Zapalenie zewnętrznego przewodu słuchowego (otitis externa) należy do najczęściej spotykanych problemów w praktykach lekarskich małych zwierząt.

Zapalenie zewnętrznego przewodu słuchowego (otitis externa) należy do najczęściej spotykanych problemów w praktykach lekarskich małych zwierząt.

Szacuje się, że około 15 do 20% wszystkich konsultacji dotyczy problemów związanych z otitis externa. Choroba wymaga dokładnego i szczegółowego postępowania diagnostycznego, w związku z licznymi czynnikami, które są odpowiedzialne za jej rozwój i utrzymywanie się.

Czynniki odpowiedzialne za chorobę można podzielić na pierwotne, wtórne, predysponujące i podtrzymujące zapalenia. Rozpoznanie choroby opiera się na wywiadzie, badaniu klinicznym i otoskopowym, ocenie cytologicznej wysięku/woszczyny. Leczenie obejmuje połączenie środków stosowanych miejscowo, w tym czyszczących, oraz leczenia ogólnoustrojowego.

Przeczytaj artykuł w numerze 9/2018:


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij