W miniony weekend w podwarszawskich Falentach odbyła się organizowana przez redakcję „Weterynarii w Praktyce” VI Konferencja Chirurgiczno-Rehabilitacyjna, jak co roku wykłady i organizowane warsztaty zgromadziły liczną grupę lekarzy weterynarii.

Konferencję zainaugurowały warsztaty z zakresu technik operacyjnych z zastosowaniem gwoździ i płyt blokowanych prowadzone przez dr n. wet. Dariusza Niedzielskiego w Klinice Weterynaryjnej „Vetriver” w Laskach. W trakcie ich przebiegu pod okiem dr Niedzielskiego można było poznać techniki stabilizacji złamań kości długich z użyciem gwoździ ryglowych BHH Mikromed N-lock i dowiedzieć się wszystkiego na temat zalet i wad stosowania systemu płytek kompresyjno-blokowanych w odniesieniu do klasycznych metod leczenia złamań za pomocą płytek. Temat ten został poruszony również na poniedziałkowych warsztatach.

Uczestnicy Konferencji mieli też szansę na udział w warsztatach przeprowadzonych przez zagranicznego prelegenta prof. Bruno Peirone opartych na technice operacyjnej z wykorzystaniem stabilizatorów zewnętrznych. Profesor podzielił się z uczestnikami warsztatów swoim wieloletnim doświadczeniem, obrazując z pomocą przygotowanych prezentacji przypadki kliniczne, z którymi spotkał się na przełomie lat. Wykłady były wstępem do zajęć praktycznych na kościach plastikowych. W trakcie warsztatów można było skonsultować się z specjalistami firmy Veterinary Instumentation (MEDiVET).

Ci którym nie udało się spotkać z prof. Peirone na piątkowych warsztatach, mieli szansę na wysłuchanie jego wykładów w trakcie sobotniego panelu dla lekarzy weterynarii. Poruszone tematy objęły techniki korekcji osi kończyn, w tym korekcję kończyny piersiowej i miedniczej z zastosowaniem techniki CORA oraz problemy zdrowotne wynikające z zaburzeń w zakresie korekcji osi kończyn.

Pierwszy dzień wykładowy zakończył webinar prowadzony przez dr Piotra Skrzypczaka omawiający zagadnienie właściwego bilansu płynów okołooperacyjnych. Dr Skrzypczak omówił m. in. tematy odwodnienia przedoperacyjnego, śródoperacyjnego podaży płynów, monitowania płynoterapii oraz pomiaru OCŻ.

Równocześnie z panelem lekarzy weterynarii miał miejsce panel przygotowany specjalnie dla techników weterynarii, którzy mogli wysłuchać wykładów na temat roli technika w przygotowaniu pacjenta do zabiegu ortopedycznego w opracowaniu inż. tech. wet. Katarzyny Krzewiny oraz technik stabilizujących złamania i opatrywania kończyn po zabiegu operacyjnym - prelekcję przygotowała mgr inż. tech. wet. Małgorzaty Bonter. Ważną częścią dnia były także wykłady związane z rehabilitacją psów po uszkodzeniach więzadła krzyżowego oraz po osteosyntezie złamań, które połączone zostały z warsztatami z podgrupach prowadzonymi przez mgr inż. tech. wet. Małgorzatę Kizerwetter oraz mgr. inż. Urszulę Baumgart z Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Animal Active.

Drugi dzień wykładów przygotowanych dla lekarzy weterynarii był okazja do spotkania z polskimi specjalistami w dziedzinie chirurgii. Zainteresowani zastosowaniem druku 3D w planowaniu i przeprowadzaniu zabiegów ortopedycznych mieli tego dnia szansę zapoznać się z wykładem dr. n. wet. Igora Bissenika, który przybliżył także temat najczęstszych powikłań w zakresie TTA. W trakcie wykładów można było poznać zalety i wady technik operacyjnych w odniesieniu do doświadczeń własnych prelegentów. W tym zakresie swoją wiedzą podzielili się z zebranymi dr n. wet. Aleksander Gierek (CBLO w leczeniu zerwania więzadła krzyżowego) oraz dr n. wet. Dariusz Niedzielski (PAUL i SHO). Tematykę zapobiegania powikłaniom w dwóch aspektach rehabilitacji oraz kontroli radiologicznej urazu objęły dwa ostatnie wykłady. Pierwszy z tematów został szczegółowo omówiony przez mgr inż. tech. wet. Małgorzata Kizerwetter, która przyblizyła temat w odniesieniu do korekty osi kończyn oraz rehabilitacji po osteosyntezie złamań. Znaczenie oceny radiologicznej urazu, w procesie jego gojenia oraz uniknięcia możliwych powikłań poddał pod dyskusję lek wet. Mateusz Hebel w ostatnim tego dnia wykładzie.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, wykładowcom oraz sponsorom.

Serdecznie zapraszamy na kolejną edycję Konferencji!


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij