Wynik badania USG zależy od wielu czynników: jakości aparatu, przygotowania pacjenta do badania, a przede wszystkim doświadczenia badającego i umiejętności optymalizacji obrazu.

Wynik badania USG zależy od wielu czynników: jakości aparatu, przygotowania pacjenta do badania, a przede wszystkim doświadczenia badającego i umiejętności optymalizacji obrazu. 

Badanie USG można przeprowadzać na wiele sposobów, warto jednak zachować kilka standardowych reguł i przyjąć powtarzalny schemat badania. Celem artykułu publikowanego na łamach "Weterynarii w Praktyce" jest przybliżenie czytelnikowi zasad obsługi aparatury ultrasonograficznej i przeprowadzania badania USG jamy brzusznej u małych zwierząt.

W pierwszej części opisaliśmy podstawowe wiadomości, nomenklaturę i ogólne zasady badania, ustawienia najważniejszych funkcji aparatu oraz przygotowanie pacjenta do badania. W drugiej części, która ukaże się w kolejnym wydaniu (WWP 11-12/2018), zostanie przedstawiony szczegółowy schemat badania jamy brzusznej.

Pierwsza część artykułu została wzgogacona o praktyczny algorytm!

Przeczytaj artykuł otwarty:


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij