Przypadki choroby zwyrodnieniowej stawów (OA) u zwierząt domowych wzrosły w alarmującym tempie w ostatnim dziesięcioleciu, a wzrost ten odpowiada rosnącemu wskaźnikowi otyłości.

Taki wniosek wysunięto w raporcie stanu zdrowia zwierząt w Banfield Pet Hospital z 2019 r.

Zgodnie z nim przypadki choroby zwyrodnieniowej stawów wzrosły o 66% u psów i 150% u kotów. Wyniki raportu opierają się na danych medycznych zebranych od ponad 2,5 miliona psów i 500 tys. kotów leczonych w sieci szpitali Banfield w całych Stanach Zjednoczonych.

Związek choroby z otyłością jest dość jasny. Raport wykazał, że 52% psów i 41% kotów z OA ma również nadwagę lub otyłość, co według raportu sugeruje, że kontrola wagi jest ważną częścią leczenia, nawet jeśli zwierzę nie ma obecnie z tym problemu.

Choć OA występuje częściej u starszych zwierząt domowych, może rozwinąć się u psów i kotów w każdym wieku. Ponieważ choroba stawów jest chorobą postępującą i zwyrodnieniową, często może nie zostać zdiagnozowana, a właściciele zwierząt często biorą jej oznaki jako normalne zachowanie w podeszłym wieku. Zwierzęta, podobnie jak ludzie, naturalnie zwalniają z wiekiem. Dlatego lekarze weterynarii powinni informować swoich klientów o znakach ostrzegawczych choroby zwyrodnieniowej, mówi Molly McAllister, DVM, dyrektor medyczny Banfield.

Psy z nadwagą lub otyłe są 2, 3 razy bardziej narażone na rozpoznanie OA, podczas gdy psy z OA są 1,7 razy bardziej narażone na nadwagę lub otyłość.

Felix Duerr, DVM, który nadzoruje program medycyny ortopedycznej i mobilności w szpitalu weterynaryjnym Uniwersytetu Stanowego w Kolorado, mówi, że OA jest chorobą trudną, bo wieloczynnikową. Szczególnie trudno jest ją wykryć u bardzo młodych psów, bo właściciele czworonogów wiążą nieprawidłowy chód szczeniaków z ich normalnym rozwojem, a w rzeczywistości pies faktycznie może mieć jakąś nieprawidłowość. Dlatego ważne jest szukanie subtelnych symptomów, takich jak: spowalnianie, niechęć do zabawy, siadanie w parku. Wczesna diagnoza ma kluczowe znaczenie, bo wiele można wyleczyć, jeśli wyłapie się niepokojące objawy.

Jest jeszcze wiele pracy w zakresie zapobiegania chorobom zwyrodnieniowym stawów, ale jak podkreśla Duerr, zgadzając się z raportem Banfielda, właściciele powinni kontrolować wagę swoich pupili, bo otyłość, choć nie powoduje zapalenia stawów, to sprzyja jego występowaniu.

 

 

 


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij