W ostatnią sobotę stycznia w Warszawie odbyła się V Międzynarodowa Konferencja Chirurgiczna organizowana przez firmę Scan Vet. Na spotkanie przyjechało około 200 lekarzy weterynarii z całej Polski.

Tematyka spotkania dotyczyła chirurgii oraz postępowaniu anestezjologicznym u małych zwierząt. Sesję wykładów rozpoczęła Vilhelmiina Huuskonen (DVM, Dip. ECVAA), dyplomowany anestezjolog weterynaryjny, obecnie pracująca jako wykładowca anestezjologii na Dublin University College. Przekazywała wiedzę na temat: dlaczego kot jest pacjentem podwyższonego ryzyka i w jaki sposób można wpłynąć na zmniejszenie śmiertelności wśród pacjentów poddanych znieczuleniu. Kolejnym zagadnieniem, które omówiła prelegentka było znieczulenie do operacji ortopedycznych. Doktor Viilhemiina Huuskosen przekonywała, że większość technik znieczulenia miejscowego nie jest trudnych do wykonania, a skutki takiego postępowania mogą przynieść wiele korzyści, zarówno pacjentowi, jak i lekarzom: ograniczyć ból, zwiększyć bezpieczeństwo pacjenta i komfort pracy chirurga. Zaprezentowała także techniki anestezji w chirurgii szczękowej i kończyn. Na koniec omówiła zagadnienia związane z bólem, mówiąc czym jest ból, jak go dobrze rozpoznać i jak walczyć z ostrym śród- i pooperacyjnym bólem u zwierząt. Przedstawiła kilka metod leczenia bólu, zarówno lekami podawanymi ogólnie czy miejscowo, jak i różnymi technikami postępowania z pacjentem, włącznie z akupunkturą czy odpowiednim żywieniem. W części chirurgicznej Gian Luca Rovesti (dr MedVet, dipl. ECVS), dyplomowany chirurg weterynaryjny, który praktykował na uniwersytetach w Zurychu, Kolorado, Florydzie Karolinie Północnej i Houston, przedstawił nowoczesne metody zewnętrznego chirurgicznego leczenia złamań, w tym stabilizację i dynamizację odłamów, wyjaśniając również fizjologię procesów gojenia i regeneracji kości oraz zaburzenia genetyczne w rozwoju układu kostnego.

Doktor Rovesti omówił własne przypadki kliniczne pacjentów, u których zastosowano stabilizatory zewnętrzne w leczeniu złamań i stawów rzekomych, z uwzględnieniem problemów i komplikacji z jakimi można mieć do czynienia. Zaprezentowane stabilizatory zewnętrzne stosowane w przypadkach złamań kości są jego autorskim i patentowanym pomysłem. Dr Gian Luca Rovesti poprowadził także warsztaty, które były integralną częścią konferencji. Podczas czwartkowych ćwiczeń praktycznych lekarze uczyli się stosowania stabilizatorów zewnętrznych pierścieniowych oraz hybrydowych w leczeniu złamań u małych zwierząt. Z kolei warsztaty w piątek dotyczyły uszkodzonego więzadła krzyżowego. Każdy z 24 lekarzy przeprowadził operacje na modelach stawów kolanowych z zastosowaniem metody TTA Porous. Dodatkowo była możliwość uczenia się szycia uszkodzonych łąkotek. Niedzielne warsztaty były poświęcone artroskopii stawu ramiennego i kolanowego. Lekarze, dzięki uprzejmości firmy Storz, mieli do dyspozycji 7 wież artroskopowych z bogatym instrumentarium, co pozwoliło na ćwiczenia w dwuosobowych grupach. Każdy z lekarzy przeprowadził artroskopię diagnostyczną stawu ramiennego i kolanowego na zwłokach zwierząt. Kilka słów poświęcono terapii regeneracyjnej w leczeniu choroby zwyrodnieniowej, o czym mówili przedstawiciele firmy Orthokine Vet Irap.

Opracowali: Monika Cukiernik Robert Kraczkowski

 

 


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij