Weterynaria w Praktyce wydanie nr 4/2019
Weterynaria w Praktyce wydanie nr 4/2019

Wiosna w tym roku przebudziła się wcześnie, budząc wszelkie organizmy do życia. Większość podziwia pękające pąki krzewów i drzew, kwitnące krokusy tudzież zazieleniające się trawniki. Są tacy, którzy na widok kwitnących wierzb i leszczyn chowają się w domu albo sięgają do apteczek po leki przeciwalergiczne. Ale jest też inne zagrożenie – stawonogi, które są wektorami wielu chorób. Wystarczy wzrost temperatury otoczenia powyżej 5-10°C, żeby kleszcze zaczęły szukać żeru. Warto przypomnieć sobie informacje o zagrożeniach, jakie niosą te organizmy. To nie tylko borelioza i babeszjoza, ale też erlichioza i anaplazmoza. Czy są to groźne choroby dla zwierząt i jak często faktycznie występują? Dyskusje nad rolą tych patogenów w kontekście ich naddiagnozowywania wydaje się nie mieć końca. Czy to faktycznie przereklamowany problem? Przy okazji, czy ktoś zastanawiał się, jakie zagrożenia czyhają ze strony komarów? Czy to tylko irytujące ukłucia, czy coś jeszcze? Chcąc pomóc naszym pacjentom, szukamy nowych technik diagnostycznych i metod terapeutycznych. Ciągle szukamy rozwiązywania problemów. Musimy pamiętać, że jesteśmy zawodem zaufania publicznego, a to oznacza, że nasz klient jest przekonany o naszych dobrych intencjach, dużych kompetencjach oraz o ogromnej wiedzy. Nie pozostaje nic innego, jak stale poszerzać i aktualizować swój bagaż, żeby tego zaufania nie zawieść. Zachęcam do lektury, ale też do dzielenia się opisami swoich doświadczeń – przypadków klinicznych, których analiza skutecznej diagnostyki tudzież leczenia na pewno przyda się do poszerzania wiedzy koleżanek i kolegów.

VET-LEX

Co w Prawie piszczy?

Najnowsze doniesienia z dziedziny prawa weterynaryjnego wraz z omówieniem.

POLECAMY

Lekarz weterynarii jako zawód zaufania publicznego

Termin „zawód zaufania publicznego” używany jest jedynie na terytorium Polski i nie jest znany w innych krajach europejskich (1). Wskazać należy, że zarówno Konstytucja RP oraz inne regulacje prawa polskiego nie zawierają definicji legalnej zawodu zaufania publicznego. Termin ten pojawia się w pierwszym rozdziale art. 17 Konstytucji z dnia 2 kwietnia 1997 r., który wiąże wykonywanie zawodu zaufania publicznego z istnieniem samorządu zawodowego, a zatem stosownie do powoływanego art. 17 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, osoby wykonujące zawód określony mianem zawodu zaufania publicznego mogą utworzyć korporację zawodową.

PARAZYTOLOGIA

Zagrożenia dla zwierząt i ludzi ze strony komarów na terenie Polski

Duże ilości komarów mogą być uciążliwe dla ludzi i zwierząt oraz stanowić zagrożenie w przypadku przenoszenia chorób pasożytniczych i zakaźnych. Obecnie w Polsce 12 gatunków komarów uważa się za niebezpieczne z powodów medycznych i weterynaryjnych. Ich cykl rozwojowy jest ściśle związany z wodą. Wiosną następuje masowe pojawianie się młodych samic szukających żywicieli. Ze względu na częste pobieranie krwi od wielu żywicieli samica komara może być wektorem wielu drobnoustrojów.

Erlichioza monocytarna małych zwierząt

Ehrlichia spp. to małe, Gram-ujemne, wewnątrzkomórkowe bakterie. Replikują w cytoplazmie komórek gospodarza, zwłaszcza w monocytach, formując w ich obrębie struktury zwane morulami. Zakażenia na tle tych drobnoustrojów przenoszone są za pośrednictwem kleszczy. Ich głównym wektorem w Europie jest Ixodesricinus. Choroba rozpoznawana jest w oparciu o wyniki badań laboratoryjnych – najczęściej na podstawie wykazania w surowicy zwierząt przeciwciał dla riketsji technikami immunofluorescencji pośredniej (IFA) lub też wykrycia DNA drobnoustrojów we krwi gospodarza techniką PCR, ewentualnie wykazania w preparatach mikroskopowych krwi moruli Ehrlichia w monocytach krwi obwodowej.

CHOROBY ZAKAŹNE

Borelioza zwierząt towarzyszących w kontekście medycyny człowieka

W artykule przedstawiono opis boreliozy u zwierząt towarzyszących, głównie psów: historię, etiologię, patogenezę, rezerwuar, objawy choroby, diagnostykę i leczenie. Omówiono trudności w diagnostyce i zaproponowano dwuetapowy algorytm diagnostyczny w oparciu o standardy obowiązujące w medycynie człowieka. Opisane zostały sposoby zapobiegania boreliozie oraz innym chorobom odkleszczowym.

DERMATOLOGIA

Zakażenia grzybicze skóry u psów i kotów – praktyczny przewodnik do codziennej pracy w gabinecie weterynaryjnym

W artykule przedstawiono najważniejsze informacje dotyczące diagnostyki i leczenia grzybic psów oraz kotów. Autorka omawia dermatofity najczęściej atakujące skórę psów i kotów, podstawowe metody diagnostyczne oraz te ich aspekty techniczne, które trzeba wziąć pod uwagę, aby uniknąć postawienia nieprawidłowej diagnozy. Obok najskuteczniejszych miejscowych i uogólnionych terapii leczenia grzybic autorka prezentuje zasady, jakie powinny być przestrzegane przez lekarza leczącego grzybice u psów i kotów

VET-KWESTIONARIUSZ

Dermatologia pod mikroskopem

Rozmowa z lek. wet. Joanną Karaś-Tęczą, absolwentką SGGW w Warszawie, znanym i cenionym dermatologiem weterynaryjnym. Wśród jej zainteresowań znajdują się nowotwory skóry oraz cytologia. W wolnych chwilach zajmują ją tematyka angielskich ogrodów bylinowych, muzyka klasyczna oraz podróże. W swoich planach ma wydanie atlasu cytologicznego oraz kilku innych pozycji skierowanych do lekarzy weterynarii zajmujących się dermatologią.

DERMATOLOGIA

Leczenie miejscowe wyłysień niezapalnych metodą mikronakłuć u psów – opis przypadku

Metoda mikronakłuć to szybka i łatwa technika stosowana w terapii miejscowej chorób skóry. Szeroko stosowana w dermatologii ludzkiej oraz medycynie estetycznej, coraz częściej wykorzystywana również w leczeniu wyłysień niezapalnych u psów, szczególnie w przypadkach wyłysień X lub w przypadkach niepoddających się standardowym metodom leczenia.

CHOROBY WEWNĘTRZNE

Leki stosowane w terapii chorób wątroby u psów i kotów – vademecum lekarza praktyka

Wśród leków stosowanych w terapii chorób wątroby należy wymienić: antybiotyki, leki przeciwzapalne, leki chelatujące miedź, leki żółciopędne oraz antyoksydanty. Należy również pamiętać o istotnej roli diety stosowanej w terapii tego narządu. Artykuł opisuje właściwości, zastosowanie, wskazania i przeciwwskazania do stosowania leków w terapii chorób wątroby u psów oraz kotów.

Nadciśnienie tętnicze u kotów okiem okulisty. Objawy okulistyczne w przebiegu retinopatii nadciśnieniowej u kotów

Retinopatia nadciśnieniowa u kotów, zwłaszcza powyżej 10. roku życia, to częsta choroba, która może stać się powodem trwałej utraty wzroku lub jego deficytów. Towarzyszy ona zwiększonemu ciśnieniu skurczowemu krwi i jej zdiagnozowanie jest jednym z elementów rozpoznania nadciśnienia ogólnego.

ROZRÓD

Wybrane protokoły profilaktyki przeciwpasożytniczej u suk ciężarnych oraz szczeniąt – praktyczne uwagi

Okres płodowy oraz pierwsze tygodnie życia szczeniąt mają największy wpływ na ich późniejszy rozwój, dlatego tak ważne jest zachęcanie właścicieli hodowli do stosowania odpowiedniej profilaktyki. Artykuł skupia się na jednym z najczęstszych zjawisk, jakim jest inwazja pasożytnicza u szczeniąt. Powszechność tego typu zakażenia wynika ze zdolności wielu pasożytów do zarażenia płodów drogą transplacentarną, a szczeniąt drogą laktogenną. Skutki spowodowane inwazją pasożytniczą mogą obejmować od łagodnego pogorszenia przyrostów i zmatowania sierści do nawet ciężkich biegunek i wymiotów powodujących odwodnienie oraz upadki szczeniąt.

Żywienie

Białko – ważny składnik odżywczy

Białka są ważnym składnikiem odżywczym, którego ilość i jakość determinuje wszystkie funkcje życiowe każdego organizmu. Jego ilość w diecie musi być dostosowana do aktualnych potrzeb danego zwierzęcia. Jakość białka jest określona przede wszystkim poprzez zawartość aminokwasów egzogennych, proporcje między nimi, ale także poprzez rodzaj technologii wykorzystanej w produkcji karm dla zwierząt domowych.

DIAGNOSTYKA/RTG

Wybrane aspekty niedrożności przewodu pokarmowego w badaniu radiologicznym

Z niedrożnością przewodu pokarmowego mamy często do czynienia w codziennej praktyce, mimo to stanowi ona problem diagnostyczny. Objawy kliniczne nie są specyficzne, dlatego postawienie ostatecznego rozpoznania opiera się zazwyczaj na wykonaniu przeglądowego RTG, a w razie wątpliwości – podaniu kontrastu i analizie jego przemieszczania przez przewód pokarmowy. Artykuł zawiera: wskazania do badania kontrastowego, rodzaje stosowanych kontrastów, schemat postępowania, radiologiczne objawy niedrożności.

REHABILITACJA

Terapia manualna psów. Cz. 2 − wybrane techniki pracy z powięzią

Pojęcie „terapia manualna” obejmuje różne techniki: terapię tkanek miękkich, stretching, mobilizacje i manipulacje stawowe oraz terapię nerwowo-mięśniową (TNM). W niniejszym artykule zostaną omówione wybrane zaburzenia mięśniowo-powięziowe i metody ich terapii z użyciem technik manualnych.

KARDIOLOGIA

Szukaj igły w… sercu. Opis przypadku klinicznego

Holistyczne spojrzenie na pacjenta jest niezbędną umiejętnością każdego lekarza. Artykuł opisuje przypadek psa Cocker Spaniela z dusznością, spadkiem tolerancji wysiłku, szmerem skurczowym nad zastawką mitralną oraz łagodną bradykardią. Diagnozą pierwszego wyboru jest niewydolność serca w przebiegu śluzakowatego zwyrodnienia zastawki mitralnej. Igła tkwiąca w sercu ze współistniejącą niedoczynnością tarczycy może powodować podobny obraz kliniczny. Usunięcie takiego ciała obcego z serca przy odpowiedniej lokalizacji wydaje się możliwe bez użycia krążenia pozaustrojowego. Funkcjonowanie psa w dobrostanie z pozostawioną igłą w sercu po wyrównaniu zaburzeń hormonalnych jest również możliwe.

VET-LEKI

Zgłaszanie działań niepożądanych dla produktów leczniczych weterynaryjnych. Czy lekarz weterynarii może sprawić, aby lek był bardziej skuteczny i bezpieczny?

Po wprowadzeniu na rynek produkt leczniczy weterynaryjny nadal jest monitorowany. Monitorowanie bezpieczeństwa produktów leczniczych dla zwierząt opiera się na zbieraniu informacji o działaniach niepożądanych związanych ze stosowaniem produktów leczniczych. Lekarz weterynarii odgrywa kluczową rolę w tym systemie. Dzięki uzyskanym od niego informacjom o działaniach niepożądanych leków uzyskujemy pełniejszą wiedzę na temat stosowania produktów leczniczych weterynaryjnych, a tym samym ich stosowanie staje się bezpieczniejsze zarówno dla zwierząt, jak i osób podających lek.

PRZEWODNIK

Przypadek guza śródpiersia u psa. Opis przypadku

Opisany przypadek demonstruje zalety zastosowania zawansowanej metody diagnostycznej, jaką jest ocena klonalności limfocytów (PARR) w diagnostyce grasiczaka.

TESTOWY PROGRAM EDUKACYJNY

Testowy Program Edukacyjny

Drodzy Czytelnicy! Zapraszamy do wzięcia udziału w Testowym Programie Edukacyjnym. Pytania są związane tematycznie z pracami publikowanymi na łamach naszego czasopisma. W ciągu roku mogą Państwo zdobyć 15 punktów edukacyjnych. Szczegóły pod nr. tel. 32 788 51 15.

VET-IMPREZY

Ultrasonografia okiem lekarza weterynarii. Konferencja firmy Dramiński w Olsztynie

Weterynaryjna Konferencja Ultrasonograficzna, która obyła się na początku marca w Olsztynie, była jednym z bardziej interesujących wydarzeń pierwszego kwartału 2019 roku i to nie tylko ze względu na osobę wykładowcy. Zgromadziła ona 140 lekarzy weterynarii chcących pogłębiać swoją wiedzę z zakresu diagnostyki ultrasonograficznej, a wszystko to dzięki wysiłkom firmy Dramiński i współpracującej z nią grupy młodych, zaangażowanych osób.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij