psy sportowe należą do grupy psów pracujących, które wykonują różnie intensywną pracę w określonych warunkach środowiskowych i przez odpowiednio długi czas. Rodzaj wykonywanej pracy jest uwarunkowany głównie rodzajem włókien mięśniowych określonego typu (genetyka) i wspomagany ukierunkowanym żywieniem. Dieta psów pracujących intensywnie, lecz krótko, poza właściwym bilansem makroskładników powinna charakteryzować się odpowiednio dużą strawnością i obecnością tzw. dodatków funkcjonalnych, które mogą wpływać na zwiększenie osiągów psów przy minimalizacji efektów zmęczenia oraz maksymalizować proces regeneracji organizmu w okresie wypoczynku.

CHIRURGIA

Akropachia – osteopatia przerostowa – nietypowy przypadek

Akropachia jest charakterystycznym procesem rozrostowym okostnej kości kończyn piersiowych i miednicznych. Typowy dla tych zmian jest „koronkowy” odczyn tkanki kostnej. Klinicznie choroba charakteryzuje się obrzękami dystalnych części kończyn oraz kulawiznami o różnym stopniu nasilenia. Właściciele pojawiają się u lekarzy weterynarii z powodu utrudnionego poruszania i widocznych obrzęków kończyn zwierzęcia.

ONKOLOGIA

Chłoniak wątroby u psa – opis przypadku

Rozsiany, pierwotny chłoniak wątroby jest nowotworem bardzo rzadko diagnozowanym zarówno u ludzi, jak i u psów. 11-letnia samica gończego polskiego została przyjęta z powodu wodobrzusza. W obrazie USG uwidoczniono powiększoną wątrobę o heteroechogennym miąższu. Pozostałe narządy jamy brzusznej nie były zmienione. Wyniki badania cytologicznego płynu pobranego z jamy brzusznej i bioptatów pobranych z wątroby, a także badania wątroby rezonansem magnetycznym z użyciem kontrastu specyficznego dla hepatocytów – kwasu gadoksetowego, wykazały zmiany charakterystyczne dla chłoniaka. U psa wprowadzono leczenie z zastosowaniem niskich dawek glikokortykosterydów, które spowodowało poprawę stanu pacjenta.

DIAGNOSTYKA/USG

Wgłobienie jelit u psa – czy może nas jeszcze zaskoczyć?

Wgłobienie jelit jest dobrze znanym stanem bezpośredniego zagrożenia życia, dlatego bardzo ważne jest jego szybkie i precyzyjne zdiagnozowanie. Wgłobienie dotyczy najczęściej młodych zwierząt i może powstawać w wyniku m.in. parwowirusowego zapalenia jelit, obecności ciała obcego lub pasożytów. U starszych osobników występuje głównie wtórnie do obecności zmian rozrostowych w obrębie jelit. Jedyną szybką i czułą metodą diagnostyki wgłobienia jest badanie ultrasonograficzne (USG) jamy brzusznej. Obraz, który uzyskujemy w badaniu, jest patognomiczny dla tej jednostki chorobowej, a postępowaniem z wyboru jest zabieg chirurgiczny. Niniejszy artykuł opisuje przypadek wgłobienia jelit u psa bez typowych cech niedrożności przewodu pokarmowego w badaniu ultrasonograficznym.

VET-PRESS

Najnowsze badanie wpływu diety na występowanie objawów dermatologicznych u kotów

Zastosowanie diety Anallergenic Royal Canin istotnie zmniejszyło u badanych kotów zarówno występowanie zmian skórnych, jak i stopień odczuwanego przez nie świądu. W ostatnim dniu badania średnia procentowa zmiana skali SCORFAD wyniosła 52,49% w stosunku do początku badania, natomiast skali VAS 70,24%. Wyniki badania zostały zaprezentowane podczas XIV Warsztatów Dermatologicznych Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt, które odbyły się 8-10 czerwca 2018 r. w Ustroniu.

PRZEWODNIK

Wpływ bocznych łańcuchów węglowodanowych na wyniki testów alergicznych

Alergia jest prawie zawsze rozpoznaniem klinicznym opartym na szczegółowym wywiadzie przeprowadzonym równolegle z badaniem klinicznym. Testy alergiczne służą wyłącznie rozpoznaniu czynnika wywołującego reakcję alergiczną, co umożliwia eliminację danego alergenu w przyszłości bądź przeprowadzenie terapii odczulającej. Dlatego wynik testu należy zawsze interpretować w powiązaniu z objawami klinicznymi oraz wywiadem.

VET-LEX

CO W PRAWIE PISZCZY?

Nowości i zmiany w obowiązujących przepisach


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij