Pięciu prelegentów, dwa panele tematyczne i jedna wspólna idea - wspierać lekarzy weterynarii w stałym podnoszeniu kwalifikacji.

Endokrynologia z kardiologią oraz anestezjologia psów i kotów to tematy listopadowej Konferencji firmy Dechra, która odbyła się w Katowicach w ostatni weekend listopada (25-26.11.2017 r.) w Hotelu Best Western Premier.

Wśród prelegentów znaleźli się: w panelu poświęconym problemom endokrynologiczno-kardiologicznym: prof. dr. hab Urszula Pasławska, dr hab. Agnieszka Noszczyk-Nowak oraz prof nadzw., dr hab. Jarosław Popiel, prof nadzw., wybitni specjaliści z wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. Panel anestezjologiczny zasilili swoją wiedzą i doświadczeniem dr n. wet. Piotr Skrzypczak oraz lek. wet. Małgorzata Łuczak.

Niewydolność serca w zaburzeniach hormonalnych była przedmiotem prelekcji prof. Urszuli Pasławskiej, która podczas wykładu przybliżyła uczestnikom konferencji problemy na jakie można natrafić w trakcie badania echokardiograficznego w wypadku zwierząt, u których występują różnego typu zaburzenia hormonalne, m. in. w nadczynności tarczycy, chorobie Cushinga, czy chorobie Addisona.

Kwestię zmian w EKG w chorobach endokrynologicznych zgłębiła prof. Agnieszka Noszczyk-Nowak, która uzupełniła swoją prezentację o bogaty zbiór elektrokardiogramów obrazujących zapisy, w których występowały nieprawidłowości wynikające właśnie z zaburzeń endokrynologicznych.

Prof. Popiel omówił problem hiportydroidyzmu z uwzględnieniem predyspozycji do jego występowania, jego objawów, diagnostyki oraz leczenia. Uzupełniając swoją prelekcję o przykłady chorób przypominających niedoczynność tarczycy z szczegółowym opisem przypadków klinicznych. Profesor omówił także monitorowanie leczenia trilostanem w wypadku wystąpienia nadczynności kory nadnerczy.

Drugi dzień poświęcony został wyzwaniu jakim jest znieczulanie pacjentów endokrynologicznych oraz zwierząt po urazach.

Kompleksowe omówienie kwestii problemów bólowych u pacjentów, z uwzględnieniem analgezji opioidowej i premedykacji stosowanej przedoperacyjnie podjął się w trakcie swojego wykładu dr Skrzypczak. W kolejnych wystąpieniach omówił on szczegółowo stabilizacje i sedacje pacjenta po urazie w wypadku komunikacyjnym oraz po upadku z wysokości, zaznaczając jednocześnie kluczowe znaczenie „Złotej Godziny” oraz znieczulenie pacjentów endokrynologicznych w wypadku zespołu Cushinga oraz Addisona.

Kolejne wystąpienia dr Skrzypczaka w panelu anestezjologicznym przeplatały się z wykładami lek. wet. Małgorzaty Łuczak. Omówiła ona stosowanie i dawkowanie metadonu w pracy klinicznej u pacjentów pediatrycznych oraz geriatrycznych, w wypadku uszkodzeń wątroby, chorób nerek, urazów głowy oraz podczas ciąży i laktacji. Dr Łuczak w trakcie swojego wykładów dzieliła się z zebranymi uczestnikami swoim doświadczeniem i cennymi wskazówkami. W trakcie ostatniego, zamykającej dzień prelekcji pochyliła się także nad problemami występującymi podczas znieczulania pacjentów endokrynologicznych, u których występują problemy z tarczycą.

Informacje o kolejnych wydarzeniach w ramach Dechra Academy Live, znaleźć można na stronie: www.dechra.pl


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij