Czy Polacy wiedzą jak dbać o swoje psy, by były zdrowe i szczęśliwe? Kampania Pedigree przy współpracy z Mars Petcare przypomina o szczególnych potrzebach udomowionych czworonogów.

W ramach kampanii edukacyjnej „Podaruj psu supermoc”, której celem jest propagowanie odpowiedzialnej opieki nad psami, uwzględniającej specyficzne potrzeby behawioralne czworonogów, Instytut Badawczy Kantar przeprowadził badanie, w którym sprawdza, czy Polacy wiedzą, w jaki sposób troszczyć się o psy, by były zdrowe i szczęśliwe.

Wyniki pokazują, że nie wszyscy właściciele psów wiedzą jak o nie dbać. Wielu z nich uważa, iż najważniejsze dla pupila jest zapewnienie mu zdrowego i smacznego jedzenia (65%), spacerów i aktywności fizycznej (42%) oraz miłości i ciepła (39%). Niestety Polacy bagatelizują potrzeby związane z nauką i stymulacją intelektualną czworonogów (w tym potrzebę węszenia, zabawy z innymi psami, biegania, poznawania nowych miejsc) aż 58% ankietowanych uważa zdobywanie nowych umiejętności przez psa za mało istotne.

Małgorzata Głowacka, lekarka weterynarii i kierownik naukowy ds. żywienia zwierząt Mars Polska, ostrzega, że zaniedbania w tym zakresie mogą prowadzić do poważnych problemów, natomiast odpowiednio urozmaicone zabawy umożliwią realizowanie naturalnych zachowań czworonoga. Należy pamiętać, że dzięki węchowi pies poznaje świat, a zapewnienie mu bezpiecznych gryzaków zapobiegnie znajdowaniu przypadkowych obiektów do gryzienia.

Badania przeprowadzone przez Kantara pokazują również, że aż 26% respondentów podaje swoim pupilom żywność przeznaczoną dla ludzi. Wśród nich aż 38% stanowią osoby w wieku 18-30 lat. Pytani przyznają, że karmią swoich podopiecznych słodyczami, różnego rodzaju wędlinami oraz innymi „ludzkimi” przysmakami. Tymczasem ludowe powiedzenie „Nie dla psa kiełbasa” jest jak najbardziej prawdziwe. Niektóre produkty przeznaczone dla ludzi mogą być dla zwierzęcia wręcz toksyczne. Szczególnie niebezpieczne są: czekolada, winogrona, rodzynki, cebula, czosnek, ksylitol, orzechy makadamia czy awokado ostrzega Małgorzata Głowacka.

Jednak coraz więcej opiekunów zdaje sobie sprawę, jak ważne jest właściwe żywienie czworonogów. Z badania wynika, że gotowe suche jedzenie jest częścią psiej diety u 73% respondentów, a mokre u 48%. Uzupełnieniem takiej diety są gotowe przekąski i przysmaki, które podaje 57% ankietowanych. Badania pokazały także, że 40% opiekunów dba o zdrowie jamy ustnej swoich pupili, podając im gotowe przysmaki dentystyczne, które mogą ograniczyć powstawanie kamienia nazębnego do 80%.

Psy są najlepszymi przyjaciółmi ludzi, dlatego warto odwdzięczyć się pupilom za ich bezinteresowną miłość, dbając o ich potrzeby.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij