Buldogi francuskie, które wkrótce według przewidywań staną się najbardziej popularną rasą psów w Zjednoczonym Królestwie, są podatne na szereg schorzeń – tak wynika z nowego badania.

Buldogi francuskie są podatne na szereg schorzeń – tak wynika z nowego badania, którego wyniki opublikowano w ogólnodostępnym czasopiśmie „Canine Genetics and Epidemiology”.

Badacze Royal Veterinary College (RVC) stwierdzili w trakcie badań trwających rok, że najczęstsze problemy zdrowotne buldogów francuskich to infekcje ucha, biegunka i zapalenie spojówek.

Dr Dan O'Neill, starszy wykładowca RVC i główny autor pracy, powiedział: ­– Buldogi francuskie to stosunkowo nowa rasa na liście ras psów popularnych w Zjednoczonym Królestwie, więc obecnie w Wielkiej Brytanii jest niewiele badań ich dotyczących. Nasze badanie – pierwsze dotyczące tej rasy w Zjednoczonym Królestwie – jest oparte na  anonimowych danych z dokumentacji setek zakładów weterynaryjnych w Wielkiej Brytanii. Dostarcza ono właścicielom psów informacji na temat problemów, których mogą się spodziewać u buldogów francuskich i na które powinni być wyczuleni. Może również pomóc potencjalnym nowym właścicielom w podjęciu decyzji, czy buldog francuski to rasa dla nich. 

Dr O'Neill dodaje: – Jednym z ciekawych wyników naszego badania jest odkrycie, że samce buldoga francuskiego okazują się być w gorszej kondycji zdrowotnej niż samice. Prawdopodobieństwo wystąpienia 8 z 26 najczęstszych problemów zdrowotnych było większe u samców niż u samic, a żadne schorzenie nie występowało częściej u samic niż u samców.

Autorzy sugerują, że charakterystyczny wygląd buldogów francuskich, z krótkim pyszczkiem i szerokimi, wydatnymi oczami, może być kluczowym czynnikiem wpływającym na ich popularność. Jednak te cechy mogą również zwiększać ryzyko niektórych problemów zdrowotnych spotykanych u buldogów francuskich. Na przykład problemy oddechowe, odnotowane w omawianym badaniu u 12,7% psów, są dobrze poznanym problemem u ras z krótkim nosem i płaską twarzą. Problemy skórne ogółem stanowiły najczęstszą grupę dolegliwości i autorzy sugerują, że mogą one być skutkiem fałd skóry, charakterystycznych dla tej rasy.

Dr O'Neill powiedział: – Nasze badanie dokumentuje również radykalny wzrost popularności buldoga francuskiego, z 0,02% szczeniaków urodzonych w 2003 roku do 1,46% szczeniąt urodzonych w roku 2013. To bezprecedensowy poziom wzrostu populacji pojedynczej rasy psów. Istnieje obawa, że zwiększony popyt na buldogi francuskie jest szkodliwy dla dobrostanu tych psów ze względu na ryzyko zdrowotne związane z ich wydatnymi cechami fizycznymi.

Autorzy badania przeanalizowali dane dotyczące 2228 buldogów francuskich będących pod opieką 304 brytyjskich klinik weterynaryjnych w roku 2013, zgromadzone w bazie danych  VetCompass™. Średnia wieku buldogów francuskich wynosiła 1,3 roku w porównaniu do średniej wieku innych ras psów z bazy VetCompass™ wynoszącej 4,5 roku, co odzwierciedla wzrost popularności buldogów francuskich.

Autorzy ostrzegają, że ich badanie może nawet niedoszacowywać liczbę psów z problemami zdrowotnymi, ponieważ zgromadzone dane mogą dotyczyć zwierząt w poważnym stanie, które wymagają interwencji weterynaryjnej. Co więcej, ponieważ buldogi francuskie są popularne od niedługiego czasu, zebrane dane dotyczą młodych psów, a powszechnie wiadomo, że problemy zdrowotne ujawniają się z wiekiem. 

 

Źródło: https://www.sciencedaily.com/


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij