Uniwersytet Davis przygotował listę roślin, które po spożyciu, mogą spowodować poważne problemy zdrowotne u zwierząt.

Zbliża się wiosna, cieplejszy okres, który przyniesie kwitnienie wielu roślin znajdujących się w przydomowych ogrodach oraz parkach. Warto zwrócić uwagę i uświadomić właścicieli, które z nich mogą najbardziej zaszkodzić ich pupilom.

Narcyz – zawiera lycorynę, związek chemiczny wywołujący wymioty, poza tym może dojść biegunka, bóle brzucha, zaburzenia rytmu serca i zapaść oddechową.

Tulipan i hiacynt – spożycie w niewielkiej ilości , poprzez zawarte w roślinach laktony (w tulipanach) i podobne alkaloidy (w hiacyntach) mogą powodować skurcze, wymioty, biegunkę, co może doprowadzić do odwodnienia i dodatkowych problemów w organizmie, większe spożycie, szczególnie cebulki kwiatu, może doprowadzić do poważniejszych objawów ze strony układu oddechowego oraz podwyższenia ciśnienia tętniczego.

Lilia – część zawiera kryształy szczawiowe, które przejawiają niewielką toksyczność, jednak spożycie lilii pochodzenia azjatyckiego (nawet ich pyłek) może doprowadzić do śmierci zwierzęcia, mogą one doprowadzić do niewydolności nerek w ciągu 36-72 godzin od ich spożycia, warto zareagować w pierwszej dobie, gdy pojawi się brak apetytu, letarg i wymioty, szczególnie wrażliwe są koty, dlatego warto pilnować, by nie wchodziły w kontakt z liliami.

Konwalia – zawiera glikozyny, cukry wpływające na kondycje mięśnia sercowego, spożycie jakiejkolwiek części rośliny doprowadza do wymiotów, biegunki, obniżenia tętna, zaburzenia rytmu serca, napady padaczkowe.

Krokus – są dwa rodzaje krokusów, kwitnące wiosną oraz pojawiające się jesienią, oba rodzaje mogą powodować wymioty i biegunkę, kolchicyna i alkaloidy w nich zawarte hamują podział komórek i mogą powodować krwawienie zukładu pokarmowego, uszkodzenie wątroby, nerek oraz niewydolność oddechową.

Chryzantema – laktony i inne substancje drażniące, mogą powodować problemy z układem żołądkowo-jelitowym i wpływać na układ nerwowy, objawami spożycia są: wymioty, biegunka, zwiększone wydzielanie ze strony śluzówki, brak koordynacji ruchowej.

Cyklamen – bulwy i kłącza zawierają toksyczną cyklinę glikozydową, saponinę terpenoidową. Która może zniszczyć czerwone krwinki, objawy spożycia: ślinienie, wymioty, biegunka, brak apetytu, drgawki, zaburzenia rytmu serca.

Rododendron – toksyczne żywice, które zawiera, mają wpływ na modyfikację kanałów sodowych, które transportują wapń do komórek, objawy spożycia dowolnej części rośliny: wąchania tętna oraz ciśnienia krwi, osłabienie, drżenie, drgawki, porażenie, kłopoty z widzeniem, i oddychaniem.

Nawozy – także pozostają w stałym kontakcie z roślinami, mogą spowodować problemy, wiele z nich zawiera substancje, które po spożyciu może doprowadzić do ostrych objawów, stany zapalne organów, czy drgawki, mączki dodawane do nawozów mogą blokować układ pokarmowy, hipertermie, a nawet śmierć, zbyt duże dawki żelaza doprowadzić do jego przedawkowania, zaś pestycydy zawierające fosforany, powodować trudności w oddychaniu.

W Polsce możemy spotkać także m. in.:

Miłek wiosenny oraz naparstnę purpurową - obie rośliny w większych dawkach są bardzo toksyczne, w farmaceutyce wykorzystywane do produkcji leków nasercowych, objawy po spożyciu: wymioty, paraliż, spożyte w bardzo dużej ilości zatrzymują akcję serca.

Mak polny - objawy zatrucia pojawiają się po spożyciu niedojrzałych części owoców, są to najcześciej bolesność w okolicy brzucha i wymioty.

Bieluń - najbardziej toksyczne są nasiona rośliny, które moga być zjedzone przez zwierzę, powoduje m. in. zaburzenia ze strony układu nerwowego, paraliż ukladu oddechowego, wymioty.

Źródło: https://www.ucdavis.edu/


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij