Weterynaria w Praktyce wydanie nr 11-12/2018
Weterynaria w Praktyce wydanie nr 11-12/2018

Drodzy Czytelnicy!

W Polsce jest około 8 tys. zakładów leczniczych dla zwierząt, z czego przeważająca większość to zakłady małe, rejestrowane jako gabinety nierzadko z dwu-, trzy osobowym personelem. Znaczna ich większość ukierunkowana jest na leczenie zwierząt towarzyszących. Rosnąca z roku na rok liczba absolwentów
weterynarii sprzyja otwieraniu nowych i rozszerzaniu działalnościjuż istniejących. Zasadnicze pytanie, jakie nasuwa się samo, a na które staramy się znaleźć odpowiedź w naszym czasopiśmie, to czy rosnąca w następstwie tych faktów konkurencja prowadzi do destrukcji i pauperyzacji zawodu czy wręcz odwrotnie, do wzrostu jakości usług i przygotowania merytorycznego personelu. Lekarze weterynarii postrzegani
są coraz lepiej w społeczeństwie, zwłaszcza ci niosący na co dzień pomoc zwierzętom, a pośrednio i ich właścicielom. Postrzegani jesteśmy jako wysokiej klasy profesjonaliści, pełni empatii i zrozumienia. Nie zmienia to faktu, że wielokrotnie stajemy przed dylematami etycznymi dotyczącymi bardzo wielu aspektów. Leczyć czy poddać eutanazji, wykonywać skomplikowane i drogie procedury diagnostyczne czy zaufać
swojemu wyczuciu i doświadczeniu, stosować uznane metody terapeutyczne czy ryzykować i spróbować nowych metod. To tylko nieliczne pytania, na które, wbrew pozorom, nie tak łatwo znaleźć odpowiedź. Na pewno warto stale odświeżać swoją wiedzę, zdobywać nową, wczytywać się w najnowsze trendy. Być może pozwoli to rozwiać przynajmniej część wątpliwości zarówno natury merytorycznej, jak i etycznej. Mam nadzieję, że informacje przygotowane przez autorów z różnych dziedzin opublikowane w aktualnym numerze „Weterynarii w Praktyce” przynajmniej po części spełnią Państwa oczekiwania. Życzę satysfakcjonującej lektury!

VET-NEWS

Vet News

Nowości ze świata weterynarii i nie tylko!

VET-IMPREZY

Stawiamy na edukację! VII Konferencja Chirurgiczna w Warszawie

Weekend 27-28 października 2018 r. był finałem wielu miesięcy intensywnej pracy redakcji "Weterynarii w Praktyce", współpracujących z nami specjalistów oraz wspierających nas partnerów. Kolejna Konferencja za nami, więc czas na krótkie podsumowanie i fotorelację!

POLECAMY

Konkurencja - wróg czy przyjaciel?

Wolny rynek to miejsce działania podmiotów gospodarczych, w tym zakładów leczniczych dla zwierząt (ZLZ). Czy chcemy, czy nie, nasza branża to wycinek wolnego rynku, podlegający takim samym regułom, jak inne obszary prowadzenia biznesu. Konkurencja pojawia się tam, gdzie na rynku istnieje więcej niż jeden jego uczestnik reprezentujący podobną lub tę samą ofertę skierowaną do klientów. Wtedy pojawia się element rywalizacji, „walki” o względy i portfele kupujących.

VET-BIZNES

Istota i znaczenie marketingu

Marketing dziś wiąże się praktycznie z każdym przedsiębiorstwem, które świadczy swoje usługi na danym rynku. Bardzo istotne w komunikacji marketingowej jest rozpoznanie rynku, na jaki ma trafić produkt bądź usługa i analiza otoczenia konkurencyjnego.

ARTYKUŁ PROMOCYJNY

Współczesne wyzwania biznesowe i edukacyjne lekarza weterynarii

O problemach i zobowiązaniach, a także o wyzwaniach, które stawia przed lekarzem weterynarii prowadzenie własnej praktyki weterynaryjnej, rozmawiamy z dr. n. wet. Jackiem Cymbryłowiczem.

FARMAKOLOGIA

Farmakologia bólu u zwierząt towarzyszących

Ból jest jednoczesnym odbieraniem bodźców bólowych przez receptory i zaangażowaniem związanych z tym procesów emocjonalnych.Dla każdego organizmu ból stanowi naturalny sygnał chorobowy, pełniąc funkcję ostrzegająco-ochronną. Ostrzega organizm przed uszkodzeniem tkanek, chorobą lub urazem oraz wyzwala odruchową odpowiedź organizmu, mającą na celu zminimalizowanie skutków zagrożenia.

VET-LEKI

Badania pilotażowe nad oceną skuteczności terapeutycznej preparatów zawierających M-VIT u psów ze złym stanem okrywy włosowej i nadmiernym wypadaniem sierści

M-VIT jest dobrze tolerowaną, aktywną substancją pochodzenia witaminowego, którą można znaleźć w preparatach VetoEmvit (Pharmena). M-VIT redukuje nadmierne linienie i stymuluje odrost włosów. Jego skuteczność była testowana na grupie 26 psów.

DERMATOLOGIA

Przypadki atopowego zapalenia skóry i różne schematy jego terapii

W artykule opisano cztery przypadki atopowego zapalenia skóry u psów. W zależności od objawów klinicznych oraz powikłań zastosowano różnego rodzaju terapie.

VET-KWESTIONARIUSZ

Z sercem do dermatologii

Rozmowa z lek. wet. Julią Kolasą, absolwentką Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, która na co dzień pracuje w zespole Przychodni Weterynaryjnej VIVA we Wrocławiu.

DIAGNOSTYKA/USG

Standardy badania ultrasonograficznego jamy brzusznej u małych zwierząt Schemat badania. Cz. II

Artykuł został poświęcony badaniu ultrasonograficznemu jamy brzusznej psów i kotów. W części II przedstawiono wskazania do przeprowadzenia badania, szczegółowy schemat badania jamy brzusznej i prawidłowy obraz narządów.

BEHAWIORYZM

Zalękniony psi mózg − patogeneza, diagnostyka i leczenie zaburzeń lękowych u psów

Sposób, w jaki zwierzę reaguje na potencjalne niebezpieczeństwo zależy od czynników genetycznych, epigenetycznych i od dotychczasowych doświadczeń zwierzęcia. Z roku na rok do lekarzy weterynarii i behawiorystów trafia coraz więcej psów, które reagują nadmiernym strachem i/lub silnym lękiem na bodźce z otoczenia.

REHABILITACJA

Urazy tkanek miękkich i ich rehabilitacja Fizjoterapia psów sportowych w urazach tkanek miękkich

W ostatnich latach coraz częściej diagnozuje się zaburzenia w obrębie tkanek miękkich. Znaczną część pacjentów mających problemy tego typu stanowią psy sportowe. Gojenie tkanek miękkich u kontuzjowanych zawodników świetnie wspomaga stosowanie zabiegów rehabilitacyjnych.

CHOROBY WEWNĘTRZNE

Diagnozowanie i leczenie zapalenia trzustki u psów i kotów

Najczęściej występujące choroby trzustki to zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki (ZNT) oraz ostre i/lub przewlekłe zapalenie trzustki. Zmiany nowotworowe trzustki u zwierząt są rzadko diagnozowane. Celem artykułu jest przybliżenie postępowania diagnostycznego przy zapaleniu trzustki u psów i kotów, a także leczenia i wspomagania dietetycznego przy tej chorobie.

Żywienie

Alergia pokarmowa a potencjalne zafałszowania składu karm dla psów

U psów ze zdiagnozowaną nadwrażliwością pokarmową karmy bytowe stosowane są niekiedy zamiennie z hipoalergicznymi produktami weterynaryjnymi. Jednak powtarzające się przypadki nieefektywnej terapii, opartej na podawaniu karm bytowych, oraz dostępna literatura wskazują, że stosowanie tego rodzaju produktów może okazać się nieskuteczne ze względu na obecność w składzie niezadeklarowanych źródeł białka.

KARDIOLOGIA

Zwężenie tętnicy płucnej u psów i kotów

Zwężenie tętnicy płucnej to wada wrodzona często obserwowana u psów i stosunkowo rzadko u kotów. Metodą diagnostyczną z wyboru jest badanie echokardiograficzne. Zwierzęta ze zwężeniem łagodnym do średniego często nie wykazują objawów klinicznych. W przypadku ciężkiego zwężenia zastawkowego oraz obecności objawów klinicznych leczeniem z wyboru jest balonikowanie. pnia płucnego.

ROZRÓD

Przerywanie ciąży u suk i kotek w świetle współczesnych zapatrywań

Ograniczanie zdolności rozrodczych psów i kotów (trzebienie chirurgiczne, antykoncepcja hormonalna) jest dość częstym rodzajem działań podejmowanych w codziennej praktyce lekarsko-weterynaryjnej. Pomimo tego niechciane pokrycia (a w konsekwencji niepożądane ciąże) u samic obu gatunków stanowią nierzadki problem oraz swoiste wyzwanie dla lekarzy praktyków.

PRZEWODNIK

Diagnostyka hiperadrenokortycyzmu u psów

Nadmierna produkcja kortyzolu prowadzi do hiperadrenokortycyzmu, inaczej określanego jako zespół Cushinga. Jeśli hiperadrenokortycyzm jest potwierdzony w badaniu klinicznym, diagnoza musi być potwierdzona lub wykluczona za pomocą specyficznych badań laboratoryjnych. W artykule omówiono różne dostępne testy diagnostyczne.

VET-LEX

CO W PRAWIE PISZCZY?

Najnowsze doniesienia z zakresu prawa weterynaryjnego.

VET-IMPREZY

Święto Lekarzy Weterynarii w Chorzowie

29 września 2018 r. Chorzów stał się miejscem spotkania lekarzy weterynarii z całego Śląska. Święto Lekarzy Weterynarii jak co roku zgromadziło liczną grupę członków Śląskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej i zaproszonych przez nią gości.

XIV Kongres „Problemy w rozrodzie małych zwierząt” we Wrocławiu

13-14.10.2018 r. odbył się XIV Kongres „Problemy w rozrodzie małych zwierząt: płodność, ciąża, noworodek”. Organizatorem przedsięwzięcia była, jak co roku, Katedra Rozrodu z Kliniką Zwierząt Gospodarskich Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UPWr.

Październikowa odsłona cyklu ONCO Academy

Przedostatnie w tym roku spotkanie w ramach cyklu CHOROBY NOWOTWOROWE MAŁYCH ZWIERZĄT W PRAKTYCE KLINICZNEJ odbyło się 14 października w Gdańsku. Eksperci jak zwykle spisali się na medal, dając wszystkim uczestnikom szkolenia szansę na pogłębienie specjalistycznej wiedzy

Wokół zdrowego żywienia. Spotkanie Akademii Nestlé Purina

Problemy nefrologiczne i urologiczne to jedne z częstszych schorzeń w codziennej praktyce weterynaryjnej. Zainteresowani tematem lekarze mieli okazję je zgłębić we Wrocławiu, podczas spotkania zorganizowanego w ramach Akademii Nestlé Purina.

Inauguracja działań Polskiego Towarzystwa Weterynaryjnej Medycyny Ratunkowej

6 października 2018 r. w Katowicach odbyła się I Konferencja Weterynaryjnej Medycyny Ratunkowej. Spotkanie ponad stu lekarzy weterynarii z całego kraju z dr. Tobiasem Grave’em, dyplomowanym specjalistą Amerykańskiego i Europejskiego Collegium Emergency and Critical Care, zainaugurowało działanie Polskiego Towarzystwa Weterynaryjnej Medycyny Ratunkowej.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij