Krystalizacja, w wyniku której powstają kamienie w układzie moczowym, jest efektem zaburzeń równowagi pomiędzy inhibitorami i promotorami.

Krystalizacja, w wyniku której powstają kamienie w układzie moczowym, jest efektem zaburzeń równowagi pomiędzy inhibitorami i promotorami. Kluczowe znaczenie mają między innymi pH moczu, szybkości przepływu moczu oraz obecność możliwego ogniska krystalizacji. Formy skrystalizowane zbudowane są z czterech głównych elementów: jądra, kamienia właściwego, skorupki i kryształów powierzchownych.

Statystycznie najczęściej występują kamienie zbudowane z fosforanów amonowo-magnezowych i szczawianów wapnia. Najważniejszymi badaniami prowadzącymi do rozpoznania są badanie RTG i USG. W zależności od stanu klinicznego pacjenta i przewidywanego składu mineralnego kryształu można podjąć próbę rozpuszczenia kamienia bądź chirurgicznie go usunąć. Profilaktyka ma istotne znaczenie w zapobieganiu nawrotów. 

Przeczytaj artykuł w najnowszym numerze:


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij