Weterynaria w Praktyce wydanie nr 9/2019
Weterynaria w Praktyce wydanie nr 9/2019

Wakacje dla wielu z nas pozostają już tylko wspomnieniem. Powrót do rzeczywistości lekarsko-weterynaryjnej może być trudny, przypominający ten z czasów szkoły. Z jednej strony żal minionej sielanki, z drugiej ciekawość, co wydarzyło się u koleżanek lub kolegów, jak wyglądają. Wreszcie niepokój co nas czeka, co może się przydarzyć w najbliższym okresie. Na szczęście, przynajmniej na początku, wzmocnieni jesteśmy energią zregenerowaną w czasie wakacji. W rzeczywistości praktyki weterynaryjnej wydawać by się mogło, że niewiele nas może zaskoczyć. Skoro mamy już wieloletnie doświadczenie w zawodzie, podparte autorytetem w okolicy. A jednak… Ustawodawca dba o to, aby urozmaicać nam życie nowymi przepisami. Pojawiają się nowe przepisy, wytyczne, okólniki, dyrektywy. Kim jest lekarz weterynarii? Urzędnikiem, rzemieślnikiem, artystą? Po trosze każdym. To powoduje, że stale trzeba aktualizować swoją wiedzę. Czasem informacje krążą po różnego rodzaju forach społecznościowych na zasadzie plotki, „poczty pantoflowej”. Nierzadko taka informacja ulega deformacji, przekłamaniu zmieniając sens, znaczenie. Warto sięgnąć w takiej sytuacji do materiałów źródłowych. Warto w międzyczasie przejrzeć aktualny numer, później łatwiej będzie wrócić do tematu chociażby pomocy w nagłych przypadkach, jak klasyfikować pacjentów względem poważności urazu. Czy pacjent wymaga natychmiastowej pomocy czy może poczekać. Jak stabilizować pacjenta z niewydolnością oddechową, krążeniową, czy zaczerwienienie gałki ocznej może zagrażać życiu i jaka powinna być diagnostyka różnicowa? Czy objawy, które obserwujemy mogą być wynikiem rzadkiej choroby Aujeszkiego, a może to jakiś problem parazytologiczny, z którym do tej pory się nie spotykaliśmy? A może problem jest natury behawioralnej? Sam korzystam z Internetu, niemniej staram się sięgać do materiałów źródłowych, gdzie autorzy powołując się na dane literaturowe w sposób wiarygodny starają się przedstawić swoje tezy. Zachęcam do takiej lektury. Ja naprawdę z tego korzystam. Polecam, zwłaszcza lekturę tego numeru, bo być może w nim znajdziemy odpowiedzi na nurtujące nas pytania…

W. Hildebrand

 

POLECAMY

Praktyka lekarsko-weterynaryjna w świetle ram nakreślonych przez ustawodawcę ‒ kim jest lekarz weterynarii

Ustawodawca, nakreślając model ochrony weterynaryjnej zwierząt w Polsce, określił także sposób jej wykonywania. Realizacja zagadnień ochrony weterynaryjnej zwierząt została powierzona lekarzom weterynarii. W sposób istotny jest ona sprawowana przez lekarzy weterynarii zajmujących się lecznictwem zwierząt, których główną grupę stanowią lekarze weterynarii tzw. wolnej praktyki oraz świadczący usługi w profesjonalnych zakładach leczniczych dla zwierząt.

Żywienie

Żywienie, jako nieodzowny element wsparcia w trakcie choroby stawów u psów i kotów

VET-LEKI

Charakterystyka i ulotka produktu leczniczego weterynaryjnego jako źródło informacji o leku

VET-KWESTIONARIUSZ

O byciu urzędnikiem z pasją

Rozmowa z lek. wet. Agatą Andrzejewską, Wiceprezes Urzędu ds. Produktów Leczniczych Weterynaryjnych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. W 2001 roku ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Na co dzień jako Wiceprezes nadzoruje proces rejestracji produktów leczniczych weterynaryjnych w Polsce. Wolny czas spędza na tańcu, czytaniu kryminałów oraz podróżach. Marzy o górskich szczytach Nepalu.

ARTYKUŁ PROMOCYJNY

System identyfikacji i oznaczania szczepionych zwierząt

NAGŁE PRZYPADKI

Triage i emergency area

CHOROBY WEWNĘTRZNE

Schorzenia górnych dróg oddechowych u kotów ‒ od stabilizacji do rozpoznania

OKULISTYKA

Czerwone oko ‒ diagnostyka różnicowa w chorobach okulistycznych małych zwierząt

NOWE TECHNOLOGIE

Wózki inwalidzkie dla zwierząt jako urządzenia wspomagające ich codzienne funkcjonowanie oraz rehabilitację

CHOROBY ZAKAŹNE

Choroba Aujeszkyego (wścieklizna rzekoma) psów – mało znany problem

ANESTEZJOLOGIA

Znieczulenie pacjenta podwyższonego ryzyka ‒ pacjent z chorobami wątroby

ONKOLOGIA

Rak kolczystokomórkowy u kotów – opis przypadku

BEHAWIORYZM

Psychologia zwierząt – zespół lęku separacyjnego – elementy diagnostyki oraz terapii. Opis przypadku.

FARMAKOLOGIA

Trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne – zastosowanie u psów i kotów. Cz. II. Amitryptylina

KARDIOLOGIA

Dysplazja zastawki trójdzielnej u psów i kotów

PARAZYTOLOGIA

Robaczyca płuc psów i kotów

Muchówki z rodziny Hippoboscidae – rosnący problem u zwierząt towarzyszących

WARTO WIEDZIEĆ

Patologia weterynaryjna i zawód patologa weterynaryjnego na świecie

PRZEWODNIK

Specyficzna immunoterapia alergenowa oraz znaczenie wyboru właściwego testu serologicznego do diagnostyki alergii


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij